Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
49
 

Suriye Irak Değilmiş!

Suriye ile Türkiye sınırı 1. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde yapılan çalışmalarla belirlendiğini biliyoruz.

Fransız diplomat (PİCOT) ve İngiliz diplomatın (SYKES) soyadlarının birleşimiyle oluşan bir anlaşma ile Suriye sınırı çizilmiş ancak öncesinde diplomatlar söz konusu bölgeleri köy köy dolaşıp yaptıkları kendileri açısından titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu biliyoruz.

“Rusya’nın onayını aldıktan sonra İngiltere ve Fransa arasında Sykes-Picot Antlaşması imzalandı (16 Mayıs 1916), 9 ve 16 Mayıs’ta mektup teâtisiyle tasdik edildi. Buna göre Suriye’nin kıyı bölgesiyle Adana ve Mersin Fransa’ya veriliyordu. Basra ve Bağdat vilâyetleriyle Hayfa ve Akkâ limanları İngiltere’ye bırakılıyor, Dicle ve Fırat sularının etki bölgelerinde ortak kullanımı garanti ediliyordu.” (1)

Suriye bir devlet değildi, tıpkı diğer bölgeler gibi paylaşım savaşlarında parçalanmış devletlerden biridir. 1947 yılında yeniden paylaşım başladığında Fransızlar ülkeden çekilmişlerdir. Kuruluşu İsrail’le aynı zamana, aynı yıla denk gelir.

Suriye’de elbette zengin birtakım kaynaklar olmasa söz konusu bölgede böyle bir savaş kıyım olmazdı.

Baba Esat zamanında Abdullah Öcalan’ın yıllarca Türkiye’yi tehdit ettiği ülke de Suriye ve oturduğu yer de basındaki haberlere göre başkent Şam’da bir villaydı. Fransız etkisi devam eden bir ülke olsa da Rusya ile, daha başka ülkelerle dirsek temasında Golan Tepeleri ve Su Savaşları sebebiyle İsrail’le sürekli çatışma halinde bir ülkeydi.

Suriye’deki savaşı ile; 1- İsrail’e olası tehditlerden bir tanesi yok edilmiştir. Neticede Fransız etkisinde olan Suriye bir nevi, Yahudi Hıristiyan dengesi sağlarken, denge İsrail lehine bozuldu. Aslında Irak’ta da aynı durum oldu. 2- Doğal kaynakları birkaç egemen güç merkezi tarafından paylaşılmak zorunda ki; bu güçler her zamanki gibi başta Amerika, İsrail, son anda Rusya ve İngiltere, Fransa devrededir.

Suriye’den sonra sıra rahmetli Erbakan ve Oktay Sinanoğlu'nun deyimiyle "Hedef Türkiye’dir."  Orman Türkiye’dir. Baltalar, saplar kimdir, kim değildir bilmek zor olmasa da söylemek risklidir. Kimin kim olduğunu bilmek ne yazık ki bu bilgi kirliliğ ortamında zordur. Dirlik ve birliği, hoşgörüyü, adaleti teşvik/tavsiye edenlerin iyi niyetliler olduğu kuvvetle muhtemeldir.

Eğer zayıflarsa yüzyıldır çıkarılamayan petrol, uranyum, daha başka madenler varsa onları da paylaşacaklardır. Eğer arada anlaşmazlık olursa işte o zaman savaş çıkıyor...

(1) https://islamansiklopedisi.org.tr/sykes-picot-antlasmasi

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Suriye'den (sonra) sıra Türkiye(de)dir. Baltalar, saplar, kimdir kim değildir bilmek zor olmasa da söylemek risklidir." demek ne demek? Sizin tabirinizle, "paylaşım" bittikten sonra mı söyleyeceksiniz? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 25.08.2019 10:43
Cevap :
Bu söz rahmetli Erbakan'a aittir."Suriye'ye girildiğinde hedef aslında Türkiye'dir" der. İngiliz elçisi "Lozan ile aldığınızı sandığınız tüm şeyleri sizden yüz yıl sonra da olsa kendi isteğinizle alacağız" diyor.(Bundan yüz yıl önce) Planlar dünyada günlük siyasete göre yapılmıyor. Oktay Sinanoğlu da bunu defalarca söyledi: Hedef Türkiye, nedenini detaylı bir şekilde de yazdı. Suriyeliler İstanbul'da hurda topluyorlar ve "nasılsınız" diye soran bir gazeteciye şöyle cevap veriyorlar, "yıllarca ülkemizde anlaşamadık, kavga ettik, şimdi hep birlikte İstanbul'un çöplüğünde buluştuk, çöpten ekmek çıkarmaya çalışıyoruz." Efendim, birliği teşvik etmeyen, ayrılığı bölünmeyi teşvik eden ve bunun için her türlü aracı kullanan tüm gruplar bu kapsamda değerlendirilebilir. Ancak şunlar, şunlar şöyle yapıyorlar demek risklidir. Bir aile bir devlettir aslında, içeride kalanların aile içinde gücünü birleştirmesi, aile için enerji harcamaları gerekir. Kültürel ve ekonomik her türlü faaliyet dahildir.   25.08.2019 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1118
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 206
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster