Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
749
 

Suç duyurusu- 19 Aralık katliamı hatırlatması

Suç duyurusu- 19 Aralık katliamı hatırlatması
 

    Yaşananlar karşısında bahanelere sığınmak suçtur. Öldürülen insanları görmezden gelmek suçtur. Sorumluların suratlarına gerçeklerle okkalanmış şamarlar atmamak suçtur. Medya cambazlarının yaptığı hokkabazlıklara iştirak etmek suçtur. Hükümet ve bürokrasi erbabından yaptıkları için hesap sormamak suçtur. Mağdurları başkalaştırma yoluyla vicdani rahatlamaya gitmek suçtur. Devlet görevlilerinin söylediği yalanlara koşulsuz teslim olmak suçtur.

19 Aralık 2000 tarihinde başlatılan ve hayata dönüş adı verilen operasyonlarda 2 asker ve 30 tutuklu hayatını kaybetmiştir.

Yapılan otopsilerde ölen askerlerin başka askerlerin silahından çıkan
mermilerle öldüğü tespit edildi. Bilirkişilerin yaptığı incelemelerde yanarak ölen insanların kendilerini yakmadığı görevlilerin kullandığı gaz bombaları vb. aletlerle çıkardığı yangınlarda can verdiği tespit edilmiştir.

Halk arasında 19 Aralık katliamı olarak bilinen olayın üzerinden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen kayıpların acısı hala taze ve derin.

Toplumsal duyarlılık bu katliamı unutturmamızı gerektirir.

Unutmayın.

Unutmak da suçtur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet... bu katliamı unutturmamamız gerekir! Ayrıca şunları söylemek isterim. F tipi cezaevleri insanın fiziksel ve psikolojik sağlığını bozduğu için, insanların yaşama haklarına karşı bir suç niteliği taşımaktadır. Bu durum, psikologlarca ve hekimlerce saptanmıştır. Mahkumu hapse atan Devlet, mahkumların yasalardan doğan haklarını yerine getirmeyerek mahkumlara karşı suç işlemektedir. Mahpusluk, mahpusluk olmaktan çıkıp fizyolojik ve psikolojik sağlığın bozulduğu, insanın insanlıktan çıkarıldığı bir işkencehaneye dönüştürülmektedir. Sevgilerimle ve saygılarımla..

zelinartug 
 20.12.2008 17:08
Cevap :
Sağolun.  20.12.2008 19:24
 

Bir romanda okusaydık bu olanları, romanın yazarını ham hayalci diye suçlardık. Oysa bütün bunlar, bu ülkede, insanım diye yaşayan milyonlarca kişinin gözleri önünde oldu ve üstü kapatıldı. Hem de laik, demokratik bir hukuk(!) devletinde... İyi ki hatırlattınız. Sağolun. Saygılar, selamlar.

hazandagüzeldir 
 19.12.2008 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 666
Kayıt tarihi
: 17.08.07
 
 

1983 yılında Mersin- Anamur'da doğdum. Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum. İnternet salonu işletiyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster