Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1603
 

Su sorunu

Sözün özü:Türkiye’de su sorunu yoktur.

Türkiye varlık içinde yokluk çekmektedir. Bir tarafları sel götürürken diğer taraflar kuraklık ve susuzluktan kırılıyor. Bunun tek sebebi zamanında gerekli tedbirlerin alınmamasıdır.

Benzer sorun 70 li yıllarda elektrik konusunda yaşanmıştır. Zamanında gerekli tedbirler alınmadığı için elektrik ihtiyacı 70 li yıllarda karşılanamaz olmuş , tüm Türkiye yıllarca elektrik kesintileriyle boğuşmuştur. Elektrik sıkıntısı had safhaya dayanınca ilgililer harekete geçmiş ve barajlar kurulmaya başlanmıştır. Barajlar kurulup , elektrik üretene kadar da Türkiye de her kesim elektrik kesintilerinden nasibini almıştır. Keban da , Karakaya da v.b bir çok barajda üretilen elektrik enerjisi enterkonekte sistemle Tüm Türkiye’ye dağıtılmaya başlanmış ve elektrik enerji sorunu da böylece bir müddet için bitmiştir.

Benzer sorunu su konusunda da yaşıyoruz. Sorun gelip dayatmıştır. Peki çözüm nedir? Türkiye’de su olmadığı için mi bu sorun yaşanıyor? Hayır, yeteri kadar suyu olan bir ülkeyiz. Sorun suları toplayacak yeterli sayıda su toplama havzalarının zamanında yapılmamasıdır. Göletler, barajlar yapılıp tüm havzalar borularla birbirine bağlansaydı, su seviyesi düşen bölgelere otomatik olarak su basılıp o bölgede su sıkıntısı yaşanması baştan önlenirdi.

Elektrik sisteminde olduğu gibi, su olan bölgelerdeki göletlerden hızla Ankara gibi şu anda susuzluk çeken bölgelerin beslendiği gölet yada barajlara su basılabilirdi. Suyu bir bölgeden diğer bir bölgeye taşımak mesele değildir. Kazakistan da ki petrol ya da doğal gaz Türkiye ye borularla getirilebiliyorsa , Türkiye’nin her hangi bir yerindeki su kaynağı da boru sistemleri ile hızla ihtiyaç olan bölgeye nakledilebilir.

Her zaman olduğu gibi sorun kapıya dayanınca bu tedbirleri almak insanımıza daha bir müddet susuz günler yaşatmaktan başka bir işe yaramayacak. Sonuçta sorun çözülecek. Ama gecikilmiş ve halka hakketmediği ızdıraplar çektirildikten sonra.

Dr.Erdener ILDIZ

8 Ağustos 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 822
Kayıt tarihi
: 25.09.07
 
 

Elektronik yüksek mühendisiyim. Bilgisayarlı kontrol sistemleri üzerinde doktora yaptım. Bir  şirke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster