Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2724
 

Sultan Selim'in küpesi

Sultan Selim'in küpesi
 

Yavuz Sultan Selim hep pala bıyığı ve küpesiyle resmedilir. Gerçekten de küpe takar mıydı?

Bıyık ve küpe gibi resimleri hoş gösteren ayrıntılar ile kişilikleri arasında bir bağ kurulur. Buna göre küpeye de bir efsane uydurulmuştur.

Mısır seferinden sonra kendine verilen “Kutsal Beldelerin Hakimi” unvanını kendine uygun görmeyip, kendini “Kutsal Beldelerin Hizmetkarı” ilan etmesi, bir de buna orada gördüğü kulağı küpeli köleleri örnek alarak Allah’ın kölesi olduğunun belirtisi olarak küpe taktığı rivayet edilir.

Oysa Yavuz Selim'e ait minyatürlerde hiçbir zaman bıyık ve küpenin olmadığı, tarihi bilgilerde kişiliğinde sadelikten yana olduğu, giyiminde de çok sade tercihlerde bulunduğu bilinir.

Nitekim Topkapı sarayındaki en sade kaftan onundur. Mısır seferi dönüşünde Edirne’ de kendisini karşılayan tek oğlu Süleyman’ın (Kanuni) süslü elbiselerini görünce ona “bire oğul oğul sen böyle giyinirsen anan ne giyecek” diye ikaz da bulunması da bu durumunu destekler niteliktedir.

Yine aynı seferden gelişinde İstanbul’ a gireceği sırada büyük bir zafer kutlaması yapılacağını duyunca israfı önlemek için bir gece gizlice Topkapı sarayına girmiştir.

Bütün bunların yanında Yavuz Selim’in küpe taktığını söyleyen hiçbir tarihi belge, kaynak yoktur. Küpeli uydurma resimleri ise başında tülbent içinde kırmızı bir başlık ve üstünde krallara benzetilmiş bir taç vardır. Bu tür kızıl börk ve tacı İran Şah’ları kullanır. Osmanlı Sultanları taç giymezler.

Küpe takmak gibi bir hafifliği azametiyle ve celallenmesiyle ünlenen bir Sultan’a yakıştırmak yanlıştır.

Peki kimdir bu küpeli taçlı adam? Yavuz'un “ paymal eyleyelim, kişverini sürhserin” (perişan edelim, kızılbaşın ülkesini) diye üzerine yürüdüğü sürhser (kızılbaş) Şah İsmail’indir. Ve başındaki kızıl börk ve taç da Kızılbaşlılığın simgesidir.


Ne gariptir tecellidir ki Yavuz Çaldıran’da, Şah İsmail’de resimlerde birbirine külahları ters giydirmişlerdir.

Resim:Yavuz Sultan Selim'in herkesçe bilinen resmi.

Hakikaten sizce Yavuz Selim mi O?

Kaynak: İskender Pala’nın konu ile ilgili bir yazısı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Raşad Ekrem Koçu da "küpe takan padişah Kanuni'dir."der. Bilemiyorum hangisi doğru der. Selamlar...

vakayinüvis 
 26.12.2007 17:02
Cevap :
Tarih gizemlerle dolu. Belki de ilginç olan yanı bu.Gerçekten de KİM? ilginize teşekkür ederim, selamlar.....  27.12.2007 10:33
 

Benim senelerdir bildiğim versiyonu, şehzade iken İran şahını satrançta yenmesi, o vesileyle sinirlenen Şah'tan tokat yemesi ve tokadın acısını unutmamak için ettiği intikam yemininin ve aldığı dersin kalıcı olması için küpe taktığı yönündedir. Bu da kulağıma küpe olsun sözünün de ondan kaldığı söylenirdi, şimdiki versiyonu dinin kölesi olacağım diye değişmiş, ilk defa duydum. Rivayetler de gündeme göre değişiyormuş demek:)) iyi bayramlar

Emef 
 23.12.2007 19:36
Cevap :
KATKINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.tARİHDE BİLİPDE ASLINDA FARKLI OLN O KADAR KONU VARKİ.BU KONUDA BUNLARDAN BİRİSİ...  24.12.2007 15:09
 

Bu konu tarihçileri uzun zamandır düşündürmektedir. Sizin yazısını aynen aldığınız İskender Pala prof.umuz da yazısını "İbn-i Âbidin, Redd’ül-Muhtâr, c. VI, sh. 420; Heyet, Resimli-Haritalı Mufassal Osmanlı Tarihi, İstanbul 1958, c. II, sh. 717, 719, 725, 731, 739, 788; Gönenç, Halil, Günümüz Meselelerine Fetvâlar, İstanbul 1983, c. II, sh. 164; Dirier, Ayten, “Yavuz Selim Küpeli miydi?”, Zafer Dergisi, Haziran 1995, sayı 222, sh. 28-29; Kuşoğlu, M. Zeki, Tılsımdan Takıya, İstanbul 1998, sh. 52 vd.; Bardakçı, İlhan, Tarihten Bugüne 1982, İstanbul 1983, sh. 121-122." gibi kaynaklardan aynen almıştır. Fakat unutulmaması gereken Selim'in böyle bir kıyafetinin olup olmadığını kesin olarak bilmememizdir. Olma olasılığı daha fazla. Neden mi? Bir Saray edebiyatı olan Divan Edebiyatı İskender Pala Prof.umuzun uzmanlık alanıdır. "Divan Edebiyatı Beyanındadır" gibi bir eserle, Saray'da yaşanan eşcinselliği İskender Pala Prof.umuz bizlere armağan eder mi acaba?

ESAT SÖNMEZ 
 23.12.2007 12:26
Cevap :
mesajda da dediğim gibi ilginç buldum.siz baya bir ilgilisiniz kunu ile.Hatda bu konu gerçekmidir değil midir, daha kesin bilgiler varsa ,beni bilgilendirirseniz sevinirim.ben bildiriyorum dairesi Milliyet Blogdur.Burada ki arkadaşlarımla paylaştım.iddialı değilim.Konunun ayrıntılarını bilmiyorum.Okuduğumu paylaştım.dediğim gibi extra bilgi, öğrenmek isterim.saygılarımla.....  25.12.2007 10:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10561
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

Denizli'liyim. Tarih bölümünü bitirdim.MEB'de öğretmenlik yapıyorum. Araştırma tarih kitapları ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster