Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '10

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
556
 

Su Misali

Su Misali
 

Su, dağdaki kaynaktan ilk çıkışında saftır, berraktır. Sonra akmaya başladıkça sağa sola çarpar, bazen yükseklerden aşağılara yuvarlanır. Bazen durgundur, sessiz ve derinden. Akarken etrafındaki çöpleri de ister istemez kendine katar, berraklığı kaybolur, rengi bulanmaya başlar. Bazen de o suya kimileri çöplerini döker, hiç düşünmeden. Suyun saflığından ve berraklığından eser kalmaz. Rengi bulandığı için su mu suçludur? Çöp atanların hiç mi suçu yoktur? Suyun kirlenmemesi için ne gibi önlemler alınmıştır veya kirlenen suyu temizlemeye kimler teşebbüs etmiştir? Bazen de suyun yolu değiştirilir. Dilediği yöne, dilediğince akması engellenir. Başkalarının gösterdiği yolda ve onların istediği gibi akması istenir. Kimi zaman önüne set çekilip akması engellenir, hapsedilir.

İşte gerçek yaşantımız da böyledir. Bize sorulmaksızın en saf ve en temiz duygularla yaşama “merhaba” deriz. Yaşamımız akarken sağa sola çarpar, çevremizdeki çöpleri farkında olmadan kendimize katarız. Hiç umulmadık bir anda daha neler olduğunu anlayamadan üzerimize çöplerini dökenler olur. Zaman zaman yolumuzu değiştirmek isteyenler çıkar. Onların yolundan gitmediğimiz için eleştiriliriz. Eleştiri yapanların çoğunun aklına bile gelmez kendi sularının rengine bakmak. Siz yaşamda akarken önünüze setler çekilir, hapsetmek isterler. Eğer güçlüyseniz, kararlıysanız, doğru olduğunu bildiklerinizden ödünler vermiyorsanız bu setleri bir nebze de olsa yıkar geçer, kendi renginiz olmaya çalışırsınız. Her şey ne güzel yolunda gidiyor, hayat ne güzel akıyor diye düşünürken kendinizi bir anda yükseklerden yuvarlanırken bulursunuz. Bedeniniz ve ruhunuz bütün bu yaşam hızına ayak uyduramaz, yorgun düşer. Bu yorgunlukla tutunacak dallar ararız. Bazen avuçlarımıza acı verse de, işte bu tutunduğumuz dallardır bizi yaşama bağlayan.

Yaşamda ister akarsu misali olup, ihtiyaç duyan çiçeklere doğru akarak, onların kendi renginde açmalarını sağlayabilmeli. İster yağmur misali olup, kurumuş ve çoraklaşmış topraklara bereketiyle yağabilmeli, ekinlere ve başaklara can katabilmeli. İhtiyaç bitince de sorgusuz sualsizce, yıkıp kırmadan, sessiz sedasız çekip gidebilmeli. İçlerinden mutlaka suyun değerini anlayanlar, kıymetini bilenler çıkacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayatımın her döneminde hissettiğim ve rahatsız olduğum bir durumdu bu.Çamur rengini gördüm bir çok karakterde.İçime aldığım çöplerden, hep inandığım ilkelerle süzerek arındırdım kendimi... Hayat su gibi evet.Akıp gidiyor, temiz tertemiz akması ümidiyle...Tebrikler...

Dilek Şeren 
 15.07.2010 13:18
Cevap :
Sevgili Dilek Hocam, hayatımızın her döneminin sorunsuz ve berrak akabilmesi temennisiyle, güzel yorumunuza teşekkür ediyorum. Selamlar ve sevgiler.  15.07.2010 19:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1812
Kayıt tarihi
: 22.01.09
 
 

1986 Bolu Eğitim Yüksek Okulu Mezunuyum. Sınıf öğretmenliği yapıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster