Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3660
 

Sularımız

Sularımız
 

Küresel ısınma tüm dünyayı olduğu gibi yurdumuzu da etkiliyor. Suyun önemi her geçen gün artıyor. İklim değişikleri ormanların azalması susuzluğu körüklüyor. Gelecek yıllarda savaşların nedenin su olacağı söyleniyor. Diğer ülkeler bu konuda çalışıyorlar, sorunları çözmek için uğraşıyorlar. Bizler de tüketici olarak suyun değerini bilmek ve tasarruflu harcamak zorundayız. Basit önlemlerle tasarruf yapmak mümkün.

Dünyada susuzluktan 8 dakikada 1 çocuk ölüyormuş.

Evde suyumuzu kurtarmanın 10 Basit yolu:
1. Musluğu açık bırakmayın. Her gün sebzelerimiz elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkarsak çok daha az su tüketiriz. 4 kişilik aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarır.

2. Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın. 4 kişilik ailenin günlük bulaşığını elde yılarsanız ortalama 84–126 litre su harcarsınız. Bulaşık makinesi aynı bulaşığı 12 litre su ile yıkar. Bu ise yılda ortalamam 26–40 ton suyu kurtarmak demektir.

3.Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatalım. Kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri kişi başı ortalama 12 tondur. 4 kişilik ailede 48 tondur.

4. Daha kısa duş alın. 5 dakikalık duş sırasında 60 litre su harcarsanız 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa ortalama 18 ton su kurtarırsınız.

5. Gereksiz yere sifon çekmeyiniz. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi günde 1 kez sifonu amaç dışında çekerse yılda 16 ton su harcamış olur.

6. Sifona plastik bir şişe yerleştirin. 1.5 litre bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuz içine yerleştirerek yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

7. Duş başlığınızı değiştirin. Ekonomik duş başlıklarından alın. Suyu daha az açarak daha tazyikli bir duş alabilirsiniz.

8.Muslukları tamir ettirin. Her saniye bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su harcar.

9. Su kaçaklarını engelleyin. Evinizdeki ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin. Eski tip borular tonlarca su harcar.

10. Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Çamaşır makinesi tek bir çalıştırmada 176 litre su harcar. Haftada bir kez bile az kursanız yılda 9 ton suyu kurtarırsınız.

Bu bilgileri TEMA Vakfı’nın sitesinden edindim.

Toplum olarak bu konulara duyarlı olmalıyız.

"ÇEVREYİ KORUMAK AKLIN GEREĞİDİR." Kemal ATATÜRK


Önerdiğim blog : http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=97216

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba yazınızı yeni okuma imkanı buldum. Aslında çok önemli bir konu fakat ülkemiz rahata alışmış duyarsız kişilerden oluşuyor.Bazı ortamlarda bu maddelerden bahsettim ve bana güldüler."Siz biriktirin biz harcayalım" gibi laflar edildi.Toplumu bu konuda daha çok bilinçlendirmeliyiz.Sizin bu bloğunuzu okurken 164 kez görüntülendiğini görüyorum şuan.Yani siz bireysel olarak katkınızı yapmışsınız bana göre.Eğer izin verirseniz sizin bloğunuza benzer bir blogda ben yayınlayarak bireysel olarak bir katkıda ben yapmak isterim.Konu aynı olduğu için blogda birbirine benzeyecektir. Fakat ne kadar çok kişiye ulaşabilirsek o kadar iyi diye düşünüyorum.Duyarlılığınızdan ötürü kutlarım.selamlar...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 13.04.2008 3:51
Cevap :
Teşekkürler.Eksiklerimi tamamlarsanız tabiki mutlu olurum.Ne kadar çok kişiye ulaşırsak o kadar iyi olur.Bir önceki blogumu (denizlerimizin temizliği) da okumanızı tavsiye ederim.Selamlar.  13.04.2008 19:53
 

haram sayıldığı bir ortam ve ülkede yaşıyoruz. Dünya su yerine gazozla traş olurken bizim sularımız boş yre akıyor. Ve israf öyle bir ileri seviyedeki bu tatlı sularla bağ ve bahçe sulamak şöyle dursun araç dahi yıkanılıyor. Malesef bu şekilde gidersek günün birinde bizde deniz suyunu atıtıp içenlerden olacağız. Niye olmasın ki; İsrafa haram deyip, 150 L'ya başına türban edını verdikleri bezi bağlayanlar bir yanda dururken o 150 L ile bir ay geçinebilmeyi hedefleyenlerin bulunduğu bir ülkede hiç bir şeye şaşmamalı. Dikkat çekme anlamında anlamlı bir çalışmaydı. Teşekkürler ve selamlar...

Yalnıztürk 
 07.04.2008 11:00
Cevap :
Teşekkürler. Tema Vakfı'nı unutmamak gerek.O kadar özveri ile çalışıyorlar ki.Ben sadece hatırlattım.Selamlar.  07.04.2008 12:38
 

her nedense ülkemizde Su fazla önemsenmez. Bu gün musluklardan akııyor ya gerisi önemli değil. Gerek basınımız gerekse kitle örgütleri de ciddi olarak bu işin üzerinde fazla durmuyor. Laf olsun diye birileri bazen konuşuyor. Oysa yaşamın olmazsa olmazıdır su. Bu konuyu gündeme taşııımanızdan ötürü tebrik ederim.

Yapukay 
 07.04.2008 9:47
Cevap :
Teşekkürler.Gerçekten birey olarak ta üzerimize düşeni yapmak gerek.Damlaya damlaya göl oluyor.Selamlar.  07.04.2008 12:40
 

Yazınız ilgimi çekti,dikkatle okudum ve çoğunu yaptığımın farkına vardım,umarım sizin sayenizde yapılmayanlarda yapılır ve su sorunumuz azalır,sonsuz sevgiler,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 06.04.2008 21:36
Cevap :
Teşekkürler.Küçük çaptada olsa katkım olursa ne mutlu bana.Esenkalın.  07.04.2008 12:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 784
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

Emekli matematik öğretmeniyim. İzmir'de yaşıyorum. Okumayı çok seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster