Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
171
 

Süleyman Şah operasyonu

Süleyman Şah operasyonu
 

Süleyman Şah türbesinden çekilişimizi duygusallıktan uzak bir bakışla değerlendirmemiz lazımdır.

Karşımızda, muhatap alacağımız bir devlet yok öncelikle.

Bir yıldan beridir muhasara altında olan ve lojistik destek zorluğu herkesçe bilinen bir yer burası. Sınırımızda olsa çekilme söz konusu olmazdı. Kırk kilometre içeride.

Topyekûn bir askeri harekâtta Allah korusun uçaklarımız Suriye füzelerince vurulsa ne olacaktı?

Niye girdik olacaktı değil mi?

Kara harekâtı, harekât yapılacak güzergâhtaki olası tehlikelerin bertaraf edilmesiyle yapılır. Uçaklar çevre temizliği yapar, tanklar ve diğer zırhlı araçlar girerler.

Suriye’nin aradığı ortam oluşurdu böyle yapılsaydı!

Bunu daha önce yaşadık.

Bu çekilme, Suriye ile olan anlaşmamızdan feragat ettiğimiz anlamına gelmez. Ortam düzeldiğinde hakkımız bakidir. Çünkü bu uluslararası bir anlaşmanın sonucudur.

IŞİD bir devlet olsa uluslararası platformda muhatabımız olabilirdi. Ama değil.

Suriye aslında bizim bu olaya bu şekilde müdahale etmemize karşı. İstiyorlar ki Türkiye aktif olarak IŞİD’le savaşsın. Bir yandan da yukarıda bahsettiğim gibi fırsat kollayarak acaba TSK’ya nasıl bir darbe vurabilirim hesabındalar.

Bu önlendi bir anlamda.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İkinci kısım: Evet, Türkiye 'ejdada saygı'çerçevesindeki sembolik toprağını kaybetmiştir. O toprak parçası saygıyı temsil ediyordu. Yani saygı yok olmuştur sayın Balcı. İşid ve PKK Türkiyenin karşısında ayak ayak üstüne atıp oturmakta, saygısızca yellenmekte ve küfretmektedir. Üstalik oturdukları koltuklar onlara bu hükümet tarafında verilmiştir. Toparlarsak. Cengiz Topelleri unutmayın derim. Anadolunun öcünün alınacağına da cümle alem emin olsun. Ne yazık ki bu ordu ve bu hükümet ejdatla bağlarını bir bir koparmaktadır. Yazacak çok şey var, 'efkar ettiğimiz memleketin halidir.' Sn balcı herşeyi gönül gözüyle görmeniz dileğiyle.

yeşilsoğan 
 22.02.2015 17:45
 

Sn Balcı, Size katılmadığım noktaları paylaşmak istiyorum. 1)Karşımızda muhatap olacağımız bir devlet yok demişsiniz. O devletin yok olma sürecindeki katkılarımızla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Suriye devletinin yok olmasının Türkiye'ye ne gibi faydası olmuştur? 2) Suriyenin yok olmasıyla birlikte oluşan Kürdistan süreci ve şeriat devletleri süreciyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu çağda İşit türü yapıların ortadoğuya ve dünyaya ne gibi katkıları olabilir? 3) Sudi Arabistanlı bir imamın birkaç gün önce 'Dünya dönmüyor.' demesiyle, 1500 lü yıllardaki Engizisyon arasında bir fark görüyormusunuz? Mevcut hükümetlerin bu oluşumlara alenen silah ve gıda desteği vermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? 4) Geçen yıl, Şama girip cuma namazı kılmayı planlayan hükümetin bu yıl ejdatın türbesini terketmesi sizce terkedişlerin bir başlangıcı değil mi? Türkiye Cumhuriyeti de terk edilecek mi? 5) İşid bir devlet olsa görüşürdük demişsiniz. PKK bir devlet miki görüşüyoruz? İnanın İşidle de görüşülüyor.

yeşilsoğan 
 22.02.2015 17:40
Cevap :
Gerçekten güzel sorular bunlar Yeşilsoğan. Bir yazı yazayım bu konuda. Selamlar  23.02.2015 13:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1640
Toplam yorum
: 13554
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 456
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

Doğum tarihim değişmedi ama çok şey değişti bu güne kadar. En başta, dede oluyorum! Evet; şaşırdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster