Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
368
 

Suç Anadolu yollarında

Son 24 saat içindeki haberlerde dikkatinizi çeken bir şey var mı? Ben her haber okuduğumda resmen kalbim sıkışıyor. Konya'nın ilçesinde 3 arkadaş -en büyüğü 26 yaşında- dağlık alana götürdükleri hayat kadınının boğazını kesiyorlar. Batman'ın bir ilçesinde 17 yaşındaki bir kız 13 yaşındaki bir kız çocuğunu öldürüyor, annesi ve babasıyla foseptik çukuruna atıyor. Yine doğudaki illerimizden birinde anne 17 yaşındaki öz kızını erkeklere pazarlıyor.

Şimdi her şeyden önce namusun büyük bir değer olarak kabul edildiği, gencecik insanlara hiç acımadan kıyıldığı bu bölgelerimizde yapılan son olayı anlamak için akıl mantık aramamak, resmen deli olmak gerekir. Çünkü akıl veya benim aklım böyle bir şeyi anlamıyor. Hepsinden önemliside büyük bir hızla bütün değerlerimizin kaybolduğudur. 13 yaşındaki çocuğun öldürüldüğü yer bir köy. Yani herkesin birbirini tanıdığı, evine rahatlıkla girip çıktığı hala insanlığın bozulmadığını sandığımız anadoludaki köylerimizden biri. Böyle bir şey nasıl olur, anne ve baba nasıl yardımcı oluyor kendime açıklayamıyorum. Diğer olayda yine bir ilçede geçiyor ve canilerden biri evli 2 çocuk babası.

Bence bunlar çok önemli olaylar. Sıradan gaspçı, hapçı, sabıkalı bu yola girmiş insanlar değil; senin, benim gibi gördüğümüz insanların işlediği çok büyük suçlardır. Ne yazık ki nefsi müdafaa gibi birşey de değil. Yani yıllarca tanıdığın veya aynı otobüse bindiğin birinin birdenbire yırtıcı bir yaratığa dönüşüp seni yemesi gibi inanılması güç bir olay.

Bu kadar sıra dışı olaylar oluyorsa bunun nedeni nedir? Bunları yakalamak, ceza vermek yeterli değil bence. Bu insanlar birden bire bizim toplumumuzun içine atılmadı. Demek ki bir yerlerde yanlış işleyen bir şeyler var. Bu canilik büyük kentlerde başlayıp anadolunun köylerine kadar yayıldıysa, üzerinde ciddi olarak düşünülmesi gereken bir konudur bu. Toplumun, özellikle de aile değerlerinin büyük bir hızla çürümeye başladığının en büyük kanıtıdır bu olaylar. Doğuda bir ilde anne öz kızını nasıl, hangi değerlere sığınarak satıyor? Eğer öyleyse namus anlayışımız nerede kalıyor? 17 yaşındaki bir genç kız 13 yaşındaki bir çoçuğu nasıl, neden öldürüyor? Vicdan, insanlık, utanma, kınanma gibi toplumun oto kontrolünü sağlayan duygulara ne oldu?

Zaman içerisinde her saçmalığı hoşgörü duygusuyla kapatmaya çalışmasaydık belki bu başı bozuklukta olmazdı. En çok dikkatimi çeken kınama duygusunu tamamen kaybetmiş olmamız. Kötülük ve suç baştacı edilip alkışlanırken; iyiliği, dürüstlüğü enayilik sayıp yerle bir eden neslin devamını oluşturmasın sakın bu caniler!!!

Çok merak ediyorum. Ülkemizde sosyolog, psikolog yok mu? Bu olayları, Türk insanının zamanla neden vahşi birer yaratığa dönüştüğünü ne gibi önlemler alınacağını, nasıl engelleneceğini araştıracak bir kurum yok mu? Bu sorunun bir an önce kökenine inilip ona göre çözüm üretilmeli.

Kötülük o kadar büyük bir hızla yayılıyor ki rüyamda görsem inanmayacağım şeyler okuyorum hergün ve bütün hücrelerim acıyla yanıyor. Benim ülkem, Anadolum böyle olmamalı...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 624
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster