Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
123
 

Suriye Politikası ve Türkiye'nin Tutumu

Suriye Politikası ve Türkiye'nin Tutumu
 

Suriyede son zamanlarda meydana gelen olayların perde arkası hakkında önemli bilgiler.


Son zamanlarda Suriyede meydana gelen olaylar bize bir gerçeği çok açık ve net bir şekilde ifade ediyor 'Yeni Dünya Düzeninde Suriye adında bir ülke yok' gerçeği. Gerek Amerika gerekse Rusya ortadoğu planları içerisinde bağımsız ve bütün bir Suriye istemiyor. Bu hedeflerini gerçekleştirmek ve hedefe giden yolda en çok payı alabilmek adına Amerika pyd'yi Rusya ise Esad rejimini destekliyor.

Suriyenin bölünmesi, parçalanması ne okyanus ötesindeki Amerikayı çok etkiler ne de Rusya'yı. Bu durumda asıl etkilenecek olan Ülke Türkiye'dir. Türkiye bu durumun farkında ve bu doğrultuda yerel halktan oluşan ve daha çok demokratik ideolojiyi destekleyen ÖSO dediğimiz Özgür Suriye Ordusunu desteklemektedir. Bu ordu Suriyenin bütünlüğünün esadın istifası ve yönetimin yeni bir seçimle seçilmesi gerektiği yönünde fikir beyan etmektedir.

Suriyenin bütünlüğü için çalışan fakat Türkiye ile çatışmasa da yanında da yer almayan HTŞ denilen yani Heyeti Tahriruş Şam ismi verilen topluluk daha çok şeriat ile yönetilen bir Suriye istemektedir. Bölgede birde işid sorunu mevcut. Bunca sorun içerisinde görünen o ki 5 veya 10 sene sonra paramparça olmuş özerk devletçiklerden oluşan bir Suriye göreceğiz.

Fakat Türkiyenin duruşu ve Şuan ki yapılan açıklamalara bakacak olursak bu özerk devletlerden biri asla pyd örgütüne ait bir devlet olmayacak çünkü Türkiye Cumhuriyeti iktidarı ve muhalefeti ile bu konuya yüzde yüz karşı bir tavır sergilemektedir.

Ahmet Enes Kanca

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 791
Kayıt tarihi
: 04.08.17
 
 

Kişisel web sitesi: http://ahmeteneskanca.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster