Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2058
 

Sultan Süleyman 'seks düşkünü' mü?

Sultan Süleyman 'seks düşkünü' mü?
 

forum.geliyoo.com'dan


Sanırım, tarihimizin “temel taşları”na, “nirengi noktaları”na hakaret etmenin,

Aşağılamanın moda olduğu bir dönemden geçiyoruz!

Ortada ziyade tuhaf bir durum var:

Eli kalem tutanların, ekranda köşe kapanların yarısı, kültürümüzün bir “pırlanta” değeri olan “Ergenekon”u kirletme, gözden düşürme yarışındalar...

Diğer yarısı da, Türk tarihinin zirvesi “Kanunî”yi aşağılama, gözden düşürme yarışında...

Her ikisini birden savunmak da bize (galiba, sadece bana) düşüyor.

Dün, bir kesimin “Ergenekon” hakkındaki hücumlarına cevap vermiştim. Bugün sıra, diğer kesimin “Sultan Süleyman”a taarruzlarını karşılamada...

Gerek ekranlarda, gerekse gazetelerde ve internette “kötüleme”nin, “iftira”nın bini bir para...

Herkes 16’ncı asır tarihi uzmanı... Son olarak, koroya, Milliyet’in deyimiyle “İngiltere’nin saygın gazetesi” Guardian katıldı: “Seks düşkünü Süleyman”!

Allah Allah, doğru mu, bu?

Başka “saygın” yabancıların da ne dediğine bakalım:

İlki, dünyanın en ünlü tarihçisi Hammer... Hammer’deSultan Süleyman’ın cinsî hayatına dair, “Hürrem’in tesirinde olduğu” hükmünden başka tek kelime yok.

Hammer, Kanunî hakkında şunları yazıyor:

“... Sultan Süleyman vezirlerine lüzumundan fazla iktidar vermemiş midir? Haremin ifrat derecesinde bir nüfuz kazanmasına müsâmaha etmemiş midir?

Lâkin Süleyman’ın hataları, kendisinde mevcut olduğu inkar götürmeyen büyük hasletleri bize unutturmamalıdır. Muazzam icraatını, muhtelif eserlerini, yüksek teşebbüs fikrini, kahramanca şecâatini, İslâm’ın kaidelerine tamamen riayet etmekle beraber bu riâyetleri bir çok müsâmahalarla mecz etmiş olmasını, o kadar ihtişam ve azâmetiyle beraber muhafaza ettiği disiplin fikri ve aşırı gitmeme düşüncesini, ilimler hakkındaki münevverce muhabbetini, ilim erbabına cömertçe gösterdiği himayeyi hatırlayalım. Bizzat idare ettiği 13 seferi, o kadar muharebeleri ve fetihleri nazar-ı itibâra alalım...” (Büyük Osmanlı Tarihi, 3’ncü cilt, Sayfa 526)

x   x   x

Gelelim, ikinci yabancıya... Raymond Keene ile birlikte yazdığı “Dehanın El Kitabı” adlı eserinde Tony Buzan, “Muhteşem Süleyan” hakkında şunları yazıyor:

“Özel hayatındaysa, dünyanın Rokselana diye bildiği başkadınına büyük bir sadakatla bağlıydı. Türklerin Hürrem (Gülümseyen) adını verdiği bu kadına Süleyman’ın, ilk gördüğü anda aşık olduğu söylenir. Kendisi de bir zekâ örneği olan Hürrem Sultan, kavuştuğu zenginlik  sayesinde sayısız cami yaptırmıştır.” (Sabah kitapları, 1994, S. 104)

x   x   x

Peki, haremi düzinelerce kadınla dolu, üstelik onlarla beraber olması tamamıyla meşru kabul edilen bir “sultan”, tek eşe sadık kalabilir mi?

Çok zor!

Fakat belki büyük olabilmek, insanların çoğuna zor geleni başarabilmektir.

x   x   x

Yabancı bir tarihçinin, hakkında yukarıdakileri yazdığı, Türk tarihinin zirvesine, “seks düşkünü”  demek ne büyük bir iftira, buna torunlarının katılması ne acı bir "sorumsuzluk" ve “şuursuzluk”tur?

Şu tarih kitaplarını azıcık karıştırın!

Sultan Süleyman’ın icraatları, “Seks düşkünü” bir kişinin yapabileceği işler mi?

İnsaf!

İz’an!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

haremde olan yuzlerce kadina yan gozle bakmadigini idda ediyorsaniz ben onun erkekliginden suphe duyarim.hem padisah hem turk hemde musluman. butun tezlerinizi curutur.yoksa baska bir gozle mi bakmak gerekir.siz karar verin

zeynel varol 
 17.12.2012 10:08
 

Değerli kardeşim !Kanuni'nin sekse düşün olduğunu söğleyenler, acaba yanındamıydılar? Yatak oda mahremiyetini bu kadar ortaya dökenler utansınlar.Tarihe ün salmış muhteşem bir Padişah o.Muazzam icraatları, seferleri, zaferleri, ilme, düşünlere verdiği değerleri,nasıl unutulabilir. Bu dili uzunları kınıyorum.Bu güzel paylaşımınız için sizi kutluyorum.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.12.2012 17:36
 

Evet biraz insaf ve izan hepimiz için gerekir. Peki siz padişahlar neden bir, iki, üç bilemediniz dört kadınla yetinmeyip koskoca bir harem dolusu cariyeyi saraylarında beslemişler diye hiç merak ettiniz mi? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 11.12.2012 17:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1415
Toplam yorum
: 4866
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1182
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster