Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '20

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
90
 

Sudan'da Laiklik adımı

Sudan, Laik Devrime Koşuyor
 
 
 
Sudan’da 30 yıllık İslami yönetim sona erdi.
 
Sudan’da Kadınlar Devrim yaptı. Laiklik uygulamasına geçildi.
 
30 yıldır iktidarda olan El Beşir ekibi iktidardan çekildi.
 
Başkent Hartum sokakları bayram yeri…
 
Daha önce 3 kez gittiğim Sudan coğrafyasındaki esilen halkların ve sünnet olan kız çocukların çığlığına tanık olmuş ve yazmıştım… Yeni hükümetin Kadınların 18 yaş altı sünneti yasaklayacağı ileri sürülmektedir. Bu ise oldukça olumlu bir adım olacağı, Sudanlı kadınların en önemli isteğidir. Kavalalı Mehmet Ali Paşa askerlerinin torunlarının yaşadığı Sudan topraklarında, Türkleri çok seviyorlar. Ülkede etkili ve örgütlü güç olan (merkezi Omdurman olan) Kadri tarikat mensuplarının durumunu merak etmekteyim. Çin, Malezya ve Türkiye’nin yatırımları, ticaret ilişkileri, petrol ve elmas çıkarma işletmeleri, hastane ve fuarcılık işleri yaygındı. Özellikle Usama bin Ladin’in yaptırdığı otoyollar ve başka yatırımlarda bulunmaktadır… Türkiye ile ikili kardeşlik anlaşmaları olan Sudan’ın yeni hükümeti arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi beklendiği iddia edilmektedir…
 
 
 
SUDAN'DA DEVRİM ODU. LAİK BİR YÖNETİME GEÇİLDİ. DEVRİMİN SİMGESİ 24 YAŞINDA BİR KADIN. DEVRİMİN İTİCİ GÜCÜ KADINLAR. 
 
DUYDUNUZ MU?
 
 
 
“Kadının yeri evidir” yerine “Kadının yeri devrimdir” sloganı atan kadınların başını Thowra! (DEVRİM) diye bağıran Alaa Salah isimli bir mühendislik öğrencisi kadın çekiyormuş ve devrimin simgesi haline gelmiş. Ünlü Sudan Piramitlerinin bulunduğu Sudan’ın Nübye bölgesinde 4 bin yıl kadar önce yaşayan savaşçı kraliçelere verilen Kandaka adı şimdi devrimci kadınlar için kullanılır olmuş.
 
Okuyan, çalışan, kadın sünneti, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi dahil ilkel uygulamalara, kadınlara baskıya karşı çıkan kadınlar devrimin de öncü ve itici gücü olmuş.
 
Şimdi önemli olan  İslami şeriatın yıkılıp laikliğin kabulünü de kapsayan devrimin hangi yöne evrileceği, devrimci kadınların siyasette ve yönetici kademelerde hakettikleri yeri bulup bulamayacakları.  Devrim ancak o zaman gerçek olacak. İzleyip göreceğiz.
 
 
 
YAŞASIN KANDAKALARIN DAYANIŞMASI!
 
 
 
Euronews’ta yer alan habere göre, Sudan’da geçiş hükümeti, din ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdi.Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütü lideri Abdel-Aziz al-Hilu, perşembe günü Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da ilkeyi benimseyen bir bildirge imzaladı.Belgede "Sudan'ın tüm vatandaşlarının haklarının güvence altına alındığı demokratik bir ülke haline gelmesi için anayasa, halkın kendi kaderini tayin hakkına saygı göstermesi gereken 'din ve devletin ayrılığı' ilkesine dayanmalıdır" ifadelerine yer verildi.Anlaşma, hükümetin, devrik diktatör Ömer el Beşir yönetiminde başlayan iç savaşa son vermek için isyancı güçlerle bir barış anlaşması başlatmasından kısa bir süre sonra geldi. Ülkenin sınır eyaletlerinde Sudanlı askerlerle savaşan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey'deki iki fraksiyondan daha büyük olanı, seküler bir sistem sağlamayan herhangi bir anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.
 
 
 
Sudan'da laiklik bildirgesi imzalandı, İslami yönetim sona erdi
 
 
 
Sudan’da geçiş hükümeti, anayasanın 'din ve devletin ayrılığı' ilkesine dayanması gerektiğine ilişkin bildirge imzaladı. Ülkede 30 yıllık İslami yönetim sona erdirildi.
 
 
 
Sudan’da geçiş hükümeti, "din ve devletin ayrılığı" ilkesini kabul ederek 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdi.
 
Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütü lideri Abdel-Aziz al-Hilu, Perşembe günü Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da ilkeyi benimseyen bir bildirge imzaladı.
 
Euronews'ün aktardığına göre, belgede "Sudan'ın tüm vatandaşlarının haklarının güvence altına alındığı demokratik bir ülke haline gelmesi için anayasa, halkın kendi kaderini tayin hakkına saygı göstermesi gereken 'din ve devletin ayrılığı' ilkesine dayanmalıdır" ifadelerine yer verildi.
 
Anlaşma, hükümetin, devrik diktatör Ömer el Beşir yönetiminde başlayan iç savaşa son vermek için isyancı güçlerle bir barış anlaşması başlatmasından kısa bir süre sonra geldi. Ülkenin sınır eyaletlerinde Sudanlı askerlerle savaşan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey'deki iki fraksiyondan daha büyük olanı, seküler bir sistem sağlamayan herhangi bir anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.
 
Sudan'da 76 yaşındaki Ömer el Beşir'in 30 yıllık iktidarı 2019 yılında başlayan kitlesel halk hareketlerinin ardından yapılan askeri bir darbeyle sona ermişti. Görevden uzaklaştırılan Beşir ardından cezaevine konulmuştu. Ülkesinde yolsuzluktan suçlu bulunarak iki yıl hapis cezasına çarptırılan devrik liderin daha sonra Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim edileceği açıklanmıştı.
 
 
 
Kaynak: www.dursunozden.com.tr
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 346
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

ÖZDEN, Dursun; (d: 21.10.1950, Niğde, Türkiye). Gazeteci, Gezi Yazarı, Şair, Belgesel Dursun Özde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster