Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '12

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
1888
 

Sultan'la Sultanlaşmak mı, İsmail'le İsmailleşmek mi? Yoksa seyirciyle uzlaşmak mı?

Sultan'la Sultanlaşmak mı, İsmail'le İsmailleşmek mi? Yoksa seyirciyle uzlaşmak mı?
 

Sezonun bitmesine kısa bir süre kala; önce ATV, şimdi de Kanal-D iki yeni yapımla seyircinin karşısına geçti.

ATV ‘de yayınlanan “2 Yaka Bir İsmail” adlı dizinin başrolünü Erdal Özyağcılar üstlenmiş ve konusu da yine oyuncunun yüklendiği karakter üzerinden gidiyor. İki eşli bir erkek.  Konunun bu yönüyle çok eleştiri alan dizi doğruyu söylemek gerekirse bende de aynı düşünceyi yaratmakta. Ben de düşünmüyor değilim iki eşlilik mi özendiriliyor dizi de alttan alttan.

Dizide dikkatimi çeken önemli bir konu daha var aslında iki kardeşin birbirlerinin kim olduğun bilmeden âşık olması.

İki eşlilik durumundan çok burası beni daha çok ilgilendirdi. Nasıl işleneceği ve nasıl bağlanacağını merak ediyorum bu konunun. Çok ince ve hassas bir konu sinemada işlense de ilk kez bir dizi de ele alınan bu konunun yani kardeşlerin birbirine âşık olma durumunun hangi açıdan üzerine gidileceği ve nasıl içinden çıkılacağını merakla bekliyorum. Bir komedi dizisinde böyle bir konunun işlenmesinin ne kadar doğru olduğu da tartışılır. Böylesine hassas bir konu komedi ağırlıklı diziyle nasıl içinden çıkacaklar bekleyip göreceğiz.

Dizinin bu yönüne yani iki kardeşin aşkı konusuna henüz kimse dikkat çekmemiş özellikle iki eşlilik meselesine takılmış kalmışlar. Yapım iki eşlilik konusu üzerinden yapılan eleştirileri kabul etmese de iki kardeşin aşkıyla ilgili durumun farkında. Bu yüzdendir ki sanırım bu konuya gelecek eleştirilerin önünü kesmek için iki kardeşin aslında kardeş olmadığını ilk bölümde aktarmış. Buna rağmen her bölümde Adonis ve Bahar, İsmail’e baba derken kardeş gibi duruyorlar. Öz olmasalar da bir kardeşlik durumu var ortada. Acaba bu görüntünün yapım farkında mı kardeşlerin aşkıyla ilgili işledikleri konunun ne kadar ciddi bir durum olduğunu böyle bir görüntünün nasıl hafızalara işlediğini görüyorlar mı? Yapımı bilmiyorum ama böylesine ciddi ve hassas bir konunun farkında olmayan bir diğer taraf da işin uzmanları.  

Yine de şimdilik fazla bir şey söylemek için erken diye düşünmekteyim zaman içinde ilerleyen bölümlerde konuyu yine ele almayı düşünüyorum. O zaman hani böyle mi iki eşliliğe alttan alttan özendirme mi var ya da olası iki kardeş aşkının yaşanmaması durumuna dikkat çekmek için mi iki eşlilik durumlarına mı dikkat çekilmiş ya da başka nedenleri mi var bakarız yeniden.

Şimdilik bu kadar yazmakla yetinmek istiyorum zaten asıl konumda dizinin konusunu eleştirmek değil. Bunu ilerleyen bölümlere bırakmak istiyorum.

Ama bir gerçek var erkekler çok sevdi bu İsmail karakterini.

Kanal-D’nin ise Pazartesi yayına girecek olan dizisi Sultan'a gelelim.

Başrolünü Nurgül Yeşilçay’ın oynadığı dizide diğer dizi gibi diziye adını veren Sultan karakteri etrafında şekillenecek gibi görünüyor.

Güçlü bir oyuncu kadrosuyla henüz yayınlanmadığı halde pek çok eleştiriye şimdiden maruz kalan dizi de aldatılmış bir kadının hikâyesi üzerine kurulmuş gibi, tanıtımlarından anladığım kadarıyla.
Nurgül Yeşilçay sezona daha önce aynı konunun başka şekliyle işlendiği “Sensiz olmaz” dizisiyle girmiş başarılı olamamıştı. Aynı konu başka oyuncularla da işlendiğinde yine başarılı olmamıştı dizi.

Yeni dizisi Sultan’da konusuyla bildik olsa da şansının yüksek olduğunu düşünüyorum.

Her iki diziye yani Sultan ve İsmail’e bu açıyla baktığımızda benzerliği biri kadın diğeri erkek kahramanların üzerine kurgulanmış olması tesadüf müdür bilinmez.

Bir diğer benzerlik aldatan ve aldatılan kahramanlar üzerinden işleyişi.

Ve de sezon sonuna yaklaşırken yayına girmeleri.

Yazın devam edip etmeyecekleri hakkında bilgim yok. Ama etmeyeceklerse bana göre her iki dizi de şimdiden seyirciyi toplama derdinde. Şimdiden seyircinin ilgisini toplayıp gelecek sezon güçlü yapımlara karşı işlerini garantiye almak istiyorlar.

Seyirci bağlandığı diziyi çabuk çabuk bırakmıyor ne de olsa.

“2 Yaka Bir İsmail” ne kadar şanslı bilemem, zira Pazar günü karşısında güçlü yapımlar olduğu için pek de iyi bir giriş yapamadı.

Sultan ise henüz yayınlanmadı Pazartesi yayına girecek. Pazartesi oldukça iyi bir gün ikinci kuşakta yayına girmesi de önemli bir şans. Ve o gün çokta güçlü yapımların olmaması işini biraz kolaylaştırmakta.

İki dizi her ne kadar farklı görünseler de bana göre benzerlikleri inceden inceden çok fazla. Bakalım bu rekabetlerine nasıl yansıyacak.

Bu yıl bitecek yapımları ve devam edecek yapımları da vereyim istiyorum.

Devam edenler: Kuzey Güney, Muhteşem Yüzyıl, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Yalan Dünya, Leyla ile Mecnun, Suskunlar, Umutsuz Ev Kadınları, Pis 7'li, Lale Devri, Yer Gök Aşk, Bir Çocuk Sevdim, Hayat Devam Ediyor, Uçurum, Eve Düşen Yıldırım.

Bitenler : Firar, Al Yazmalım, Son, Adını Feriha Koydum, Mor Menekşeler, Fatmagül 'ün Suçu Ne?, Kurt Kanunu, Bir Kadın Tanıdım

Devam edeceklerin bir kısmını şöyle bir değerlendirelim, fazla detaya girmeden:  

Muhteşem Yüzyıl yine muhteşemliğini sürdürür.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki; popülerliğini yitirir ama işi de kurtarır.

Suskunlar; iki arkadaş arasında aynı kadın konusu üzerine yoğunlaşırsa ki şu an bana göre bu yüzden reyting kaybında gelecek sezon zor ayakta kalır diye düşünüyorum. Bu yıl yapılan diziler arasında en favori dizimdi bunu da belirteyim ama rotadan çıktığı an benim de rotamdan çıktı.

Lale Devri için o kadar çok şey yazdım ki artık ne desem bilemiyorum. Söyleyeceğim tek şey ellerinde hiçbir şey kalmadı, oyuncusu, izleyicisi dâhil sansasyonlarıyla ayakta duruyor şu an. Gelecek sezona ellerinde hangi kozla devam edecekler açıklasalar, biz de bilsek diyorum.  

“Adını Feriha Koydum” ve “Fatmagül’ün Suçu Ne?”den biraz örnek alsalar keşke. Rakip tanımaz bu iki dizi de konu mu yok? İsteseler çok da konu çıkarırlar. Ama tadında damağında ve seyircisine endeksli bitiriyorlar sezonu. Tabii bu sözlerim “Yer Gök Aşk” içinde geçerli zira onunda durumu aynı. Kısacası nelerine güvenerek devam edecekler meraktayım.

Bir de naçizane bir öneri yeni sezonda adını bir zahmet değiştirsinler dizinin. Zira Lale Devri olmaktan çoktan çıktı. Yer Gök Aşk’ın da adını değiştirsinler. Zira her iki dizide de aile içi aşklardan başka bir şey göremiyorum. Ne yerde ne gökte aşk var. Tüm aşklar evin içinde. Bir arada. Ensest.

Yazılanları dikkate almıyorlar ama bunu belki alırlar diye söylüyorum.

Diğer dizilere hiç girmiyorum.

Fakat şunu söylemek istiyorum. Gelecek sezon gerçekten iddialı ve seyirciyi kenetleyecek yapımlar geliyor. Bunlara karşı hazırlıklı olmayan kanalların ve yapımların işi zor.

Bu yüzden “Sultan” şimdiden yayına girmekle bana göre iyi bir iş yapmıştır. Hep diyorum Kanal-D’nin her yapımını desteklemesem de bu işi iyi biliyorlar.

Ne zaman hangi yapımı yayına alacağını ve ne zaman kime şans vereceğini. Bu yüzden zamanlaması doğru diye düşünüyorum.

“Sultan” reyting kraliçesi olamaz belki ama işi götürür kendini ayakta tutar.

Tabii bir diğer şansı da şu; seyircinin kanala karşı güveni.  Başka bir değişle kanalın güvenirliği.

Bence bu noktadan itibaren kanalların bunu da masaya yatırması gerekir.

İzleyici bir kanala karşı güven duymuyorsa o diziye şans vermiyor artık.

Örneğin ATV, uzun zamandan beri çok fazla dizi yayına soktu ve aynı oranda da harcadı dizilerini.
Kanal-D ise az dizi yayınladı ve hep arkasında durdu.

Seyirci için önemli olan bu ayrıntıyı gözden kaçıranlar bence bir kez daha gözden geçirsinler çünkü gelecek sezonlarda bu ayrıntı ile yapımlar ayakta duracak. Zira artık reyting ölçümlerine sosyal ağlarda yapılan seyircinin izlenimleri de eklenecek…

Sultan'la Sultanlaşalım, İsmail'le İsmailleşelim mi yoksa seyirciyle uzlaşalım mı?... Kararı veren işi de götürecek…

oyatekin@gmail.com

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin )

Not: Burada yazılan tüm yazılarım elektronik imza ve zaman damgası güvencesi altında yasal hakları korunmaktadır. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilmeksizin izin alınmadan kullanılamaz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3673
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster