Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
79
 

Sultanı öldürmek

Yazar : Ahmet Ümit

Yayınevi : Everest Yayınları

Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı : 528

Türü : Polisiye

Müştak Serhazin osmanlı döneminde saraya safran getiren Serhazinzadelerin soyundan gelen köklü bir aileye mensup bir tarih profesörü ve psikojenik füg hastası, yani zaman zaman hafızasını kaybediyor ve hafızası geri geldiğinde de yaptıklarını hatırlayamıyor.

Bir gün 21 yıldır görüşmediği eski sevgilisi Nüzhet’ten telefon alan profesör, akşam yemeği için Nüzhete gitmek üzereyken hafızası silinir. Kendine geldiğinde, Nüzheti evinde, sapında Fatih Sultan Mehmetin tuğrası bulunan bir mektup açacağıyla öldürülmüş halde bulur. Nüzhet, Fatih’in babasını öldürdüğüyle ilgili bir tez üzerinde çalışmaktadır. Bu sebeple Serhat Serhazin, kadının bu tez yüzünden cinayete kurban gitmiş olabileceğinden şüphelenir. Acaba gerçek böyle midir!

Kahramanımız, rahatsızlığından dolayı cinayeti kendi işleyip işlemediğinden emin olamadığından, roman boyunca bu ikilemi çözmekle uğraşırken, kendi iç sesiyle uzun sohbetler ederek, geçmişiyle, özellikle de babasıyla hala bitiremediği hesaplaşmalarını sürdürüyor.

Roman tarihi olaylarla bezeli bir polisiye, hem günümüzde hem tarihte yaşanan iki cinayeti, II. Murat ve Fatihin ölümlerini irdeliyor. Ayrıca o dönemlerde sık sık yaşanan taht kavgaları ve özellikle de İstanbulun fethi çok detaylı ve hoş bir anlatımla betimlenmiş.

Sultanı Öldürmek, dört gün içinde geçen ve sonlanan tarihi bir polisiye. Tarihi sevmeyenler bu kitapla birlikte sevecekler. Yazar, “Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikayesi.” diye tanımlıyor eserini.

ARKA KAPAK YAZISI

Biri sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1060
Kayıt tarihi
: 26.07.12
 
 

Anadolu şehirlerine özgü o sıcaklığı havasında barındıran Tokat'da, büyük bahçeli bir evde doğdum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster