Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1098
 

Sur'a üfürüldü!..

Sur'a üfürüldü!..
 

Kıyamet günü insanlar, her şeyin çok yolunda gittiğini ve değişmeden devam edeceğini düşündükleri anda, ani bir yakalanışla yakalanırlar. “Ancak o, 'herşeyi batırıp gömen büyük-felaket (kıyamet) geldiği zaman.” (Nazi'at Suresi, 34), ideallerine göre şekillendirdiklerini düşündükleri tüm düzen tersine döner. O günün korkusundan, insanlar değer verdikleri herşeyi bir anda unutur, hırsla bağlandıkları şeylerin bir anlamı olmadığını anlarlar. Bir anda tüm değer yargıları değişir. 

 

Sur'a üfürülmesinden hemen önceki olayların herhangi bir günden hiçbir farkı yoktur. İnsanlar yaşamına devam etmekte, çoğu yaşam amacını ve sonunu aklına bile getirmeden yalnızca günü yaşamaktadır. Bir kısmı ertesi gün arkadaşına giderken giyeceği giysiyi, bir kısmı iş toplantısında konuşacaklarını düşünürken, bazıları uyurken ya da Allah’ı unutmuş çılgınca eğlenirken bu sesi duyar. “Sur'a üfürüldü; böylece Allah'ın diledikleri dışında, göklerde ve yerde olanlar çarpılıp-yıkılıverdi. Sonra bir daha ona üfürüldü, artık onlar ayağa kalkmış durumda gözetliyorlar.” (Zümer Suresi, 68) ayetiyle haber verildiği üzere, her şey bir anda başlar ve bir anda son bulur. 

 

İnsanın övündüğü, gücünden dolayı böbürlendiği bedeni hiç ummadığı bir anda her yandan ölümle sarılıp kuşatılır. Kişi, yaşadığı korkunun şiddetinden, tutkuyla bağlandığı, sahip olmak için her türlü fedakarlığı göze aldığı hiçbir şeyi o an görmez olur; çünkü o gün yalnızca ‘can derdi’ vardır. 

 

O gün Allah’ın azabı, kişinin ‘göçecek yarın kenarındaki’ yapısının temeline gelmiştir. Çünkü bu insan yaşamının temelini Allah korkusu ve hoşnutluğu üzerine kurmamış, kendini yeterli görmüş, azgınlaşmış ve güvende zannetmiştir: 

 

..İnsan o gün: 'Kaçış nereye?' der. Hayır, sığınacak herhangi bir yer yok. O gün, 'sonunda varılıp karar kılınacak yer (müstakar)' yalnızca Rabbinin katıdır. İnsana o gün, önceden takdim ettikleri ve erteledikleri şeylerle haber verilir. (Kıyamet Suresi, 8-13) ayetiyle bildirildiği gibi, kaçacak yer arayacak, ancak bulamayacaktır. 

 

Kıyamet günü yaşanan korku ve dehşet dünya hayatını nefsinin tutkuları ardında sürdüren kişinin aldığı bir karşılıktır. O gün yaşadığı dayanılmaz zorluklarla dolu azap, sonsuza kadar kişinin peşini bırakmayacaktır. Birbiri ardına meydana gelen akıllara durgunluk veren olaylar, yüz çevirdiği Allah'ın sonsuz gücünü sergiler. İnsan bu güç karşısında alabildiğine aciz, çaresiz ve panik içindedir. Yaşadığı, pişmanlık, üzüntü ve korkudur. 

 

Dünyadayken isteksizce yaptığı, önemsemediği ya da kaçmaya çalıştığı tüm işler ona kayıp olarak geri dönecektir. Allah'ın hoşnutluğunu kazanmayı amaçlamadan yaptığı tüm amelleri boşa çıkacaktır. O, "çalışmış ama boşa yorulmuş" (Gaşiye Suresi, 3) olacaktır. 

 

Ahirette bu kişinin, amel defterini sağdan beklerken soldan alma tehlikesi de vardır. Allah'ın karşısında tek başına hesap verdiğinde yapıp ettikleri, yapmadıkları ve ertelediklerinin karşılığını en adaletli şekilde alacaktır. Ona, "Kendi kitabını oku; bugün nefsin hesap sorucu olarak sana yeter." (İsra Suresi, 14) denilecek ve böylece alacağı karşılığı hak ettiğine kendisi de tanık olacaktır. 


Rast Haber 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 921
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster