Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '13

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
973
 

Sümbül Ağa'ydım...

Sümbül Ağa'ydım...
 

Alıntıdır.(Konuya dikkat çeken diziye ve değerli oyuncumuza teşekkürler...)


Bu bir dizi yazısı değildir.        

Bir güllü lokuma kandım. Küçüktüm, bilemedim. Demediydi annem “Tanımadıklarından şeker, lokum alma oğlum.” diye. Bilemedim… Hoş, bilsem ne yapacaktım?

Anılması ayıp yerlerimden yaktılar beni. Tezek kokan sulara yatırdılar. Rüyalarımda köyümde sanmam bundandır kendimi. Bir lokumla aldılar babamın kulağıma fısıldadığı adımı. “Sümbül” dediler yerine.

Her bahar açan sümbüller aşkına! Bir kez dahi açmadım hayatta. Kışın yeşeren soğanlarım aşkına! Bir kez olsun yeşillenmedi gönlüm.

Kul oldum. Hizmette huzur buldum. Öğrettiler öğrendim. Kabullendim. Kabulü kaderim belledim.

Geçen gece Sümbül Ağa’ydım gözümde saklamaya çalıştığım yaşlarımla. Sergüzeşt’in[1] Dilber’i aşkına, Esaret’in[2] Fatin ve Fitnat’ı aşkına! 1948[3] yıl sonra aklı başına gelen iğdiş edilmiş tüm ruhlar aşkına! Bir cennet olmalı, bir adalet olmalı!

Osmanlı’da İslam hukukunca düzenlenmiş köleliğin mensubuydum dün gece. Ey hikmetinden sual olunmaz Rabbim! Benim aşksızlığımın, hürriyetsizliğimin ve onca yıl Osmanlı’da Rusya’da Amerika’da Avrupa’da yaptığım hizmetlerimin ödülü olmalı. O ödül ne olmalı? Beni benden alanların cehennemi ne olmalı?

Ben bir tek sana kuldum. Beni kuluna kul edenler mi doğruydu ben mi doğruyum; sen üfledin üfleyeli açan mor sümbüllerinin aşkına söyle!

Özgür olmalarına (!) rağmen beni anmayan, sanatında, tarihinde beni konu etmeye çekinen bu özgür insanlara söyle kim haklıydı?

Söyle kim neresinden iğdiş, kim neresinden, neyinden kayıpta? Kim ne kadar büyük ve soylu?

Ben Sümbül Ağa... Yaşamamışlığım, utancıdır insanlığın. Elbet biraz olsun yüzü varsa…

  

--------------------------------------------------------------------------------


[1] Samipaşazade Sezai’nn eseri


[2] Ahmet Mithat Efendi’nin eseri


[3] İnsan Hakları Beyannamesi ile kölelik yasaklanmıştır. 

 

Aysen Ce, gülriz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

AK Parti’li vekillerin cinsel istismar suçlarıyla ilgili hazırladığı teklife göre, tecavüz suçu birden fazla olan zanlı ilaçla hadım edilebilecek. Çağdaş Türkiye’nin gururu Kerim Korkut diyor ki “ İşlenen suç ne kadar aşağılık olursa olsun ona verilecek ceza insani olmak zorundadır.” Erkeklerin pipisini keselim diye kanun teklifi verilir mi ya! Tecavüz konusunda Korkut’un ne kadar hassas olduğunu aşağıdaki yazılar gösteriyor.

Kerim Korkut 
 20.02.2014 22:06
Cevap :
Aynen yayımlıyorum Kerim Bey.  02.03.2014 23:00
 

… bazılarınız kız çocuklarına tecavüz ediyor, kirlettikten sonra öldürüyor. O şekil bırakılsa. Panik diyorlar, korkudan yapıyormuşsunuz. Konuşulamayan, sözlerin insanın boğazında düğümlenip kaldığı bir durum. Toprakla hemen örtüyorlar üzerini zaten. Bunu da konuşmalıyız. Biliyorum, olay konuşmaya pek müsait değil. Ama böyle çok sayıda çocuğumuzun hayatı gidiyor. Gerekmiyorsa öldürmeyin, diyeceğim. Varsın kirletilmiş olsunlar. Biz onları gözyaşlarımızla temizleriz. Bu ülkede “Ben hayatım boyunca bir kimseye ya da bir hayvana tecavüz ya da sarkıntılık sayılabilecek hiçbir hareket yapmadım” diyebilecek insan var mı? Getir Kuran’ı el basacaksın. O da yetmez, ülke sahtekâr dolu; yalan makinesine vuracağız.

Kerim Korkut 
 20.02.2014 22:06
Cevap :
Kerim Bey, yorumlarınız katkınız için teşekkür ederim. Bir blogtan fazlasını yazmışsınız, bana da yayımlamak düştü. Saygılar...  23.02.2014 23:17
 

Yapmışsan bir şey iki rekât arası tövbe istiğfar seninki halloluyor, ötekinin de pipisi… Adamlar iyi damar yakaladılar ama. İçki sağlığa zararlı diyorlar, yasak ediyorlar. Atatürk’ün askerleri(!) de sazan gibi atlıyor. Tecavüz en adi suç, tecavüzcüyü hadım edelim, diyorlar. Bir CHP’li ne diyor biliyor musunuz? “ AKP’nin ilk doğru icraatı” Demokrat, modern, ilerici Atatürk’ün partisi tecavüzcü erkeklerin pipisinin kesilmesini( hadım etmek aynı anlama gelir) doğru icraat olarak görüyor. Kerim Korkut dediydi dersiniz; seçimden bir parti tek başına iktidar olarak çıkmazsa AKP-CHP koalisyonu olacak çünkü Sam amcanın ve küresel güçlerin isteği bu.

Kerim Korkut 
 20.02.2014 22:05
 

Türkiye’de hadım var mı? Ne zaman vardı? 300 yıl önce Osmanlı da. Harem ağaları, Habeş köleler… Bu ülkede gizli recm uygulamasıyla namus ve ahlak bahane edilerek alçak namus manyakları tarafından her yıl 1000 kadın öldürülüyor. Bu kanun teklifini veren sayın vekil bayanlar kendileri kadın değiller mi? Niye bu konuda kanun teklifi vermiyorlar? Çünkü öldürülen kadınlar sözde namussuz, kendileri namuslu.

Kerim Korkut 
 20.02.2014 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 668
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 917
Kayıt tarihi
: 06.07.12
 
 

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster