Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3206
 

Şu İzmir'in yaptığına bakınız

Şu İzmir'in yaptığına bakınız
 

Görsel alıntı


Efendim bükmediğin bileği öpeceksin sözü yanlış, Ben bükemediğim bileği öpmem bırakırım. Bir seçim yapıldı, buna bilek güreşi de diyebiliriz. Yalnız bu bilek güreşini kimler kazandı, kimler kaybetti doğrusu pek anlaşılmadı.

Yapılan bütün müsabakaların sonucunda birileri kazanır, birileri kaybeder. Ortada bir mağlubiyet ya da galibiyet olur. Bilek güreşi tutanların yüzlerine, gözlerine, sözlerine ve açıklamalarına bakılırsa herkes kazanmış görünüyor kimse kaybı aramıyor. Herkes memnun. Memnun olmayan sadece benim. Yani şimdi ben mi gidip bu kaybı arayayım. Bir benle de Bahar gelmez.

Ülkemizin kıyı bölgelerindeki denge ile iç bölgeler arasındaki denge de bir hayli düşündürücü, denizden mi, dalgalardan mı, topraktan mı, dağlardan mı, havadan mı? Bilinmez. Seçimli siyasete cemaat, ticaret girer de hile mi girmez.

Seçim siyaset yapma için bir alettir. Aleti kullanan kişiler ve aleti kullanma şekli çok önemlidir. Alet gözden mahrum, kulaklardan yoksun, dilden yoksul, akılsız, fikirsizdir. Siyaset aletini ele geçirenler, onu kullananlar çok güçlü olur.

Seçimin güç verdiği siyaset aletini vicdan ile merhamet duygularıyla kullanıp, kullanılmayacağı zihinleri bulandırır. Siyasette ticaret esas alınır ise siyaset mahsurludur. Siyasete hak, hukuk, ve adalet  ilkeleri esas alınırsa faydalıdır.

İlk seçim dört halife zamanında yapılmış, ilk hile de yine bu zamanda meydana gelmiş. Hz Ali döneminde Sıffin savaşının galibini belirlemek için hakem seçimi yapılınca., Muaviyenin hakemi hile ile Hz. Ali’nin halifeliğini ele geçirdiği rivayet edilir. 

Ben iki günden beri İzmir ile İstanbul'un bilek güreşini inceliyorum. İzmir'in çınarı yerinde duruyor. Otuz dalından sadece yedi dalı biraz sararmış solmuş.

İstanbul'un çınarı da yerinde duruyor. Lakin İstanbul'un otuz dokuz dalından maalesef on dört dalı sararmış solmuş. Bu illerimizin seçim güreşi hayli ilginç geldi bana.

Öncelikle bilek tutan güreşçilerin güç ve kuvvetleri güreş yapmaya yeterli mi? Bilekler kirli mi, temiz mi? Biri bir başka yerden güç alıyorlar mı? Bu ve buna benzeri tüm şüphelerin, zehapların giderilmesi gerekirdi. Hakem bunu iyice tahlil etmeliydi.

Bilek güreşi yapan yarışmacılardan birinin omzu, müsabaka esnasında el kazıkları arasındaki " merkez hattını "geçmemeliydi çünkü bu bir FAÜL sayılmalıydı.

Şayet bilek güreşi yapan yarışmacılardan biri  " kilitleme" ile ertelemeye sebebiyet vermiş ise hakem bunu yapana bir uyarı vermeliydi bu da bir FAUL sayılmalıydı.

Bilek güreşi yapan yarışmacılardan biri bilinçli olarak kendi elini rakibin omzuna doğru itmiş ise bu durum dahi FAUL ile sonuçlanmalıydı.

Bu bilek güreşi müsabakasını vicdan ve merhamet terazisinde tartınca çok FAÜL'ün meydana geldiği kanaatine vardım.

Bakın İzmir için neler demişler.

Burada bir büyü var, Ailem 300 yıl önce geldi bir daha gidemedi. Burada bir büyü var, her kesi kendine bağlar. Bu şehirde yaşamak için çok nedenim var. Farklı kültürlerin uyumu, insanların samimiyeti ve yetenekli oluşu, balığın lezzeti, yazın inbatı ve tabii İzmir'in kızları ile güzel insanları.

Dünyaya açılan bir liman arkasında da bu ülkenin en bereketli toprakları uzanıyor. Tarih desen tarih, turizm desen turizm. Ben bu şehrin tadını çıkardım tadı damağımda kaldı. Lucien Arkas ( İş adamı )

Sanki Avrupa'dan daha Avrupalıyız." Gavur İzmir "  tabirlerini dün gibi hatırlıyorum! olsun biz aynı zamanda çok hoş görülüyüz! İzmirliyiz takmayız, cesuruz. Haluk Yavuz ( Cevher CEO'su )

***************************

Oy, oy her derdin ilacı oy,

Yalana, talana hileye oy,

Kabuklu yeme iyice soy,

Oyu elden verme kutuya koy,

Al sana oy, oy  ye, ye doy,

Bilek güreşini İzmir mi kazandı, İstanbul mu kazandı?  Bu bilek güreşinin galibi İzmir olmalı. İzmir bunu hep yapıyor, güçlü bileklere meydan okuyor. Gönül diyor ki git şu İzmir’i Kadife Kale'den sevgiyle, saygıyla selamla.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN                                                    

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben biraz çapkınvari huylara sahip olduğum için senin gibi İzmirin kazlarını değil İzmirin kızlarını yazdım. "İzmirin Kızları"

Kerim Korkut 
 28.09.2014 10:18
Cevap :
Kıymetli korkusuz Kerim: İzmir'ini kızları da sizin yazıları hep okuyorlar.Biz İzmir'in kızlarına sağlık ve mutluluk diliyoruz. Yolları, bahtları açık olsun diyoruz.Biz ancak İzmir'in kazlarını yazarız.İzmir'in kazları da, siyasetçileri de güzeldir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   28.09.2014 21:04
 

Sayın Burakgazi, yazdıklarınızda haklısınız ama ben yine daha iyi bir sonuç beklerdim ki belki de gerçekte zaten daha iyiydi. Nasılsa aldığı için tek tek sandık kovalamak kimsenin aklına gelmedi. Güzel yazınız için teşekkürler...Selamlar, saygılar...

Retor 
 03.04.2014 0:04
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz, Sayın Aykar Sönmez; Yani yorumunuz bile İzmir İnsanlarının ne kadar mücadeleci, ne kadar birlik ve beraberlik içinde, daha nice büyük başarıları hedeflediğini ortaya koymaktadır. Unutmayalım Devlet ellerindeki tüm imkanlarla İzmir'in kararını değiştirmek istedi.Olmadı,olmuyor.Ben biçare olarak Mersinden hava yola ile değil meşakkatli kara yolu ile adım, adım, nefes, nefese tüm İzmirlilere en derin saygılarımı, teşekkürlerimi gönderiyorum.İzmir Tarih yazmaya devam ediyor.Size saygılarımı sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.04.2014 10:30
 

Sayın Burakgazi, Değerli Dost! Çok güzel bir yazı paylaştınız sağ olunuz. Tiyatro oyunu oynandı bitti, Bitti mi acaba? Ankara, İzmir dümenle az fak oyla gitti. O koltuklara kara sakızla yapışanlar, bence asırlarca ayrılamazlar. Güzel İzmir'in dağlarında Mustafa Kemal fotoğrafı ve adı kazılmış, kolay kolay gidebilir mi? Selamlar, sevgiler sağlık ve mutluluklar size ve sevgili ailenize.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 02.04.2014 19:45
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz, Sayın Nahide Çelebi: Tarih yazmak İzmir'in ve İzmir'lilerin tutkusu olmuş.Kıymetli Hanife MERT'İN yazdığı gibi İzmir'in bu dik duruşu gurur kaynağımız olmuştur.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.04.2014 10:35
 

Güzel İzmir'imizin dik duruşuyla asaletiyle gurur kaynağımız olmuştur. Güzeldi dokundurmalarınız. Kaleminiz daim olsun. Sağlık ve esenlikler sizin olsun. Selam ve saygılar.

Hanife MERT 
 02.04.2014 18:56
Cevap :
Kıymetli Hanife MERT : Bu güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. İzmir Tarih yazmaya devam ediyor.Baksanıza Sayın Aykar Sönmez Öğretmenimiz bundan daha iyisini beklerdim diyor.Yani bu birlik, bu cesaret, ve bu başarıya ulaşma isteği her türlü takdire değer.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.  03.04.2014 10:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2085
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster