Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı ABDULLAH BEDELOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahbedeloglu

15 Eylül '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
128
 

Suriye iç savaşı ne kadar sürecek?

Arap Baharı 21.yüzyılın en büyük olaylarındandır. Arap Dünyasında yaşanan en büyük harekettir. 2010 yılında başlayan ve günümüzde de süren Arap coğrafyasında yaşanan halk hareketlerine verilen ortak addır.

Arap Baharı; Arap halklarının demokrasiözgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkmış; bölgesel, toplumsal bir siyasi-silahlı harekettir. Protestolar, mitingler, gösteriler ve iç çatışmalar yaşanmıştır. Halklar, özgürlük mücadelesi adı altında birçok Arap diktatörünü resmen devirmiştir.

TunusMısırLibyaSuriyeBahreynCezayirÜrdün ve Yemen'de büyük çapta; MoritanyaSuudi ArabistanUmmanIrak,Lübnan ve Fas'ta küçük çapta olmak üzere tüm Arap Dünyasında baş gösteren mitingler, protestolar, halk ayaklanmaları ve silahlı çatışmalardır.

İslami demokrasi talepleri artmıştır. Birçok uzman bu eşi görülmemiş halk hareketini, Arap dünyasında yaşanan en büyük değişim olarak yorumlamaktadır.

Suriye İç savaşı, bir demokrasi hareketi ürünü mü, bir El Kaide, kralcı, şeriat taraftarlarının ürünü mü? Yemen, Lübnan İç Savaşlarından farkı ne?

Demokratik talepler, Anayasa ve seçim kanunlarıyla düzenlenir, isteyen aday olur, kaybeden kaderine razı olur. Seçimleri kazanan, kaybedenlerin hak ve hürriyetlerini elinden alma hakkına mı sahip olacak?

Arap Baharı denebilmesi için bir kralcılar taraf, bir de cumhuriyetçi taraf olması lazım? Burada hangi taraflar var? Modernist, Çağdaşlaşma taraftarı kim? Talibancı taraftar kim? Kaç tane zıt taraf var? 32 yoksa 72 mi? Kaç ırk, kaç mezhep, kaç krallık isteyen var, kaç soy, zümre var? Kaç sınıf meslek var? Burjuva mı yoksa aristokratlar mı yönetecek? Askeri bürokrasi yönetimi gidecek, polis bürokratik yönetimi mi gelecek? Yoksa halk kendi kendine yönetemezcilerle Vesayet (Manda) Rejimi mi kurulacak?

Kime yardım edeceksiniz? Kime yardım ederseniz edin savaş bitecek mi? Neden bitecek, herkes modernleşip, kurumlar demokratikleşip, kanunlar eşitlik, kardeşlik, hürriyet, eğitim hakkı, sağlık, iş, eşit ücret hakkı mı getirecek? Bürokrasi bir günde değişecek mi, yoksa bürokrasinin tavrı mı bir günde değişecek?

Demokrasi bir kültür modelidir, Liberal ekonomik düzen ve Liberal siyasi kültürel sistem onun alt yapısıdır. Bu alt yapıya sahip olmayan, uluslar arası liberal sistemle bütünleşemeyenler demokrasi modelini işletemez.

SURİYE bir Yemen ya da yakın komşusu Lübnan kadar olabilir mi? Demokrasiye geçebilir mi? Kim geçirebilir? Ya ülkenin modernist çağdaşlaşmacı askeri bürokrasisi Beşşar El Esad yapabilir? Ya da Vesayet Yönetimi yapabilir? Muhalif gruplardan hangisi, hangi anayasa, ceza, ticaret, hangi aile ve miras kanunuyla, hangi seçim kanunuyla, hangi ekonomik alt yapı, hangi siyasi kültürle yapacak?

Her eline silah alan kalabalık, kabalık yapabilir ama demokratik bir sistem vücuda getirip yönetemez?

Birinci Güç:

BEŞŞAR EL ESAD YÖNETİMİ, İsmet İnönü Yönetimi gibi bunu sağlayabilecek tek ulusal güç olarak gözükmektedir.

İkinci Güç:

Vesayet Yönetimi:

Birleşmiş Milletler adına bir vesayet rejimi ile anayasal düzeni, hukuki düzeni, ekonomik düzeni önce kurup sonra demokrasiyi getirme,

AKP HÜKÜMETİ vesayet rejimi yoluyla Suriye İç Savaşı’nın bitip demokrasinin geleceğine mi inanıyor, yoksa hangi muhalif grubun ya da soyun, zümrenin iç savaşı durduracağına, demokrasi ve hukuk getireceğine inanıyor.

SURİYE İÇ SAVAŞI’NIN Beşir Esad ile alakası yok, Beşşar El Esad ölse dahi iç savaş yakın gelecekte biteceğe benzemiyor. LÜBNAN, YEMEN İÇ SAVAŞLARI bir 50 yıl sürdü. Suriye İç savaşı 50 yıldan az mı sürecek?

Batılı Güçler ya da diğer Silah Sahibi Güçler parayı veren her iki tarafa silah temin edecektir.

Onlara göre bize düşman olanlar birbirini öldürüyor, eksilen düşman sayısı bir kar olacaktır DİYE DÜŞÜNMEYECEK Mİ?

GAZAP ve MİRAS

Gazaba uğramış lanetli kavmin ortasında
Dudaklardan hüzün akıyor
Bakire tohumlara hasret toprak
Depremler yaşanıyor Yeditepe’de
Yaslar yükseliyor Kızkulesi’nden
Camilerden sala sesi yankılanıyor
İntihar eden bedenler musalla taşına uzanıyor
İyileri öldüren kötüleri güldüren yargıçlar
Dangalak diye alaya alır, zil, zurna oynaşır.
Hayat sen ne kadar ucuzlamışsın?
İnsanlıktan ne kadar arınmışsın
Gazaba uğramış lanetli kavmim ortasında
Dualar kabul olmuyor
Irmak aksa yanında su içmek yasak oluyor
Paralan bir damla su gözyaşında saklı
Adımlar musalla taşına gidiyor göz göre göre
Gazaba uğramış lanetli kavmin ortasında
Boynu bükük avazlar suç oluyor belgesi şarkısı
Sonsuzluğun boynuna ilmik geçirmiş yargısı 
Gazaba uğramış kavmin efendisi 
Sonsuzluğa kazık çakmış fendi,  kendisi.

İç savaş ve müstemlekelik onun hediyesi

Eş, kardeş, evlat katli, nifak mirası,


Abdullah Bedeloğlu

 

Abdullah BEDELOĞLU 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abdullah Bey; Suriye iç savaşı Akp hükümetinin elinden geldiğine Abd ve İsrail'in ayak işlerine koşmasına bir son vermesi ile bitecektir. Ama gördüğüm odur ki Akp hükümeti efendilerine ( Abd- İsrail ) hizmet etmeyi bir tür ibadet saymaktadırlar. Kraldan çok kralci bir yaklaşımımla Esed gitmeli diye bağırmaktadırlar. Tabii insan merak ediyor ESAD NE ZAMAN ESED oldu diye ???

UĞUR BOZDOĞAN 
 19.09.2013 21:00
Cevap :
Uğur Bey ABD başkanı müdahale kararı vermeyip savaş kararını parlamento bıraktı. Savaş ısrarında ve talebinde bulunan AKP hükumetidir. Türkiye, ABD ve Avrupayı savaşa zorluyor. Ama beceremiyor.   21.09.2013 0:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2042
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster