Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
217
 

Süleyman Demirel 91 yaşında öldü

Süleyman Demirel 91 yaşında öldü
 

onedio.com


 
Süleyman Demirel (1924-2015) en sonunda hayatının sonundaki parantezi kapatarak öteki dünyaya gitti. Allah rahmet etsin. 
 
Demirel Türk siyasi hayatında fenomen bir insandı. İsparta’nın bir köyünden çıkan “Çoban Sülü”  sosyal hayatta ve siyasette hızla yükselebilmiş ve sosyal basamakları birer birer alarak ta Cumhurbaşkanlığına yükselebilmiş ve Orada  7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmış Mühendis bir insandır. Aslında , o da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Necmettin Erbakan’la birlikte yetiştirdiği muhafazakar kanattan bir devlet adamıydı ama hiçbir zaman karısının kafasını örtmeyi düşünmedi. Buna teşebbüs dahi etmedi. O varolan Demokrasiyi olduğu gibi benimsedi ve Demokrasinin bittiğini söyledikleri zaman şapkasını alıp gitti , fakat Başbakanlığa  defalarca geri döndü ve yaşadığı sürece girdiği hiçbir seçimi kaybetmedi.
 
Sayın Demirel , bir çok lakabı vardır. Köylülüğü dolayısıyla “Çoban Sülü” diye bilindiği gibi, Türkiye’ye kazandırdığı sayısız barajlar dolayısıyla aynı zamanda “Barajlar Kralı” diye de bilinirdi.
 
Sayın Demirel bir çok “koalisyon”a girdi çıktı. Bunları umur etmedi; ve koalisyonları Türk Demokrasi hayatının doğal parçaları olarak kabul etti. Türkiye bir bakıma su sorununu çözümlediyse; Fırat ve Dicle üzerinde sayısız barajlar varsa ; GAP diye anılan barajlar ve elektrik santralleri birbiri ardına yapıldıysa; bunların planlanmasında ve yapılmasında Süleyman Demirel’in çok rolü olmuştur. İster iktidarda olsun, ister muhalefette hiçbir zaman bu planlanan barajların gerçekleştirilmesi düşüncesinden vazgeçmedi.
 
Kendisi bir bakıma Adnan Menderes’in güvendiği ve  31 yaşında Sular İşleri Genel Müdürü yaptığı  Türkiye’nin  harika beyinlerinden biridir.
 
Süleyman Demirel’in çok güçlü bir hafızasının olduğu ve bir dostunu hiçbir zaman unutmadığını  gösteren sayısız örnekler vardır. 
 
Süleyman Demirel bir bakarsın  Türkiye’nin falan köyünde tanıdığı bir arkadaşını, dostunu telefonla her zaman arayabilirdi. Her zaman onlarla hoş sohbetlerde bulunduğu bilinir.
 
Bu günden sonra artık Sayın Demirel’in hayatı didik didik edilecektir.  Her ayrıntısı üzerinde çeşitli yazılar, kitaplar yazılacaktır. Mutlaka çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve eleştirilmesi gereken bir insandır.. Çünkü bir bakıma bu günkü Türkiye’nin temelleri onun zamanında atılmıştır. 
 
O da bir bakıma “Proje”  Başbakanlarından biridir.  Su İşleri’nde çalışırken, yetenekleri Menderes tarafından görülmüş ve ABD’lerine gönderilmiştir.  Oradan döndükten sonra çok kısa bir süre sonra hızla AP içinde yükselerek seçimlere girmiş ve  7 farklı hükümette toplam 10 yıl 5 aylık bir süreyle başbakanlık yapmıştır. Bu süre Türk siyasi hayatında az bir süre değildir. 
 
Siyasetten ayrıldıktan sonra bile hep akıl danışılan, hep fikirlerine başvurulan bir insan olmuştur. 
 
Türk halkı tarafından onun şapkası uğurlu sayılmış, o bakımdan Demirel halkın arasında iken şapkasını kaptırmamak için çok mücadeleler vermiş; bilmem kaç kere şapkasını değiştirmiştir.
 
Süleyman Demirel’in hayatını anlamak ve anlatmak böyle bir yazıyla hiçbir zaman kolay olmayacaktır. Onun düşüncelerini anlamak ve değerlendirmek için belki de Süleyman Demirel’den kalan notların, dosyaların incelenmesi gerekir.  Gerçi kendisinin hayattayken çıkardığı “Ulusal Siyaset Kavgası” adlı bir kitabı vardır ama bundan böyle onun üzerine bir çok kitap çıkacaktır. Çıkması da gerekir. Çünkü Süleyman Demirel anlaşılmadan, çözümlenmeden, bu günkü Siyasi Hayat’ın ana eğilimleri anlaşılamaz.
 
Mevlam yakınlarına , dostlarına sabırlar versin. Allah rahmet etsin.
 
Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 485 kez görüntülenmiştir

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yunus Emre'nin "Sular hep aktı geçti. Kurudu vakti geçti. Nice han, nice sultan. Tahtı bıraktı geçti. Dünya bir penceredir. Her gelen baktı geçti" dediği gibi Süleyman Demirel de doğruları ve yanlışlarıyla bu dünyadan göçtü gitti. Selam ve saygılarımla...

Yurdagül Alkan 
 18.06.2015 22:40
Cevap :
Daha nice sultanlar var bırakıp gidecek. Bu dünya Sultan Süleyman'a kalmadı.. Sağolun Yurdagül Hanım.Saygılar.  19.06.2015 9:01
 

"Sol"daki tüm yurtsever, cagdas gençler gibi gençliğimiz ona sürekli kızmakla ve diş bilemekle gecti! Sürekli kullandığı "köylü ağzı" ile gerçekleştirmeye çalıştığı "bayındır bir ülke" çabası çelişmekteydi. Bunu kolayca oy toplayarak mesleki hayallerini gerçekleştirme gudusune bağlayabiliriz. Daha sonraları yaşlandıkça sosyal bilimler alanında da kendini geliştirdi ve muhlislesti. Sağdan gelen diğer tüm liderler Cumhuriyetin temel kazanımlarına karşı pervasız tutumlarıyla onu bile aratır oldular. O nedenle kuşak olarak kendisine karşı karmaşık duygular içindeyiz. Yine de ışıklar içinde yatsın, sevenlerinin ve yakınlarının başı sağ olsun diyoruz. Saygı ve selamlarimla...

Ersin Kabaoglu 
 17.06.2015 23:10
Cevap :
Bunlar doğru sözler. Zamanında o tam bir muhafazakarlığın idolüydü ve hiç bir zaman solu adamdan saymadı. Fakat yine de şirin bir köylülüğü vardı; oldukça demokrattı; ve karikatürlere gülüyordu. Onun defteri ayrıca tutulacak ve yaptıklarıyla yapamadıklarıyla çok konuşulacak. Saygılar, selamlar Ersin Bey.  18.06.2015 13:23
 

Değerli hocam, Merhum Demirel, sevgi, tahammül ve hoşgörü ilkeleri içerisinde siyaset yapan, öfke ve bencillikten uzak duran, milletini ve ulusunu düşünen bir şahsiyetti. Zamanlı bir ölüm olmakla birlikte, bu nitelikleri muhafaza etmiş olan çok değerli bir devlet adamının aramızdan ayrılışından büyük üzüntü duydum. Ulusça başımız sağ olsun. Allah'tan kendisine rahmetler diliyor, yattığı yerin nur içinde ışımasını diliyorum. Refik

Refik Başdere 
 17.06.2015 12:01
Cevap :
Zeki, akıllı bir insandı. Bir bakıma Türkiye'nin temel ihtiyaçlarını çok iyi biliyordu. Başka şeylere kulaklarını tıkadı. GAP'ı gerçekleştirmeye çalıştı; elektrik sorununu çözmeye çalıştı. Ve halk belli ki bu köyden gelen tombik adamı çok sevdi. Allah rahmet eylesin.  18.06.2015 13:27
 

Renkli bir kişiliğe sahipti.Allah rahmet eylesin Erdal Hocam.Selam ve sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 17.06.2015 11:45
Cevap :
Kendine özgü bir insandı. Her haliyle köylülüğü belli oluyordu ve bunu inkar etmedi. Tabandan tavana hızla yükselmesi büyük başarıdır.. Bunu her insan gerçekleştiremez. Teşekkürler, saygılar.  18.06.2015 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster