Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
68
 

Sürecin Öğrettiği

İki ay önce bugünü öngörmeye çalışsak bir hayli farklı öngörürdük. Corona yaşama yön veriyor, dünya çeşitli çözümlerle olabilecek en az zararla işin içinden çıkmayı amaçlıyor. Ülkeden ülkeye uygulanan politikalar değişkenlik gösteriyor. Kimi ülkeler önlemleri zamanında almamanın sıkıntılarını yaşarken kimi ülkeler sert politikalar aracılığıyla süreci daha çabuk atlatıyor.

Ülkemize baktığımız zaman iktidarın süreci toplumsal patlamalara yol açmayacak biçimde yönlendirdiğinin ayırdına varırız. Dünyadaki birçok iktidar, virüsle gelen toplumsal sıkıntıların kendisine kanalize olabileceğinin farkında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''gönüllü karantina'' söyleminden de anlaşılacağı üzere sert yasaklar yerine toplumsal bilincin arttırılması amaçlanıyor. Ekonomik nedenlerin de etkisiyle sokağa çıkma yasağı getirilemiyor. Kısa soluklu korumacı politikalarla sürecin hızlı atlatılmasından yana olsam da toplumsal bilincin yükseltilmesine önem verilmesinin doğru olduğu kanısındayım.  

Corona virüsüyle ilgili komplo teorilerini(hatta genel olarak komplo teorilerini) fazla önemsemiyorum. Dünyanın ve ülkenin koşullarını göz önünde bulundurup aklı kullanarak ''olana'' bakıp ''olacak'' ile ilgili öngörülerde bulunmaktan yanayım.

Corona beraberinde ulus devletlerin sınırlarını belirginleştirmesini de getirdi, en çok küreselleşme adı altında dünyayı tek tipleştiren neoliberalizme bulaştı. Ülkemizde seksenlerden beri esen neoliberal rüzgarların soğukluğunu şimdi daha çok duyumsamaya başladık. Örneğin iktidarın bu rüzgarı arkasına almasının etkisiyle kapatılan özelleştirilen fabrikaların, Hıfzısıhha'nın değerini anlıyoruz. Sıcak parayla ekonomi çarklarını döndürürken açılımları, sonu gelmez din- etnik konuları tartışma dönemi bitmektedir. Elbette tümümüz dünyalıyız, aynı göğün altında aynı doğanın çocuklarıyız ancak üretmenin, bilim ve akılın üstünlüğünün, ulus devlet değerlerinin yeniden ayırdına varıyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keşke her birey üretmenin güzelliğine varabilse ve kendini geliştirmeyi ilke edinse...Sevgiyle kalın

jale kasap 
 03.04.2020 6:15
Cevap :
Teşekkürler.  03.04.2020 11:09
 

Emeğinize sağlık budur.. :) Takipteyim

Büşran Betül Kaya 
 30.03.2020 16:28
Cevap :
Teşekkürler.  30.03.2020 18:39
 

Bu bilgilendirici özgün yazınızı dikkatle iki kez okudum. Kısa, öz yazmışsınız ama önemli konulara değinmişsiniz. Ben çok yararlandım. Türkçe'niz de duru ve akıcı. Sizi kutlarım. İşte bu yüzden sizin MB'da kalmanızı istemiştim. Dönüşünüz iyi oldu değerli kardeşim. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Selamlar.

Dr Atanur Yıldız 
 29.03.2020 7:30
Cevap :
Halk edebiyatının Yunus'un, Dadaloğlu'un sadeliğini ve derinliğini yakalamaya çalışıyorum, daha çok yazmam gerek gelişmek için. SELAMLAR.  29.03.2020 13:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 130
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış yazılar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster