Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '06

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
3010
 

Süper fırsat: Medikal turizm

Süper fırsat: Medikal turizm
 

Sağlık hizmet ücretlerinin artmasına rağmen sigortaların karşıladıkları miktar azaldıkça insanlar tedavilerini daha ucuz yerlerde yaptırmayı tercih ediyorlar.

Amerika’da yapılan bir araştırmada 2006 yılında yaklaşık 500.000 Amerikalının %30 ile %80 arasında değişen daha ucuz fiyatlarla tedavilerini dışarıda yaptırdığını göstermektedir.

Medikal turizm artan sağlık faturaları ile gündeme daha da oturacak gibi duruyor. Türkiye özellikleestetik ameliyatları, diş hekimliği ve kaplıcaları ile bu konuda ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Bu konuya turizmcilerin daha ciddi eğilmesi gerekiyor. Yetişkin Amerikalıların 61 milyonluk bir kısmının sigortalarının Amerika’daki ücretleri karşılamayacağı düşünülürse ne kadar ciddi bir potansiyel olduğu görülebilir.

Ama yine Türkiye’nin önüne geçen ülkeleri saymak gerekirse: Kostarika, Dominik Cumhuriyeti, Hindistan, Filipinler ve hatta Tayland. 2010 yılında yaklaşık 40 milyar dolarlık bir Pazar olacağı tahmin edilen bu konuda biran önce aksiyon almak lazım.

Nasıl Hindistan’da ve İrlanda’da global çağrı merkezleri yapılıyorsa neden yılda 570 milyar dolar sağlık harcaması yapan Amerikalılar bu parayı bir sağlık tatiline daha ucuz yerlere vermesinler.

Peki ne yapmalı? Hasta Odaklı Seyahat Acentesi yada Medikal Turizm Ajansları

Bu ajanslar hasta ile yabancı doktor arasındaki kontak olacak, diğer yandan hastahane bulacak, ameliyat olacaksa programını düzenleyecek, uçak biletlerini alacak, otel rezervasyonlarını yapacak ve hatta hasta için moral amaçlı şehir turlarıda düzenleyecek. Ucuz ama kaliteli hizmet hedeflenecek.

Bildiğim kadarı ile bu konuda özel bir lisanslama yok ve hatta yurtdışındaki hastalar ile internet temeli telefonlar ile kontağa geçmek ve hastalara online reklamlar ile ulaşmak mümkün.

"Bu iş daha da patlayacak" diyorum ama inşallah duyan olur.

Avrupa boş durmuyor. Polonyalı diş hekimleri uçak içi dergilere reklam veriyorlar, havayolları ucuz tarifeler açıyorlar. Hatta yurtdışındaki sağlık servisleri ile anlaşıp onların hastalarını göndermeleri konusunda da anlaşmalar yapılabilir.

Ayrıca Türkiye estetik konusunda Brezilya, Tayland ile çekişiyor. Ortalama konaklama süresi 17 gün. Talep edilen ve yapılabilecek en iyi promosyonlardan birisi tedavi için gelenlerin konaklama ücretlerinde indirim yapmak olacaktır.

Öte yandan özel hastahanelerimiz bu tip hastalar için özel uygulamalar geliştirebilir, doktorlarını yurtduşına gönderirken birer pazarlamacı gibi Türkiye’deki sağlık hizmetlerini tanıtmaları yönünde çalışmalar yapabilir.

Bu konudaki pazarın müşterisi muhtemelen iki tip olacakır; 50-65 yaşında kendi ülkesinde sigortası yeterince sağlık hizmetinin bedelini karşılamayanlar ile estetik vb. kaygılar içinde olanlar. Bazı şirketlerin kendi personellerine tam sigorta uyguladığı durumlarda çalışanını başka ülkeye gönderdiğide bilinmektedir.

İşin risklerini de unutmayalım. Her türlü yanlışlık çok ciddi müşteri kayıplarına yol açabilir çünkü konu sağlık. Bu yüzden bu işi yapacakların hizmetin kalitesi ve ücretlerin uygunluğu konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de saç ekimi yapıyor ve bu iş için yurt dışından gelenlerin neden sağlık tur acentanız yok gibi sorularına maruz kalıyorum.Çünkü sağlık konusunda Türkiye de reklam vermek yasak,teletext takip eden yurt dışındaki vatandaşlarımız gelebiliyor sadece.Bu konuda yasal düzenlemelere ihtiyaç var.Kulaktan kulağa reklamcılıkla buraya kadar geldik.Fikirlerinize ihtiyacım var.Şimdilik hoşçakalın.

STILL THE ONE 
 16.02.2007 16:45
Cevap :
Bildiğim kadarı ile son alınan bir karar ile Türkiye'de yatırıma gelen yabancı sağlık işletmeleri Türk doktorlarını kedi işletmelerine çekerek daha fazla doktor açığı oluşmasın diye doktor ithaline izin veriliyor. Aslında aklın yolu bir uygulamalar ergeç gelecekler diye düşünüyorum.  16.02.2007 17:03
 

Medikal turizmle ilgili Y.lisans tezi hazırlayan arkadasla temasa geçmek istiyorum. iyi çalışmalar

cemalakoc 
 29.01.2007 17:33
 

İyi günler, Süper Fırsat Medikal Turizm yazınızı okudum. Medikal Turizmle ilgili Y.Lisans tezi hazırlıyorum. Bu konuda ki kaynak,araştırma vs. bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Saygılarımla..İyi çalışmalar

Aysun ?ebnem 
 05.10.2006 14:23
Cevap :
Elimdeki bilgilere göz atıp size en kısa sürede bilgi vermeye çalışacağım.  05.10.2006 20:50
 

Gecenlerde bende ayni konu ile ilgili bir yazi okumustum. Doktorlarimiz cok basarili, fiyatlar cok ucuz.ABD deki 5 bin dolarlik ameliyat Turkiyede 1 dolar civarinda tatil masraflariyla 1500 dolara mal oluyor.Insallah gerceklesir birilerinin ilgisini ceker ugrasilar cokta kazandirici olur.Saygilarimla

hamide HALL 
 16.08.2006 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5322
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster