Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1862
 

Suriye için Akdeniz’de sular ısınıyor,

Suriye için Akdeniz’de sular ısınıyor,
 

Akdeniz de sular ısınıyor


Kışın kara yüzünü bütün şiddetini gösterdiği bir zamanı yaşadığımız şu günlerde, Doğu Akdeniz savaş havasıyla ısınıyor. Suriye'de 2011 yılından bu yana yaşanan iç savaşın ardından bölgeye yerleşen IŞİD'i öne sürerek Esad’a destek için Rusya'nın operasyon başlatması Akdeniz'de suları ısındırdı.

Suriye’de işin başından buyana Esad rejimine destek veren Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa fiilen dâhil olmasıyla Suriye’de yaşanan savaş uluslararası kriz haline geldi. Rusya'nın Esad rejimine destek için bölgeye gönderdiği savaş gemileri ve yaptığı askeri yığınak, ABD ve NATO ülkelerinin Akdeniz'e askeri gücünü göndermesini ister istemez! Zorunlu hale getirdi.

Doğu Akdeniz’de ABD’nin başını çektiği koalisyon güçleri, NATO ülkesi olan Fransa ve İtalya’nın savaş gemisinin yanı sıra birer denizaltı ile İngiltere, Kanada, İspanya, Belçika, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda’nın ise birer savaş gemisi bulunuyor. Toplam12 ülke tam donanımlı 36 savaş gemileriyle boy gösterdiği Doğu Akdeniz tam bir sıcak bölge haline geldi.

Türk Donanması ise, çevre limanlarda da 14 muharip, 14 lojistik destek gemisi ile tedbirlerini artırdı. Ayrıca Doğu Akdeniz’in hava sahası da Dalamandaki Deniz Hava Üssü’nden kalkan uçaklar tarafından denetleniyor.

Suriye’ye destek vermek için Karadeniz donanmasının önemli kısmını ve uçak gemisi avcısı olarak bilinen RFS Moskva adlı savaş firkateynini Doğu Akdeniz’e gönderen Rusya’nın Doğu Akdeniz’de 13 savaş gemisi bulunuyor. ABD’nin ise 10 adet savaş gemisi var. Hali hazırda havadan IŞİD’e ait bölgeler, muhalifler ve Türkmenlere ait bölgeleri sivil halkı ayırt etmeden vuran Rusya. Denizaltından gönderdiği füzeler ile zaman zaman IŞİD mevzilerini vuruyor.Amaç IŞİD’i bitirmek mi?,Suriye’yi Rusya’ya yem etmemek mi?

Amaç; Bir yandan dünyanın başına bela ettikleri IŞİD’i bitirmek(!) diğer yandan 4,5 yıldır Suriye’de devam eden iç savaşı sonlandırarak Esad’ı devre dışı bırakmak. Ama madalyonun diğer bir yüzü de ABD, koalisyon güçleri ve NATO’ya rağmen Suriye’ye giren Rusya’ya Suriye’yi yedirmemek.

IŞİD için Koalisyon güçleri, NATO ve Rusya hem fikir, fakat Esad konusuna gelince Rusya ile yollar ayrılıyor. ABD Suriye’de Esad’sız bir çözüm isterken Rusya Esad’dan vazgeçmiyor.

NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg, İngiltere’nin Türkiye'ye uçak, Almanya ve Danimarka’nın da Akdeniz'e taktik komuta gemileri göndereceğini. Türkiye’den Almanya ve Fransa IŞİD'le mücadele için gönderecekleri savaş uçaklarının İncirlik Üssü'nü kullanması için onay talep edildiğini açıklamıştı. Bunun arkasından yola çıkan savaş gemileri, Türkiye’nin Suriye sınırına yığdığı mekanize birlikler hem havanın hem suların iyice ısındığını Suriye’ye her an girileceğinin sinyallerini veriyor.

Irak’ta ABD’den sonra Suriye’de de Rusya kapı komşu;

Saddam’ı devirmek ve demokrasi getirmek için Irak’a giren ve sınır komşumuz olan ABD orada Irak’ın toprak bütünlüğünün koruması BM gücü olarak bulunan askerimizin başına çuval geçirmiş Türkiye genelkurmayı ve iktidarı bu olayı seyretmekle yetinmişti. Şimdi Suriye’de askeri güç olarak bulunan Rusya komşumuz durumunda, bu nasıl devam edecek zaman gösterecek. Rusya ABD’ye “sen Irak’ı sahiplendim, Suriye’yi sana yedirmem burası da benim” derse Rusya resmen Suriye’de komşumuz olacak. ABD ile aramızda hiçbir sorun yokken askerimizin başına çuval geçirdi.

Rusya ile Türkiye arasında ise, 24 Kasımda düşürülen uçak krizi ve Rusya’nın IŞİD’i bahane ederek Türkmenlerin kontrolünde olan Bayırbucak bölgesinin bombalaması konusunda bir husumet var.

Rusya düşürülen uçağı nedeniyle Türkiye’ye siyasi ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor ve bunu yeterli görmeyerek Türkiye’ye uçak düşürmenin bedelini ağır ödeteceğini söylüyor. İşte bu sözlerden yola çıkarsak hala uçak krizi devam ederken, Rusya kuyruk acısı ile kıvranırken, Suriye’ye yanaşan Türk savaş gemileri ile olası bir kara harekâtında öncelikle Türk askerinin Suriye’ye gireceğine kesin gözü ile bakılıyorken, Rusya’dan Türkiye’ye bir falso gelmesi muhtemeldir.

Irak’ta ABD sınır komşumuz, hali hazırda Suriye’de Rusya var, yani Suriye’de Rusya komşumuz durumunda. ABD ve koalisyon güçleri Akdeniz’de Suriye sınırına yığınak yapsa da Rusya kalıcı olacağa da benziyor.  Sınırlarımızda yaşanan bu gelişmelere göre Türkiye iki ateş arasında ve Suriye’de yaşanacak sıcak- soğuk savaştan en çok etkilenecek ve zarar görecek ülke. Bu bağlamda Türkiye’yi zor günler bekliyor.

İbrahim Halil SİPAHİ

10.12.2015/Adana

Twitter.com/ihalilsipahi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1359
Kayıt tarihi
: 12.08.14
 
 

Adana'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana'da Yüksek öğrenimini Konya Selçuk Üniversitesi Eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster