Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
317
 

Süleyman Şah Türbesi ve vazgeçilen toprak !

Süleyman Şah Türbesi ve vazgeçilen toprak !
 

Bu operasyon, bir yerlere bir gövde gösterisi midir acaba ?


Güne bomba gibi bir haberle uyandık desek yeridir. Hükümet büyük bir operasyonla(!), Suriyede ki Süleyman Şah türbesini ve oradaki 38 askeri güvenli bir bölgeye nakletmiş.

Bugün yine şeytanın avukatlığını yapacağım.. Sorular eşliğinde bir projeksiyon yapmak istiyorum ve tartışmaya açıyorum.

1) İvedi bir şekilde türbenin taşınması ve 38 askerin sağ-salim getirilmesi (hoş 1 askerin kaza neticesinde şehit olduğu açıklandı ama…) olası bir saldırı tehditi olmasından dolayı mı gerçekleştirilmiştir.

  - Eğer öyleyse, neden şimdi ? Neden Işid’in daha aktif ve yoğun çatışmaların olduğu zamanda değil de, Işid tehditinin ortadan kalktığı ve bölgeye Kürtlerin egemen olmaya başladığı bir zamanda ? Olası bir tehdit Kürtlerden mi, Suriye devletinden mi gelmiştir ?

2) Süleyman Şah'ın mezarı 'ecdat' ve 'ecdat emaneti' denilerek, 3. kez yerinden alınarak, Türkiye sınırının dibine getiriliyor.

  - Madem buraya kadar getirdiniz. Neden Türkiye toprakları içinde bir yere örneğin Osmanlı'nın doğduğu topraklara Söğüt'e bir türbe inşa etmiyorsunuz.

  - Suriye topraklarındaki ısrar niye.. 3. kez yerinin değişmesi veya değiştirilmesi, Türk unsurunun ve Türk bayrağının orada istenmediğinin kanıtı değil midir ?

  - Her ne kadar milletler arası hak, hukuk ve antlaşmalar örnek gösterilse de tekrar eski yerine gideceğinin garantisi var mıdır ?

  - Tekrar eski yerine götürülse bile bugün vuku bulan tehlikeler yine olmayacak mıdır ?

  - Süleyman Şah türbesinin bulunduğu arazi parçası terk edilerek, 'yurt dışındaki tek Türk toprağı' polemiği de son bulmamış mıdır ?

3) Türbenin ve türbe içindekilerinin emniyetli bir bölgeye nakli için Ankara'da, hükümet yetkilileri ve genel kurmay yetkilileri ile yürütülen bir operasyon merkezi kurulmuş ve canlı olarak 6 ekrandan operasyon izlenmiş... Bunu aynı zamanda Erdoğan da izlemiş.

    - Türkiye'yi ilgilendiren diğer iç ve dış olaylarda da bu operasyon merkezleri kuruldu mu ?

  - Örneğin Kuzey Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirilirken,

  - Örneğin Işid'in elçilik görevlilerimizi rehin alırken,

  - Uludere operasyonunda mesela ?

  - Mesela Gaziantep'te ardı ardına bombalar patlarken ve 30 civarında insanımız şehit olurken,

  - Mesela, pkk’nın tertip ettiği 6-7 ekim olaylarında 50'ye yakın sivil vatandaşımız hayatını kaybettiğinde.

4) Mezar taşıma operasyonu 'savaş operasyonu' gibi lanse ediliyor. Bu operasyona  39 tank, 57 zırhlı araç ve 572 personel katılmış. Halbuki, bir mermi bile atmadan alt tarafı mezar taşınıp geri gelinmiş ve yurt dışındaki tek toprak parçamız (kağıt üstünde bile olsa) terk edilmiş.

  - Bu oprasyon, Surye'deki toprağımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelir mi?
  - Bu bir gövde gösterisi midir ?

  - Bu gövde gösterisini, yurt içindeki pkk olaylarında neden göstermediniz yada göstermiyorsunuz ?

  - Bu gövde gösterisinin daha büyüğünü Işid elçilik görevlilerimizi rehin aldığınızda neden göstermediniz ?

  - Bu gövde gösterisini pkk'nın bir " kalkışma (ayaklanma) eylemi provası " olan 6-7 ekim olaylarında neden  göstermediniz_ O olaylarda, tazyikli su ve gaz bombası ile yetindiniz. Buna rağmen 50'ye yakın insan öldürüldü.

  - Bu gövde gösterisini, sinyalleri verilen olası pkk eylem ve kalkışmalarında gösterecek misiniz ?

5) Bu gövde gösterisinin yapılmasında yaklaşmakta olan seçimlere etki ve algı yaratma düşüncesi var mıdır ?

6) Süleyman şah türbesini askeri operasyonla koruma altına alan hükümet,  Cumhuriyet dönemi miraslara neden gereken önemi vermez. Atatürk Orman çiftliği bunun en iyi örneğidir. Son 12 yıldır, satılan, yıkılan Cumhuriyet döneminin sanayi değerleri de bir örnektir. Örneğin, bu hafta içinde okuduğumuz Atatürk köşkünün yıkılması haberi de iyi bir örnektir. Çanakkale'deki şehitliğin ve savaşın en vahşiliğinin yaşandığı Ulusal parkın imara açılması/ açılmak istenmesi örneği...

    - Süleyman şah türbesine gösterdiğiniz saygıyı, bu ülkedeki Cumhuriyet ecdatlarını yadigarlarına neden göstermiyorsunuz ?

 - Çanakkale'ye neden 'ecdat mirası' gözüyle bakmıyorsunuz ?

Bunun ötesinde, hazır gövde gösterisi demişken;

7) Barış süreci, çözüm süreci hikayeleri devam ederken pkk'nın 250 ad. uçak savar, uzun menzilli füzeleri uzun menzilli silahlar, tahrip gücü yüksek patlayıcılar, kitle imha silahları vs. alması ve kişisel bir tahmin olarak, pkk'nın nevruz sonrasında ciddi bir ayaklanma yapma ihtimali karşısında, bir eylem planınız var mıdır ?

Son söz :

Bu sorular daha da arttırılabilir. Ancak, cevaplarının gelmeyeceğini bilerek, ortaya atıyorum. Amacım, ne bir yerlere çatmak, ne birilerine hakaret etmek. Ancak, görünen ve halktan gizlenen bazı gerçekler olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan çözüm süreci denilen projeyi hayata geçirirken, öbür tarafta pkk'nın tehditlerini ve şantajlarını, şehir eylemlerini görmezden gelmek, üstüne gitmemek, olayları bastırmamak ve aksine pkk yandaşlarına 'özgüven' ve 'güç vermek' ne kadar doğrudur. Eğer önlem alınamazsa, halklar arasında bugün olan 'fikir çatışması' çok yakında 'fiziksel çatışmaya ' dönecektir. Bunun sinyalleri gelmeye başlamıştır. Gerek 6-7 ekim olayları ve gerekse son olarak vuku bulan Eğe üniversitesindeki olaylar bunun kanıtıdır. Halk silahlanmaya başlarsa, ve çatışmalar olmaya başlarsa, bunu sizin o operasyon merkeziniz bile kurtaramaz.

Bir vatandaş olarak 'barış ve kardeşlik' adına, 'ülkenin refahı adına' uyarmak benim görevim..

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir vatandaş olarak "barış ve kardeşlik" adına yazdığınız iddiası en azından ben inandırıcı bulamadım. Ben daha çok operasyonun şah değil mat ile sonuçlandığı düşüncenize gerekçe oluşturmak için bir sürü çoğu da gereksiz soruyu peşpeşe sıraladığınızı düşünüyorum. Operasyon bana göre başarılı olmuştur. Çünkü artık iyiden iyiye riskli bir bölge olan topraklardaki bir türbe ve onu koruyan askerler oradan alınmış ve güvenli bölgeye taşınmıştır. Zaten operasyonun başka bir amacı da olmadığına göre amaç gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle de ortada bana göre bir MAT yok aksine başarılı bir askeri operasyon vardır. Siz farklı bir şekilde görmek istiyorsanız buda sizin tercihinizdir. Selamlar

Matilla 
 23.02.2015 6:59
Cevap :
Bu bahsettiğiniz 'resmi hükümet ' açıklamasıdır. Size bir soru : Madem ki hem türbe, hem oradaki 40 askerimiz tehlike altındaydı (ki bu doğrudur) şöyle bir şey yapılamaz mıydı: O operasyonu gerçekleştiren 40 tank, onlarca helikopter, uçuşa ve müdahaleye hazır onlarca uçak, diğer zırhlı araçlar ve 572 asker (bir tabur neredeyse) Süleyman Şah türbesi etrafında ( Türk topraklarında yani) konuşlandırılamz mıydı?. Bence asıl gövde gösterisi budur.. Bana göre yapılan iş adı 'operasyon ' olsa da, Türkiye'yi dışarıda ve uluslarası hukukta zorda bırakacak bir durumdur. Biraz da seçimler öncesi yapılması manidardır. Buna 'algı operasyonu da diyebilirsiniz.. Ama şifreleri bugünlerde çıkan en büyük etken, sanırım olası bir "Musul müdahalesi" ve Işid ile savaş halidir.. Ama bu elbetteki benim şahsi fikrimdir.   03.03.2015 11:27
 

Merhaba Tansel Bey... Burada ter edilen bir toprak yoktur. Daha önce iki defa yer değiştirildiği gibi, üçüncü kez yeri değiştirilen bir türbe var. Türkiye oradaki, bayrağımız daha indirmeden ve Suriye'ye de danışılmadan aynı büyüklükte bir Suriye toprağını işgal etmiş ve oradaki bayrağını buraya dikmiştir. Yani terk edilen bir toprak yoktur. Ayrıca bu operasyonun, bölgede Türkiye'nin gücünü ve kararlılığını göstermesi bakımından, sizin de değindiğiniz gibi, bir gövde gösterisi olmuştur...Selamlar

cdenizkent 
 22.02.2015 16:16
Cevap :
Şimdi; [1] Türbe'de Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi ve Ertuğrul Gazi'nin babası Süleyman Şah'ın ve iki askerinin naaşları bulunmaktadır. [2] Türbede yatan Süleyman Şah'ın Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah değil, I. Kılıçarslan'ın babası Kutalmışoğlu Süleyman olabileceği konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Ayrıca, bahsettikleriniz resmi hükümet açıklamalarıdır... Olaya bir de uluslararası siyaset ve hukuk açısından bakmanızı öneririm.Daha önceki terk etme meselesine gelince; Evet haklısınız türbenin yeri 2 kez değiştirilmiş. Resmi tarih böyle söylüyor. Ancak, kaçırdığınız yada görmediğiniz bir husus var. Daha önce yer değiştirmelerin sebebi neydi ? 1. yer değiştirme 1973 tarihli Tabka barajı yapılması sebebiyle 2. yer değiştirme 1995 yılında Teşrin barajı yapılması sebebiyle Her iki yer değiştirme karşılıklı nota verilmesi ve siyasi ve hukuksal uzlaşma neticesinde yapılmış. Peki ya bu yer değiştirme ? Suriye'nin onayı bile yok.   03.03.2015 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2529
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster