Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
89
 

Suç işlemeyenler suç işlemedikleri sürece kanunlara uymaktan muaf tutulsun

Suç işlemeyenler suç işlemedikleri sürece kanunlara uymaktan muaf tutulsun
 

Devletler neden böyle bir yola gitmezler anlamıyorum. Dürüst vatandaşlığın ödüllendirilmesi dürüst vatandaşlığı teşvik eder. Ve bu yol kötüleri cezalandırmaktan daha etkilidir. Bir kaybın yok ki, suç işlerse zaten yakasından tutacaksın, artı bugünkü gibi yine takip edeceksin.

Tek fark kişinin ayrıcalıklı vatandaş olduğunu düşünmesi. Ayrıcalığını kaybetmemek için suç işlemekten kaçınacaktır. Çünkü herkes dürüst ve temiz vatandaş olarak görülmek ister.

Sorun şu: Hukuk karşısında herkes eşittir. Bu evrensel hukuk kuralı suça bulaşmadan önce geçerli olmalı. Burada bir eşitsizlik söz konusu değil. Sen de suç işleme sen de ayrıcalıklı ol.

Vergi vermez. Ücretsiz sağlık. Ücretsiz eğitim gibi daha birçok avantaj. Ancak suç illa ki adam öldürme değil, kanunda yazılı herhangi bir suç. Kırmızı ışıkta geçmek bile.

Herkes iyi vatandaş olmak için yarış edecektir. Hırsızı katili belki engelleyemezsin ama diğer tüm suçlar ortadan kalkar. Böyle olunca da hırsızı katili engellemek için güvenliğin daha çok imkânı olur. Bunlarda bile caydırıcı olabilir. Düşünsene suç işlemediğin sürece ömür boyu ayrıcalıklısın.

Ama elbette devlet vatandaşa ceza keseyim devlete para gelsin diye insanların kurallara uymamasını istiyorsa diyeceğimiz olamaz.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Kardeş Bu konuda fikirlerinize katılıyorum.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.04.2016 8:51
Cevap :
Sağ ol ablam,düşüncelerimi yaymaya çalışıyorum.Belki insanlara bir faydası olur.  18.04.2016 9:24
 

Son paragraf ne kadar doğruysa blog başlığı da o kadar yanlış! Kişi kanunlara uymadığı anda zaten suçlu olur! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 17.04.2016 7:01
Cevap :
Eleştirel yorumları çok önemsiyorum ve çok hoşuma gidiyor.Çünkü insanların o konudaki düşüncelerini öğreniyorum.İnsanlar suç işlemedikleri sürece kanunla muhatap olmasınlar dedim.Siz de zaten muhatap değiller şeklinde görüş belirtmişsiniz.Doğru, şeklen de kaldırılsın, doğru davranışlarda bulunduğumuz sürece serbest ve özgür olalım.İyilerin böyle bir ayrıcalığı olsun dedim.  18.04.2016 9:17
 

Paylaştığın görseldeki ifadeye gelince: “iyi hissettiren insanlar bağımlılık yapar.” Bu doğrudan çocuklar için geçerlidir, büyüklerin iyi olarak nitelendirilen insanlara bağımlı yaşadıkları tezi beşeri gerçeklikte oldukça sınırlıdır. Sınırlı oluşu şundandır ki, iyi insan iyi insana bağımlı olabilir, koyduğu kuraldan kendilerini muaf tutanlar hiç kimseye bağımlı olmadıkları gibi, onlara benzemeye çalışanlar da ya iyi insanları sömürür, ya da bir adım ötesine geçerek suç işler. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 17.04.2016 4:57
 

Kerim Bey, her insan kanunlara uyma, ya da uymama potansiyeline sahiptir, uymak istemeyenlerin toplumsal tabandakiler açısından durumu suça yönelmedir; ama düzen kurucular bakımından ise, sizin belirttiğiniz kendi koyduğu kanuna, ya da genel anlamda kendi kurduğu düzenden, onun kurallarından muaf olmasıdır. Bunlara düzenbaz denir, düzeni kurarlar; ama düzenin kuralları sıradan insanlar için geçerlidir, düzen kuranlarsa bu kurallardan muaftır. Zaten bir süre sonra kurdukları düzeni kendileri bozar; çünkü kurdukları düzenin kurallarından muaftırlar. Uyma zorunlulukları yoktur yani. Toplumsal tabandakilerse, onlara benzeme yolunda suç işlerler, bu yüzden toplumsal tabandakilerin kanunlara uymama lüksü yoktur. Muafiyet onlar için söz konusu değildir. Düzenbazların kurduğu düzeni yıkması bir alışkanlıktır; onlara benzeme yolunda suç üstüne suç işleyenlerin durumu da bir alışkanlık; ama ilki kanunlardan muaf olduğu için hapse tıkılmaz, ikincisi tıkılır.

Rıza Üsküdar 
 17.04.2016 4:55
Cevap :
Yine çok etkili bir yorum. Bu yorumlarınızı bir kaç kez okudum. Sayfama girenlere de okumalarını öneriyorum. Yazılarımız da birer yorum zaten.Şu yorumlarınızda neler neler anlatılmış.Tespitler analizler yapılmış.Bu tür yazılarla hukuka katkıda bulunmaya çalışıyoruz.Sadece kapkalın ciltli Roma hukuk kitaplarını okuyarak hukuk bir yere varamaz.İnsanların düşünceleri de önemlidir.Çok çok teşekkür ederim gerçekten. Selamlar saygılar Rıza bey.  18.04.2016 9:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6187
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster