Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
566
 

Suriye savaşı kısa sürede biter mi

Suriye savaşı kısa sürede biter mi
 

Ülkemizi de çok yakından ilgilendiren Suriye iç savaşına dünya kilitlenmiş durumda. Suriye savaşı çıkmaz bir görüntü veriyor. Savaşın ne zaman sona ereceği hususunda farklı yorumlar yapılıyor. En iyimser süre olarak bir 5 yıl daha tahmin ediliyor. Bu süreyi tahmin edenlerin mantıksal nedenleri var.

Suriye’de 5 yıl önce başlayan iç karışıklık bir çatışmaya dönüştüğünde,  Esad ve muhalifler olmak üzere yalnız iki taraf söz konusuydu. Şimdi birbiriyle savaşan grupların sayısı belli değil.

Suriye’de başlatılan kargaşa, özgürlük ve demokrasi kılıfı altında emperyalizmin alışılmış bir oyunu olarak sunuldu. Protestoların  başlangıcında her iki tarafın, Esad ve muhaliflerinin  dışardan silahlı destekçileri yoktu. Bu yüzden, iki gücün de kullandığı silahların kapasitesi belliydi. Olayın ilk ayları, kısa süre içinde bir taraf mağlup, bir taraf da galip gelecek görünümündeydi.

Tarihte görülen  ç savaşlar bir tarafın galibiyeti veya iki tarafın da tükenmesi- yorulması ile son bulmuştur.

Geçen 5 yıl değerlendirildiğinde, mevcut duruma da bakarak bir tarafın kısa  vadede tükenmesi veya yenilgisi söz konusu değil. Çünkü, her grubun büyük destekçileri var ve destekler sürüyor. Bir yanda Rusya, Çin, İran gibi ülkeler. Diğer yanda ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, Sudi Arabistan benzeri ülkeler. Son olarak,  terörist geçişleri önlemek, sınır güvenliğini sağlamak ve bir Kürt devleti oluşumuna engel olmak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla Türkiye’nin  fiili müdahalesi ile Suriye savaşı yeni bir evreye girmiş durumda.

Yukarıdaki devletler başta olmak üzere, Suriye’de çatışan her grubun, ayrı ayrı ya da birlikte destekledikleri devletler var.  Rusya ve İran açıktan Esad tarafını desteklerken diğer ülkeler kendilerine göre seçtikleri ve vekalet verdikleri muhalifleri destekliyorlar. Destek, sürekli  aynı gruba olmayıp değişkenlik de gösteriyor.

ABD, bir yıldan uzun bir süre öne sürdüğü bahane DAİŞ’e karşı, PYD- YPG güçlerini desteklerken Türkiye’nin Cerablus’a müdahalesi ile önemli ve güçlü bir müttefikini kaybetmemek adına tavrını değiştirecekmiş görüntüsüne bürünüyor.

Rus ve Amerika Dışişleri Bakanlarının – Lavrov ve Kerry Cenevre görüşmesinde, önemli bir anlaşma çıkmadı. Ateşkes üzerinde görüşmelerin devam edeceği açıklandı.

Konunun özüne geldiğimizde, Suriye savaşları bir çıkmaza doğru ilerlerken her an, yeni renk ve kılıflar altından bir takım oluşumlar ortaya çıkıyor. Kılıfları değiştirenler ve birbirine tuzaklar kuran hep aynı güçler.

Savaşı sona erdirecek en büyük etken, tarafların bitmesi ya da yenilgiyi kabul etmesi. Bu gidişle zor. Açık, gizli yabancı destekleri hem muhaliflere, hem de rejim güçlerine devam ediyor.

Çok iddialı farklı gruplar olduğuna göre, Esad devrilse bile bunlar kendi aralarında uzlaşamayacaklarından savaş devam edecek.

Savaşı bitirmek, bölge ülkeleri ile işbirliği içinde büyük devletlerin işi. Onların her birinin ayrı hesapları olduğuna ve bu hesapların da birbiri ile çeliştiğine göre bu savaş kısa sürede nasıl bitecek?

Hüseyin Seyfi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1470
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster