Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '10

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
34757
 

Sünnet Psikolojisi ve Çocuk: İdeal Sünnet Yaşı, Sünnet Travmatik midir?

Sünnet Psikolojisi ve Çocuk: İdeal Sünnet Yaşı, Sünnet Travmatik midir?
 

Sünnet Psikolojisi


Sünnet için en uygun yaş nedir? Sünnet öncesi ve sonrası aileler nelere dikkat etmelidir? Sünnet travmatik midir? Sünnet İçin Uygun Yaş Nedir,

Sünnet Travmatik midir Sünnet ve Çocuk Psikolojisi Aileler Sünnet Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmelidir!

Psikoanalitik Kuram’ın kurucusu Sigmund Frued kişiliğin 5 farklı dönemde şekillendiğini, bu dönemlerden biri olan ve 3-6 yaş arasını kapsayan fallik (phallic) dönemde çocukların ilgilerinin genital bölge olduğu ve bu dönemde çocukların hem cinsini rakip olarak gördüğünü ve hem olumlu hem olumsuz duygular hissettiğini öne sürüyor. Frued’e göre bu dönemde erkek çocuklar Oedipus kompleksi (veya karmaşası), kız çocukları ise Electra Kompleksi yaşıyor. Bu dönemin sünnet açıcından önemi ise erkek çocuklarının kastrasyon kaygısı yaşamasıdır. Kastrasyon kaygısı: erkek çocuğun annesine duyduğu cinsel ilgiden dolayı babasının bu ilgiyi anladığını ve bu yüzden ona zarar vereceğini, yani penisini keseceğini düşünmesidir.

Bu durumdan dolayı bütün uzmanlar bu yaşın sünnet için uygun olmadığını vurguluyor. Bu sadece bir kuramdır ve abartmamak gerekiyor. Sünnetin çocukta travmatik etki bırakması sadece yaş açısından değerlendirilmemelidir. Bu yaşların dışında yapılan sünnet de travmatik olabilir. Aynı zamanda bu yaşlarda yapılan sünnet, o yaşta yapılmayan bir sünnetten daha az travmatik olabilir. Çocukların psikolojik durumlarını bütünsel ele almak lazım. Ezbere kitaplardan, kuramları okuyup, aynı şeyleri tekrar ederek değil.Öncelikle tüm bilimsel çalışmaları incelemek gerekiyor. Peki sünnetin yaşa göre biyolojik yönden yani beden sağlığı açısından farklılıkları nelerdir?


The Chief Pediatric Urologist at Sick Kids Hospital Toronto’dan Dr.Oao Pipi Salle ilk 24-72 saat arasında sünnet olunmasını öneriyor. Çünkü bebeklerin sünnet sonrası daha az kanamaları olduğunu ve rahatsızlık verdiğini ifade ediyor. Ayrıca 3 haftadan sonra genel anestezi uygulanması gerektiğini ve bebeklerin farkındalıklarının artığı için daha fazla rahatsızlık yaşadığını açıklıyor. Bu nedenle bebeklerin ne kadar erken sünnet edilirse o kadar az rahatsızlık duyacağını ve yaralarının daha hızlı kapanacağını açıklıyor. Türkiye’de birçok doktor da erken yaşlarda sünnet olmanın beden sağlığı açısından önemini vurguluyor. Sonraki yaşlarda çocuklarda farkındalık artacağı için anestezi uygulanarak sünnet ediliyor.

Psikolojik yönden sünnet konusu ele alındığında sadece yaş kriter alınmamalı ve Frued’in kastrasyon kaygısı referans gösterilmemelidir. Çocuğun yaşadığı çeşitli olumsuz tecrübeler çocuğun kişilik özelliğine, o tecrübenin özelliklerine göre travmatik olabilir. Bu deneyim bir çocuk için travmatik olurken, diğer çocuk için o kadarda travmatik olmayabilir. Bunu belirleyen çocuğun kişilik özelliği ve o deneyimi yaşadığı çevresel faktörlerdir. Sünnet konusuna gelirsek, çocuk ilerleyen yaşlarda olayın farkına varacak ve daha fazla acı ve de rahatsızlık hissedecektir. Bu durum 3 yaşta da aynıdır, 7 yaşta da, 9 yaşta da aynıdır. Bu acıyı ve rahtsızlığı azaltacak şey doğru cerrahi müdahaledir. Fakat ne kadar doğru bir müdahale de olsa çocuğun sünnet sonrası bakımdan dolayı rahatsızlık yaşayacağı kaçınılmazdır. Çocuk genel anestezi ile sünnet olduysa ve o anı bilinçli hissetmediyse sünnet değil , sünnet öncesi ve sonrası çevrsel faktörler çocuğu olumsuz etkileyebilir. Yani ailenin yakşamı çocuğu korkutabilir. Bu nedenle ideal sünnet zamanı yaşamın ilk 3 günü, ilk haftalarıdır. Fakat ne kadar erken olursa, o kadar daha az rahatsızlık vereceği unutulmamalıdır. Diğer taraftan çocuk bebeklik döneminde sünnet olunmadıysa dünyanın sonu değil.

Önemli olan ailelerin çocuğa sünnet konusunu nasıl sunduğu ve çocuğu sünnete nasıl hazırladığı, sünnetin nasıl gerçekleştiği ve sünnet sonrası yaklaşımlarıdır.

Eğer çocuğa Sünnet “pipin kesilecek, pipisiz kalacaksın” şakaları, takılmalarıyla sunulursa çocuk ister 4 yaşında olsun, ister ideal yaş olarak sunulan 7 yaşta olsun sünnet çocukta korku ve kaygı yaratacaktır. Yetişkinler, bebekler konuşmaya başlamasıyla birlikte cinsel organıyla ilgili şakalar yapmaktan ve sevgilerini bu şekilde göstermekten hoşlanırlar. Hele bu sünnet zamanı olunca çocuğu pipisinin kesileceği konusunda kortkutmak yetişkinleri acayip eğlendirir. Yetişkinler çocuğun ne kadar kaygı yaşadığının farkında bile değildir. Bu şakaları anne baba yapmazsa diğer akrabalar veya komşular yapar. Çocuk “banane ben pipimi kestirmem” der. Aile bu şakaları yaptıktan sonra da durumu toplamaya çalışır ve çocuğu sünnetin faydaları konusunda bilgilendirir. Bu şakalardan sonra durumu kurtarmaya çalışmak anlamsızdır. S

Sünnet öncesi ve sonrası aileler nelere dikkat etmelidirler?


1. Asla pipisi konusununda olumsuz şakalar yapmayın. Hatta olumlu da yapmayın.

2. Pipin kesilecek yerine “Seninle doktora gideceğiz. Orda pipin ucundaki pislikleri doktor amca pamukla ve kremle temizleyecek. Nasıl biz dişlerimizi fırçalayarak temizliyorsak, doktor amcada pipini pamukla temizleyecek” gibi. Böylece çocuk pipime neler yapacaklar endişesi duymaz. Pipisini kaybetme korkusu yaşamaz. Sünnet normal bir doktor kontrolü gibi sunulmalıdır. Hatta sünnet kelimesi geçmemeli çünkü sünnet kavramı arkadaşları tarafından “pipin kesilecek, pipini kaybececeksin” olarak kafasında oluşturmuş olabilir.

3. Sünnet konusu kültürel olarak törenle kutlanıyor. Bu durumda açıklamaya “Pipinin ucunu doktor amca temizledikten sonra pipin daha temiz olduğu için kutlama yapacağız aynı ilk dişin çıktığında kutlama yaptığımız” gibi bir açıklamayla çocuk bu konuda bilgilendirilebilir.

4. Doktora giderken durum abartılmamalı ve normal bir doktor kontrolüne gider gibi gidilmelidir. Çocuk bu operasyondan sonra acı ve rahatsızlık duyarsa doğru şekilde teselli edilmelidir. Mesela “doktor pipinin ucunu temizlediği için ilk anda birazcık acı duyabilirsin ama bu acı çabucak geçecek..” gibi bir açıklama yapılabilir.

5. Çocuk eve döndüğünde “pipi ile ilğili olumsuz şakalar kesinlikle yapılmamalı” ve sünnet sonrası bakıma dikkat edilmelidir. Bu ve buna benzer çocuğu kaygılandıracak, korkutacak detaylar kontrol altına alınırsa sünnet çocuk için travmatik olmaktan çıkacaktır. Aksine çocuk için pipisi temizlendiği ve bu tüm aile tarafından kutlandığı için mutluluk verici bir sosyal olay halini alabilir. Özetlemek gerekirse; -Çocuklar olabildiğince erken( ilk 3 hafta içinde) sünnet edilmelidir, - 3-6 yaşın biraz daha kritik olduğu unutulmamalı ve önerilen bu dönemdeki sünnet etmek zorunda kalınırsa biraz daha hassas davranılmalı, -Bu dönemde ve bu dönemde sonra da çevresel faktörlere ve çocuğa yaklaşımınıza dikkat etmelisiniz,

-Bu dönemde bir pedagog dan da destek alınması da faydalı olacaktır. Çocuğunuza travma yaşatmadan sünnet ettirmeniz dileğiyle…

Çocuğunuza travma yaşatmadan sünnet ettirmeniz dileğiyle...

Pedagog Psk. Dan. Sevil Yavuz Gümüş

Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı,

Oyun ve Filial Terapist

Pareting Skills & Counseling Center Kurucusu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

17 aylık bir bebeğimiz var, doğal olarak sünneti de düşünüyoruz. Bu bağlamda yazınız bizim için aydınlatıcı oldu. Bir doktor kritik dönemin 2-4 yaş arası olduğunu, bunun da kişilik gelişim dönemi olduğunu bir tanıdığımıza söylemiş. Elbette bunun altında yatan nedenin Sigmund Freud'un bir savı olduğunu bilmiyor, bilimsel ve tıbbi bir gerçeklik olduğunu düşünüyorduk. Aydınlatıcı yazınız için teşekkür eder, saygılar sunarım.

Güz Özlemi 
 11.02.2011 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 244
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2533
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

Dr.Sevil Yavuz- Pedagog & Klinik Psikolog | Oyun Terapisti | Akademisyen | Köşe Yazarı | | Boğaziçi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster