Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '08

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
482
 

Suları tekrar kullanabilirsiniz

Sanırım çoğunuz Kevin Kostner'ın "Waterworld" yani su dünyası filminde gemide kendi suyunu ürettiği sahneyi hatırlar. Aslında dünyada giderek artan kuraklığı göz önüne alırsak bu sahne çok geçmeden gerçekleşecek gibi.
Türkiyede de uygulanmaya başlayan ve Dünyada da daha yeni bir teknoloji olan suyun geri kazanımı prosesi artık daha önemli olmaya başladı.

Doğanın dengesi oldukça ilginç. Siz kullandığınız suyun nereden geldiğini ve hangi evrelerden geçtiğini merak ettiniz mi? Aslında kanalizasyondan çıkan su derelere, oradan da yeraltına iniyor bu iniş sırasında yüzlerce metre topraktan süzüldüğü için içinde bulunan zararlı maddeleri toprağa bırakıyor ve daha sonra bir yerden kaynak suyu olarak çıkıyor. Teknolojik gelişmeler bu uzun zaman alan prosesin mekanik olarakta yapılmasına olanak tanıyor. Böylece siz sehpa kadar bir ekipman ile kendi atıksuyunuzu arıtarak tekrar kullanabilir hale getiriyorsunuz.
Bu teknolojiye Reverse Osmos teknolojisi deniyor. Dahada ilginci var bu filtreden çıkan su, aldığınız şişe suyundan daha kaliteli ve çok daha ucuz. Reverse Osmos ile üretilen suyun tonunun maliyeti 50-75 Ykr 'ye mal oluyor yani 0, 50-0, 75 Ytl 'ye buda sizin suyu aldığınız fiyattan kat be kat ucuz oluyor. Aslında bu teknoloji çöllerde savaşan Amerikan askerleri için geliştirilmiş bir teknoloji, çölde su çok acı olduğundan susuz kalmasınlar diye geliştirilmiş ve sonradan Dünyada kullanılmaya başlanmış.

Aynı ekipman deniz suyundan içme suyu elde etmekte de kullanılabiliyor. Ancak bu ekipmanların ilk yatırım maliyetleri yeni bir teknoloji olduğundan halen yüksek bir evin bu ekipmana sahip olması için minimum 5000 Euro yu gözden çıkarması gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Küresel ısınma tehditi altında olduğumuz şu kritik dönemde çok faydalı bilgiler içeren bir yazı.Teşekkürler..

pelin güven 
 06.12.2008 19:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 23.11.08
 
 

1979 Bursa doğumluyum. Kocaeli Makine Mühendisliğinden mezun oldum.Çevre Müh. Yüksek Lisansımı ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster