Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
587
 

Su krizi

Su krizi
 

Son yıllarda üst üste yayınlanan raporlar su arzından olduğu kadar su talebinden de kaynaklanan bir küresel su krizinden bahsedip duruyor.

Dünya nüfusu 1900’lerden bu yana yaklaşık üç kat arttı. Üstelik dünya nüfusunun yaklaşık yarısı kentlerde yaşıyor, bu kentler ise çok büyük kaynak tüketicisi konumunda, hali hazırda dünyada 460 milyon insan yani dünya nüfusunun yüzde 8’i su kıtlığı çekiyor.[1] Nüfus azlığına paralel olarak suya olan talep yüz yılda 6 kat artmış durumda. Suya olan talep çok büyük, buna karşılıksa erişilebilir ve kullanılabilir su miktarı giderek azalıyor. İşte bu durum strateji uzmanları tarafından kırmızı alarm verilmesine yetiyor. Çünkü geçmişte olduğu gibi günümüzde de suyu kendinde tutmak bir kriz nedenine dönüşüyor. Özellikle de suyun kıt olduğu bölgelerde.

1997 yılında BM sürdürülebilir kalkınma komisyonu ve BM genel kuruluna sunulan “Dünyanın Tatlı Su Kaynakları’nın kapsamlı değerlendirilmesi” başlıklı raporda mevcut eğilimlerin sürmesi halinde 2030’a kadar dünyada ciddi bir su sıkıntısının yaşanacağı hali hazırda dünya ortalaması olan kişi başına yıllık 8000 lt suyun 2025 yılına kadar 5000 litreye düşebileceği uyarısında bulunuyordu.[2] Yayınlanan son raporlar da bu durumu doğrulamakta.

Bütün bunlara küresel ısınmanın yağış döngüsünü değiştireceği iklim kuşaklarının yer değiştirmesi de eklendiğinde özellikle Akdeniz’den başlayarak dünyayı ciddi bir kuraklık tehlikesinin beklediği uyarıları yapılıyor.

Kısacası World Watch İnstute tarafından hazırlanan raporda da belirtildiği gibi her kıtada kuyular kuruyor. Nüfus ve gelir azlığına paralel su talebi çağalıyor. Buna karşılık su kaynaklarındaki kirlenme, iklim kuşaklarının yağış alan bölgelerinin yer değişitirmesine paralel olarak ortaya çıkan kuraklık, nüfusun talebini karşılayamayacak.[3] Bütün bunlar gezegenimiz açısından suya dönük alarm zillerinin çalmakta olduğunu göstermekte. Su ve suya bağlı krizlerin sosyal krizleri tetikleyeceğini, göç ve çatışma gibi sorunların yaşanacağını belirtmek bakımından kâhin ya da fütürist olmak gerekmiyor.

[1] Pamukçu, Konuralp. Ö, Su Politikası, Bağlam Yayınları, İstanbul 2000, s.42


[2] Pamukçu, age s.42

[3] Postel Sandra, (1999) , Su: Büyümeyi Etkileyen Kısıtlama, Dünyanın Durumu TEMA Vakfı Y ki bunların en şöhretlileri doğrudan sermayenin kurduğu, ekolojist mücadeleyi yolundan saptırtmak ve kendilerini çevreci, doğa korumacı olarak pazarlamak, bunu meşrulaştırıcı biçimde kullanmak için kurdukları TEMA vb vakıflar-ayınları İstanbul S:162

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2399
Kayıt tarihi
: 05.03.08
 
 

Yaşım 43. Doğduğum yer İstanbul dışı olsa da ben kendimi İstanbullu sayıyorum. Sosyoloji eğitimini ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster