Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
956
 

Suriye'de savaşı kim kazanacak?

Suriye'de savaşı kim kazanacak?
 

İş çığrından çıkmak üzere. Çin de kalkıp geldiyse buralara, seyreyleyin cümbüşü!


Son beş yıldır dünyayla ve siyasetle ilgilenen herkesin aklında şu soru var: Suriye'de savaşı kim kazanacak? Aynı şeyi düşünenlerden biri olarak, fikrimi arz ediyorum sevgili okurlarım:

Önce bizden, yani Türkiye'den başlayalım: Bundan yüz yıl önce de kanıtlanmıştır ki, Enver Paşa modeli dış politika, bu topraklara yalnızca kan, gözyaşı ve felaket getirir. Görünen o ki, geçmişini bilmeyenler, tarih okumaya tenezzül etmeyenler, yeni bir deja vu durumu yaşatacak bize. Peki, nedir Enver Paşa modeli dış politika? Şudur efendim: Kendi ülkesinden ve milletinden habersiz, sadece dayanaksız bir hayalperestliğe sırtını dayayan, yalnızca kuru inatla siyaset yapmayı bilen, savaş gerçeğini, askeri kuralları, dünyanın politik dengelerini anlamadan, dinlemeden, umursamadan, uluslararası toplumca kabul edilmeyen, soyutlanmış, izole edilmiş bir ideali, belki de rüyayı; ne pahasına olursa olsun uygulamaya çalışmaktır. Peki nedir bunun sonucu? Tabii ki ulusal felaketimiz... Farklı bir sonuç mümkün değil, hatta imkansız...

Ya bu sorunun ev sahibi Suriye'ye ne olacak? Esad gitse de, kalsa da ülkesinin yüzölçümü çok küçülecek. Tam bir Rus uydusuna dönüşecek Suriye. Bunun yanısıra, İran'ın tahakkümü de cabası... Dünya durdukça terör belasının tehdidi altında yaşayacak komşumuz... Eğer Türkiye-İran- Irak üçlüsü vakti geldiğinde gereğini yapmaz ve buna izin verirse, topraklarında bir Kürt devleti kurulmasına razı olacak. Ve tabii ki, ezeli düşmanı İsrail'e bir tehdit oluşturmaktan, sonsuza dek vazgeçecek. Başkalarının kuracağı bir memlekette, adı konmamış bir esaretin mahkumu olacak Suriyeliler... Kendi iradelerine dayanan hiçbir istekleri gerçekleştiremeden...

Dünyanın en büyük ve güçlü görünen Arap devleti Mısır'ın payına düşen dişe dokunur bir lokma yok sofrada. Kahire, bu çıkmazın çok uzağında kaldı. Sisi, kendi derdinde... Suriye umurunda bile değil.

Ne dediniz efendim? Ya İran mı? Onlar, bu denklemden zararlı çıkmaz. Binlerce yıllık Fars geleneği, Ortadoğu cehenneminde varolmanın bir yolunu bulur. İlaveten kendi nüfuz alanını da geliştirir. Yeter ki Rusya'yla ters düşmesin. Bu koşullarda, Amerika ona zaten dokunamaz.

İngiltere bildiğiniz gibi... Washington'un ezeli ve ebedi müttefiki olmanın meyvalarını toplar. Conilerin himayesinde, kimseye fark ettirmeden, malı hamuduyla götürür.

Suriye'nin eski patronu Fransa'yla Paris'in tarihi rakibi İtalya, abilerinin artıklarına razı olacak artık! Malum... Eski güç ve kudretlerinin çok uzağındalar... Dominant karakteri olamazlar bu meselenin...

IŞİD, El KaideTalibanEl Nusra ve bilimum terör örgütü, asla bugünkü etkinlikleriyle kalamazlar bölgede... Fırsat bu fırsat deyip, ellerinden geldiğince parsayı toplayacaklar. Gerisine Allah kerim!

Ya Hizbullah mı ne olacak? Hii-iiç! Hiç işte! Ne olacaktı ki? Tahran taşeronluğuna devam... Onlarca yıldır yaptığı gibi...

PKK'yla PYD'yi ise hiç sormayın. Onlar tümden mağlup... Asla kaderlerini tayin edemezler.

Barzani ve Müslim, görevleri bitince, çöp sepetini boylayacaklar. Geçmişin tüm kukla liderleri gibi...

Esas mesele Çin... Yakın Doğu'da nüfuz edinmeyi kafasına koyan, sessiz ve derinden çalışan Pekin, bu pastadan ne miktarda pay alacak dersiniz? Bu bilmeceyi çözen, parçaları da tamamlamış olur.

Aslını istersiniz, beni ilgilendiren tek şey şu: Bu melanet, malum Suriye meselesi, adına Esad denen bela 3.Dünya Savaşı'na neden olmasın da ne yaparsa yapsın. Böyle bir şey, hepimizin sonunu getirir. Kahrolası Savaş baronlarının da!..

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Cem Bey...Uzun vadede, ABD, Rusya ve belki de Çin bölgede bazı çıkarlar elde edebilirler; ama bu işin en kazançlısı Türkiye çıkacaktır...Lozan'da zorla, haksız ve hukuksuz olarak, biraz da bizim durumumuzdan yaralanarak, haksız ve hukuksuz olarak elimizden alınan topraklar bir şekilde Türkiye'nin sınırları içine dahil edilecektir...Selamlar.

cdenizkent 
 03.11.2015 14:44
Cevap :
Keşke öyle bir ihtimal olsa... Ancak, sizinle zıt düşüncelere sahibim bu konuda. Gönlüm sizi onaylasa da, aklım buna izin vermiyor. Cemce sevgilerimle...  03.11.2015 17:06
 

Merhabalar. Diğer Ortadoğu ülkelerinden Irak, Libya, Mısır vs. savaşları bu kadar uzun sürmediğine ve Suriye Savaşı da uzun sürmesi, Suriye Savaşı'nın bir şeylere gebe olunduğunu göstermektedir. Bu savaşın uzun sürmesi bizim aleyhimizedir, ama kimin lehinedir, bunu da zaman gösterecektir! Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 03.11.2015 13:48
Cevap :
Başta Amerika ve İsrail olmak üzere, büyük oyun kuruculara yarar bu savaş... Esip gürleyip dursak da kendi kendimize, şu aralar; Türkiye'ye figüranlıktan öte rol vermezler. Taaa ki, biz, büyük bir devlet olmanın şanına yakışır şekilde davranmaya, kendimizi ve dünyayı ciddiye almaya başlayıncaya kadar... Cemce sevgilerimle...  03.11.2015 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1260
Toplam yorum
: 3524
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1684
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster