Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı ABDULLAH BEDELOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahbedeloglu

02 Eylül '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
141
 

Suriye ve Mısır Demokratik Parlamenter sisteme kavuşacak

Suriye ve Mısır Demokratik Parlamenter sisteme kavuşacak
 

ABD KONGRESİ SURİYE VE MISIR HALKININ DEMOKRASİ MÜCADELESİNE GEREKLİ SABRI GÖSTERECEK, TARAFLAR ARASINDA İTİDALİ SAĞLAYACAKTIR TEMENNİMİZ


SURİYE VE MISIR DEMOKRASİYE KAVUŞACAK                    

Askeri Müdahale Şartları:

1. Serbest Piyasa Ekonomisi Olmaması

Batılı Devletlerin askeri müdahalede bulunacağı ülkeler kapalı ekonomi uygulayan ve saldırgan işgalci devletler olmuştur. Suriye serbest piyasa ekonomisi uygulayan bir ülke değilse her zaman Batılı Devletlerin askeri müdahalesine açık bir devlet olacaktır.

2. Batılı Devletlerden Birine Sıcak Temasta Bulunmak

Terör veya fiili saldırı olması. Görünürde böyle bir şey yoktur.

3. Askeri Müdahale Sonuçlarının Geri Bildirimi

Savaş sonunda oluşacak yeni düzenin veya Dünya Milletlerinin tepkisi nasıl olacaktır? Ekonomik, siyasi, kültürel, demografik, ticari, hukuksal sonuçları nasıl olacaktır? İkinci Dünya Savaşı öncesi keyfilik hâkimdi. İngiltere, Fransa, ABD, Almanya, Rusya vs Mandater Devletler Mısır, Suriye gibi ülkelerin şehirlerini bombalayabiliyor, denizden uzun menzilli toplarla şehirleri yıkabiliyordu.

Mısır ve Suriye’ye yapılacak askeri müdahalenin geri bildiriminin nasıl olacağı bellidir. Askeri Müdahalede bulunan devlet ya da devletlerin Birleşmiş Milletler üyeliğine son verilmesi taleplerine, Birleşmiş Milletler yapısında değişiklik taleplerine, askeri müdahalede bulunan devletlerle, askeri, ticari, ekonomik, kültürel bağların koparılmasına, yeni NATO benzeri Askeri Blokların oluşmasına ya da Varşova Askeri Paktı’nın yeniden canlanmasına, güçlendirilmesine vs beklenmedik sonuçların doğmasına sebebiyet verebilecektir.

Askeri müdahale mümkün olmazsa Suriye ve Mısır nasıl demokrasiye kavuşacak?

Yakın zamanda demokrasiye kavuşan ülke Yemen olmuştur. Parçalanmış Kuzey Yemen ve Güney Yemen iç savaşlardan sonra birleşip demokratik bir parlamenter devlet kurmuştur. Yine Suriye’nin yakın komşusu Suriye kültürünün bir parçası olan Lübnan parlamenter bir demokratik devlet kurmuştur. Endonezya, Malezya, Nijerya, Türkiye, Pakistan, Bangladeş parlamenter demokratik devletin yaşatıcısı Müslüman Devletler olmuştur. Irak ve İran modelleri de birer örnek olarak durmaktadır.

Suriye ve Lübnan coğrafyası tarihin en eski kültür ve ticaret medeniyet oluşturucusu bölgedir. Kenan Ülkesi, Fenikeliler Medeniyetinin yayıcısı, alfabeyi harflerle oluşturan kültür öncüsü denizci, tacir, modern ziraatçı bir millettir. Emevi Halifeliği, Memluk Devleti Dönemi bu coğrafyanın ürünüdür.

SELFDETERMİZM Halklarının kendi kendine yönetim ilkesine uygun yönetim şekli olan demokratik parlamenter sistemin bu ülkelerde oluşmasını Arap Baharının mutlu sonla bitmesini bekliyoruz.

Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan demokratik parlamenter devlet çabalarını sürdürmektedir.

Suriye lideri Beşşar El Esad ve Mısır liderleri Lübnan ve Yemen devletlerinin başardığını başaracak güçtedir.

ABD lideri Barak El Hüseyin Obama bir anayasa hukukçusu yani demokratik parlamenter devlet oluşturma profesörü uzmanı olarak, demokratik parlamenter devleti koruma profesörü olarak ABD Başkanı olmuştur. Demokratik parlamenter sistem çabalarına gerekli sabrı gösterecek ve desteği verecektir.

SURİYE VE MISIR'IN KARDEŞLİK, EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE MUTLULUK ESASINA DAYANAN, TEMEL İNSAN HAKLARI BİLDİRGELERİNE, İSLAM HUKUKUNA SAYGILI BİRER DEMOKRATİK PARLAMENTER DEVLET OLUŞTURDUĞUNU GÖRMEK DİLEĞİYLE SAVAŞAN TARAFLARIN ORTAK BİR UZLAŞMAYLA ÇÖZÜME EN KISA ZAMANDA ULAŞMASINI DİLERİM. Abdullah Bedeloğlu 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2262
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster