Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
512
 

Suriye şarta uyarsa işgalden vazgeçilir mi?

Suriye şarta uyarsa işgalden vazgeçilir mi?
 

Nihayet barış çabaları sonuç veriyor. Savaş çığırtkanlarının ise hevesi kursağında kaldı. ABD kimyasal silahların BM'ye teslimi şartıyla işgalden vazgeçebileceğini açıkladı. Rusya arabuluculuk yaparak bu konuda Esad'ı ikna etmeyi başardı.

Esad hala ısrarla saldırıyı kendilerinin düzenlemediğini vurguluyor. Ama buna rağmen eğer Ortadoğu'da barış için şartsa kimyasal silahların verilmesine razı. Görülüyor ki Esad barıştan yana, vahşetin karşısında.

Obama işgale yanaşmadığı için topu Kongre'ye attı ve izlenimlere göre Kongre'de de savaş karşıtları çoğunluktaymış. Yani Obama savaş çığırtkanlarını üzmemek için olumsuz kararın çıkacağını bilerek Kongre'yi devreye soktu. ABD bu defa haksız bir saldırıya yönelmeyecek gibi.

ABD güdümündeki BM,Rusya ve Çin'in zorlamasıyla barışı sağlayacak ama teröristler boş durmayacak saldırılarına devam edecek. İşin güzel yanı Esad kimyasal silahları verdiğinde teröristler suçu Esad'ın üzerine atabilecek bir saldırı daha düzenleyebilecek mi?

ABD geri adım attı, çünkü saldırının failleri tespit edildi. Rusya kararlı duruşuyla Esad'ın haklılığına dayanarak işgal heveslerine ket vurdu.

Temennimiz Suriye'nin vahşi hesapların kurbanı olmamasıdır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mrb. İşgalde nereden çıktı, ne işgali? Kim nereyi işgal ediyor? Sınırlı operasyon bizde işgal mi oldu? Obama olumsuz karar çıkacağını zaten biliyor ve o yüzden kulis çalışmaları yapıyordu. Asıl mevzu operasyonun gerekliliğine hem kendi hemde dünya insanlarını inandırabilmek ve bunu da başaramadılar.

serdar koç 
 12.09.2013 15:36
 

Merhaba. Belki işgal de düşünülen konulardan birisiydi, ama şart değildi. Neden? Cevabı gelişmelerde:1. PYD'nin özerkliği gerçekleşti. Bu aşama BOP'un adımlarından birisi. 2. Bölge ülkeleri silahlanmaya devam ettiler. Silahları satanlar malum. 3. ABD Esad'a eşeğini hem kaybettirdi, hem buldurdu. Bunun ardından başka dayatmalar gelebilir. 4. BOP'un Türkiye ayağı da paralel gidiyor. Batı, Barış Süreci'ni ve Türkiye'de ki ekonomik ve toplumsal olayları kaşımayı hızlandırdı. İyi günler.

Ali Rıza İZGİ 
 10.09.2013 22:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1809
Kayıt tarihi
: 28.03.12
 
 

1981 yılında Bursa'da doğdu. İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster