Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1394
 

Sultan of Diyarbakır

Sultan of Diyarbakır
 

Sultan dizisi evet bir aşk dizisi; gördüğüm kadarı ile dizi daha çok Sultan ve Şehmuz'un aşkı odaklı olacak fakat yapımcıları bence bir aşkı işlemenin çok ötesinde bir şey yapıyorlar; Türkiye'de farklı kültürleri tanıma olanağı yaratıyorlar. Diziyi izlerken kahvaltıcısından, ciğercisinden,düğünlerine kadar farklı bir kültür izlediğinizi hissedebiliyorsunuz.

"Dondurmam Kaymak" filmi de bu kültür aktarımını çok iyi gerçekleştirmiş filmlerden biriydi ve konusundan ziyade "Türkiye'de insanlar böyle de  konuşuyor ve yaşıyor" mesajını çok iyi iletmişti. " Yazı-Tura" filminde "Nörüyon "dendiğinde İç Anadolu'nun büyük bölümünde "Ne yapıyorsun" anlamına geldiğini artık biliyoruz. Toplum olarak böylesine farklı kültürlerimizi tanıdıkça bir birimizi daha iyi anlayacağız diye düşünüyorum.

Durum böyle olunca da Sultan dizisi oyuncuları sanki yıllarca Diyarbakır'da yaşamışlar gibi sunuyorlar bu güzel ilimizin yaşam kültürünü; Diyarbakır surlarından biz de sanki şehrin içinden kıvrılıp giden Dicle Nehrini izliyoruz. Oyuncular gerçekten müthiş, bence şehir esnafı dahi filmde ki ailelerin hep Diyarbakır'da kahvaltı dükkanı işletiğini dahi düşünebilir bir süre sonra. Bir zamanlar Cemo filminin çekimi için Elazığ'a gelen Türkan Şoray'ın şehir tarafından nasıl el üsütünde tutulduğunu hatırlıyorum da Nilgün Yeşilçay'ında Diyarbakır' da öyle bir hava yaratmış olduğu gözden kaçmıyor ve dahası Sinemamız bence 2.Sultanı çoktan bulmuş.

http://akonuklu.blogspot.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster