Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '10

 
Kategori
Alternatif Enerji
Okunma Sayısı
2831
 

Sürdürülebilir enerji

Sürdürülebilir enerji
 

Dünya Torunlarımıza Borcumuzdur


Sürdürülebilir ne demek sorusuyla çok karşılaştım. Kısaca sürdürülebilirlik: “Balık vermek değil balık tutmayı öğretmektir.”

Bu gün dünyanın en büyük sorununun enerji olduğunda herkes hem fikir. Büyük savaşların sebebi de bu değil mi? Ayrıca mevcut ve yaygın enerji kaynaklarının doğayı kirlettiğinin de. Bu durumda alternatif enerji kaynakları aranıyor. Öyleyse sürdürülebilir enerji de yenilenebilir ya da tekrar enerjiye dönüşebilecek şekilde tüketilen enerji anlamını taşıyor. Yenilenebilir enerji ve dönüşebilir enerji bunların en önemli en ucuz ve en kolay ulaşılabilir olanlarıdır. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi en bilinenleri birde kentsel atıklardan yararlanarak enerji üretimi dünyada çok yaygın hem de verimli ve ucuz. Ayrıca içinde tam olarak sürdürülebilirliği barındırıyor. Öyleyse sürdürülebilir enerji kaynakları diye bir kavram da ortaya çıkıyor.

Burada ikinci bir kavramla karşılaşıyoruz. “Farkındalık” toplum ya da ihtiyaç sahibi bunun ne kadar farkında. Ya da farkında mı? işte bu noktada sivil toplumun farkındalığının sağlanmasının önemi açıkça ortada. Bu sebeple projeler üretmeli. Sürdürülebilirlik ve farkındalık üzerine çalışmalar yapılmalı. Bir komedyen esprisinde “bir Porshe almanız yeterli değil. Onu görenler ve birbirine haber verenler olmalı. Yoksa ne işe yarar demişti.” Şakadır ama doğrudur . Görenler duyanlar haberi olanlar yoksa yaptığınız şey bir mana ifade etmiyor.

Toplumun aydınlanması çok önemli. Kalabalık bir toplum desteği olmadan bazı işler güdük kalıyor. “Bu teknik bir iş. Topluma ne?” Demeyin. En azından ilgisi olan herkes bilsin, duysun, haberi olsun.

Bu konuda bilim camiamızın çalışmalarını çok yakından takip ediyorum. Onları gıpta ile izliyorum. Ben de kendi alanımda bu konuya ne gibi katkılar yapabileceğimi araştırıyorum.

El ele vermek lazım. Ne demek istedim? Yapılan çalışmalar çok değerli. Birliktelikler, el ele vermeler, bir sosyal yapı projesi anlayışı için önemli. Buna çarpan etkisi adı veriliyor. Bir şey yapılıp orda kalmamalı. Dalgalar halinde yayılmalı. Eminim bu da sağlanacak. Yapılanlar yurt sathına yayılacak.
Önümüzün çok aydınlık olduğuna inancım sonsuz. Günleriniz ve geceleriniz aydınlık olsun.

Bülent Selen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 973
Kayıt tarihi
: 09.07.10
 
 

Marmara Üniversitesinde  İşletme okudu. İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yaptı.  Dış Ticare..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster