Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
549
 

Sunset Park

Sunset Park
 

Paul Auster’in yeni romanı.  

Brooklyn romanın geçtiği mekan, kelimeler bizleri Sunset Park içinde gezdiriyor.  

Ancak bu kez ilk önce Brooklyn’e gitmiyoruz Florida ‘da başlıyor her şey. Miles -romanımızın genç ve yakışıklı kahramanı - Pilar Sanchez ile parkta tanışıyor, önce arkadaş sonra sevgili oluyorlar. Ancak Pilar’ın yaşı küçük olduğu için birlikte yaşamaları yasalara göre mümkün değil ve Pilar’ın ailesinin şikayetçi olabileceği -çünkü Pilar’ın kıskanç bir cadı ablası var –korkusuyla, Miles Florida’dan kaçarak Brooklyn’e dönüyor. Pilar ise okuluna devam edecek ve onsekiz yaşını doldurunca Miles’ın yanına gelecek.  

Miles aslında kırgın bir genç üvey kardeşinin ölümüne sebebiyet verdiği düşüncesiyle ailesini babası ve üvey annesi ile birlikte yaşadığı evini terk etmiş. İzini kaybettirmiş, okulunu kariyerini bırakıp başka bir şehre gitmiş. Kendi hayatından vazgeçmiş. Ama Pilar, Miles için yeni bir başlangıç bir değişiklik.Yaşamdan hevesini yitirmiş olan Miles genç kızın yetişmesi ve başarısını kendine görev ediniyor. Bu arada Pilar’ın parlak zekasını unutmamak lazım.  

Miles Brooklyn’e geri dönünce ailesini aramıyor ama eski arkadaşlarıyla görüşüyor. Sunset Park’ta terk edilmiş bir evde onlarla birlikte yaşamaya başlıyor. Hiçbirisinin bir ev kiralayacak kazançları yok . İşsizler. Miles’ın arkadaşları entellektülel çılgın bazen kendi içlerine dönük bazen yeteneklerinin sınırlarını zorluyorlar ama işte o sınırda biraz da kendilerini kaybedebiliyorlar.  

Bu arada kitapta bizler için ilginç bir karakterde var Alice Bergsom. Miles ile birlikte terk edilmiş evde yaşıyor. Alice Pen yazarlar sendikasında çalışıyor. Bu arada bazı ülkelerdeki hapisteki yazarlar ile uğraşıyor . TCK 301 ve bu nedenle yargılanan gazeteciler kitapta kısaca anlatıyor. TCK 301 sonradan değiştirilen bir madde ve Hrant Dink’in yargılandığı davanın unsuru .  

Kitapta son derece ilginç kişilikler değişik insan öyküleri var ama Pul Auster’in önceki romanlarında olan şiirsel anlatıma rastlayamadım. Yazarın diğer romanlarında yakaladığım o güzel cümleler Sunset Parkta yok. Sanki daha biraz hareket fazla.  

Kitabın sonu;  

Sunset Park çok ilginç bir sonla bitiyor. Biraz üzücü, biraz da işte bunca kırgınlığın sonu işte budur dedirten bir sonla noktalanıyor.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1748
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster