Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1824
 

Suriye ile savaş

Suriye ile savaş
 

Uçağın düştüğü yer Suriye karasuları. Burada açıkça görünüyor.


Biz 1. Dünya Savaşı'na da buna benzer bir şekilde girmiştik. Borç dağ gibiydi. Almanlar orduya varana kadar içimize girmişti. Emirleri Almanlar veriyor, biz uyguluyorduk. Sır diye bir şey kalmamıştı. Bir Alman'ın emriyle bir Alman Amiral Osmanlı Devleti adına Sivastopol'ü bombaladı. Ruslar karşılık verdi. Sonra halka Ruslar bize saldırdı dediler. Sonra milyonlarca kayıp, sefalet, ölüm, ülkenin hepten yok olması korkusu.

Bilmiyorum, yanlış mı değerlendiriyorum ama sanırım bu kez takım tutar gibi parti tutmak olmuyor. Baştaki bir grup dışında insanlar işin doğrusunu bu kez görüyorlar. Durup dururken komşumuzla savaşa girmemize gerek olmadığını, savaşın kendimizi savunmak için değilse cinayet olduğunu, bütün bu olayları bizim dışımızda birilerinin tezgâhladığını bu sefer görüyorlar.

Bu öyle bir tezgâh ki, her şey birbiriyle bağlantılı. Amaçlanan şey şu: Türkiye savaşa girecek. Bu arada PKK işi azıtacak. Birdenbire kendimiz bütün güney sınırı boyunca çarpışır bulacağız. Batılılar önce karışmıyor görünecek ve yıpranmamızı bekleyecekler. PKK bulunduğu yerden yayılmaya çalışacak. Savaş Türkiye'ye sıçrayacak. Batılılar karıştıktan sonra iş işten geçmiş olacak. NATO'nun müdahalesi için Türkiye topraklarına konuşlanmasına izin verilecek. Suriye'de batı yanlısı bir yönetim gelecek Sonra yine tam PKK'yı ezecek iken batılılar savaşı durduracak. Ondan sonra ağlamak sızlamak boşuna.

Böyle bir sonuç karşısında bugünkü yönetim belki seçimle, belki başka bir şekilde yönetimi bırakmak zorunda kalacak. Önceleri ABD buna yanaşmaz diye düşünüyordum ama şimdi düşüncemi değiştirdim. Çünkü kazanımlarına bakacak olursak kaybedeceği bir iktidarın çok fazla önemi yok. Nasıl olsa onların yerine başkalarını bulurlar. Örneğin isim vermek istemiyorum muhalefet de pek ala yönetimin yaptığını yapar. Bizi de kandırırlar üstelik.

Evet, bu böyle olacak, eğer biz bırakırsak. Yönetim de nasıl bir tezgâha alt olduğunu ve harcanacağını da düşünmeli.   Belki bu yazı bir uyarı olur.          

http://www.sonkulis.com/turkiye/yilmaz-ozdil-suriyeyi-yazdi-bu-isin-vebali-war-h4715.html

Daha önce neler olmuş,  bu yazıdan öğreniyoruz. Bir nokta daha var. Rusya ve Çin. Savaş çıkarsa onların ne yapacağı şüpheli. Ben çıkacağını sanmıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

(Abas -her kimse- yanıta devam) Trakya, Çanakakle ve İstanbul, Anadolu yakaları ile birlikte, Kars, Ardahan, (Erzincan, Erzurum, Trabzon, Rize, Artvin Rusya'nın barış istemesinden sonra kazanıldı)Antep, ve daha sonra Hatay. Nerede yaşıyorsunuz? Size Türk tarihini kim öğretti? Batıya bağımlılıktan söz ediyorsunuz. Sakın siz de o bağımlılık nedeniyle Suriye ile savaş istiyor olmayasınız? Suriye nereden bizim toprağımız oluyor? Emperyalizm diye bir şey duydunuz mu?

Mehmet Sinan Gür 
 08.07.2012 3:34
 

aktif rol oynamanın önemini size aktarabilmem için doğal coğrafi havzaları ve bu havzaların savunma stratejisindeki önemini araştırabilirseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Araştırırsanız dediklerime hak vereceğinize yürekten inanıyorum. saygılar... Bir olayı anlamak için çift taraflı bakmanızı tavsiye ederim.

Abas 
 07.07.2012 16:43
Cevap :
Ne anlamı var coğrafi havaların? siz insan hakları diye bir şey biliyor musunuz?  07.07.2012 23:35
 

Mehmet Bey, saydığınız tüm olayları kronolojik olarak biliyorum ve nedenlerinide siz de bizde çok iyi biliyoruz. Buna burada değinirsek uzun bir süreç alır. Yurtta barış , cihanda barış'ın söylenme nedenleri iki tanedir. 1.cisi müttefiklere verdiğimiz sözlere riayet etmek için (kendi topraklarımızdan uzak durmak için) 2.cisi ise buda iç kamuoyuna karşılık biz çok gerideyiz kendimizi geliştirmemiz gerekiyordur. Başkaca bir sebebi yoktur maalesef!!! Sizde takdir edersiniz ki biz batı bloğu ile müttefiklik veya bağlılık içerisindeyiz, bu müttefik ve bağlılığın (tabi bir de teknolojik ve ekonomik geri kalmışlığın sonucu) vermiş olduğu sorumluluk! dolayısıyla bazı olaylara tepkisiz kalabiliyoruz ve kalacağız da!!! PKK bizim dengimiz değil ama arkasında İsrail var önce içimizdeki ermeni dönmeleri ve yahudi dönmeleri tespit edelim kandile vs girmeye gerek kalamayacaktır!!! Kaddafi hiç bir zaman bize yardımcı olmadı, olduysa da ücretini fazlasıyla aldı (kıbrıs harekatı sonrasında aldığı 1e 3)

Abas 
 07.07.2012 16:40
Cevap :
Anlaşılan sizin tarih bilginiz de yok. Ya da bilerek çarpıtmak amacı güdüyorsunuz ki ikisi de kötü sonuç verir. Garip şeyler söylüyorsunuz. Ne demek bizim topraklarımızdan çıkmak için müttefiklere verilen söz? Atatürk'ün 'Yurtta barış dünyada barış' sözünü çarpıtmak için bula bula bunu mu buldunuz? Siz Lozan antlaşması diye bir şey duydunuz mu? Kurtuluş Savaşı sırasında bu milletin giyecek elbisesi olmayan askerlerine vermek için iki fanilasından birini orduya gönderdiğini biliyor musunuz? Savaş sonunda Türkiye nüfusunun ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Ben diyeyim: 12 milyon. Ne yapacaktı Türkiye? Sizin aklınızda birine göre sağa sola, saldırıp o yokluk içinde yeniden savaş çıkaracaktı. Siz Lozan'ı da beğenmezsiniz. Lozan antlaşması ve diğer antlaşmalarla savaşmadan kazanılan bugünkü Türk toprakları nereler biliyor musunuz? Ben diyeyim:   10.07.2012 20:26
 

da bizim aktif rol oynamamız gerekiyor, bu gereklilik geleceğimiz için elzem rol oynuyor. Biz ne kadar savunmaya geçersek geçelim hücum oynayan mutlaka ama mutlaka bir açığımızı bulup bize gol atacaktır!!! Gol yememek için açık oynamamız ve özellikle orta sahamızı (istihbarat ve savunma teknolojimizi) güçlü tutmamız gerekiyor. açıkçası ben bu kadar aşağılanmamıza rağmen suriyeye müdahale etmememizi orta sahamızın zayıflığına bağlıyorum. eğer orta sahamız güçlü olursa inanın ne rusya ne çin nede iran bizimle boy ölçüşemez çünkü bizim kartlarımız çok iyi. İsrail ve batı bloğuna gelirsek evet şuanda güç eksikliğimizden dolayı onlara mecburuz ve fazla bir dayanağımız yok eğer biz kendimizi geliştirirsek onlarda birer vızıltı olurlar. Özümüze dönmemiz için kendimizi tanımamız gerekiyor!!! Saygılar...

Abas 
 04.07.2012 20:12
Cevap :
Aktif rolden savaşa girmeyi söylüyorsunuz. Niye elzemmiş aktif rol oynamak? Siz Yutta Barış dünyada barış sözünün neden söylendiğini biliyor musunuz? Rusya'yı Çin'i, İran'ı da işin içine kattınız. Bravo. İsrail ve Batı ülkeleride vızıltı. Bu da güzel. Türkiye Suriye ile savaşa girerse bu bloka hizmet edecek. bunu göremiyorsanız eğer sizin hobi olarak ilgilendiğiniz siyasetin ilk harfinden bile anlamadığınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Saygılar.  05.07.2012 16:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 316
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 18858
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Antakya 1955 Doğumluyum. O.D.T.Ü. Mimarlık Fakültesi 1982 Mezunuyum. O zamandan beri firmalarda m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster