Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1474
 

Suriyeli kürtlerden sürpriz!

Suriyeli kürtlerden sürpriz!
 

Güney komşumuz Suriye de enteresan şeyler oluyor doğrusu, 17 aydır ülkede süregelen iç savaşın en önemli dönüm noktası sanırım geçtiğimiz hafta içinde başkent Şam’da Esad rejiminin savunma bakanı ve bakan yardımcısının “güvenlik zirvesi” toplantısı yapılırken Esad’ın korumalarından birinin düzenlediği intihar saldırısı sonucu öldürülmeleri ile ülkede savaşın ve kaosun boyutu daha da tırmandı.

Şam’ın göbeğinde düzenlenen bu saldırı Esad güçlerinin bundan sonraki stratejisini asilere karşı saldırı değil, savunma üzerine kuracağının ipuçlarını saldırısı sonrası  ülkenin diğer bölgelerindeki askeri güçlerin başkent Şam ve çevresine kaydırılması ile anlamış oluyoruz.

Suriye ordusunun Şam’a endekslemesi öteden beri baas rejimine karşı siyasi mücadele veren Kürtleri harekete geçirdi.

Ülkedeki iç savaş süresince ne Esad güçlerine destek veren ve ne de asilerin oluşturduğu muhalif gücün yanında yer alan Kürtler şu an için savaşın “kazananı” olarak görülüyor denebilir.

İşte bu yüzdendir ki Suriye’deki iç karışıklığın karmaşasında en iyi pozisyonu sanırım Kürtler aldı desek yeridir.

Kürt parti ve grupları direkt savaşa herhangi bir tarafın yanında yer almaktansa kendi aralarında oluşturdukları ittifakla; Özerk Kürt bölgesinin oluşturulması adına çeşitli komiteler kurup en iyi zamanlama ile harekete geçtiklerini görüyoruz.

 Bir noktaya dikkat çekmek gerekir ise  bugün için Suriyeli Kürtler adına elde edilen kazanımlarda  Kürdistan bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin   geçtiğimiz ay Kürdistan’ın başkenti Erbil’de Suriyeli muhalif Kürt parti ve grupları bir araya getirerek oluşturduğu zeminin payı büyük.

Daha sonra Barzani  Suriyeli Kürt gençlerine askeri eğitim verdiklerini bir demecinde dile getirerek desteğin boyutunu daha net bir biçimde çizmiş oluyordu.

Tüm bunlar yaşanırken Kürtler organize şekilde önce Kobani, ve daha sonra Afrin ve Derik dahi birçok Kürt kentinde çatışmaya girmeksizin yönetime el koyup kamu binalarına Kürdistan bayrakları çekerek sonrası için  hem Esad’a ve hem de Esad’a karşı savaşan muhaliflere karşı adeta  meydan okudular.

Türkiye ise  bu beklenmedik gelişmelere karşısında bir şaşkınlık dönemi yaşıyor, Esad’ın gitmesi için tüm diplomatik enerjisini sarf eden açık açık muhaliflere destek veren Ankara Kürtlerin bu beklenmedik hamlesi ile adeta “mat” olmuş durumda .

Ankara için durumun özeti ancak şöyle izah edilebilir:” dimyata pirince giderken, eldeki bulgurdan olmak.”

Esad’ı istemeyen Türkiye kendi Kürt sorunu ile boğuşurken hemen dibinde kurulması çok yüksek ihtimal bir Kürt devletinin kâbusu ile adeta karşı karşıya kalmış durumda.

Aslında Kürtlerin İstanbul’da Suriyeli muhaliflerin düzenlemiş olduğu Ankara güdümlü toplantıda masadan kalkması ve ardından Kahirde Kürtler ve diğer muhalifler arasında yumruklaşmaya kadar varan ihtilaf belki de bugünün habercisi gibi idi.

Kürt muhalefeti ne Ankara ve nede başka bir gücün güdümüne girmeyi kesinlikle kabul etmeyeceğini ve kendileri için tek istenen şeyin” özerklik” olduğunu o iki toplantıda da dile getirdiler.

Esad gider mi- kalır mı  bilinmez veya tersinden ele alırsak muhalifler Suriye’de iktidara gelir mi-gelmez mi bilinmez ama görünen o ki Suriye de yönetim kimde kalırsa kalsın Kürtler ile ağır bir çatışma süreci yaşayacaklarını kestirmek zor değil ve bu çatışmanın Türkiye, İran ve diğer bölge ülkelerini içine alması sürpriz olmaz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilindiği üzere tarihimizde Baltacı Mehmet Paşa ile Katharina arasında geçen olay dolayısıyle Rus ordusu yenilmekten kurtulmuştu.Şimdi ise Davitoğlu ile Clinton arasında Suriye konusunda anlaşmanın altında Katharina Baltacı ilişkisinden kaynaklanmasın.Olamazmı yani?

h.rafet aydin 
 30.07.2012 11:42
 

Son derce soğukkanlı ve doğru bir siyasi çözümleme... Gelecekle ilgili öngörülerinize de tamamen katılıyorum. Son derece ciddi ve seviyeli bulduğum bu objektif yazınız için, size teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 24.07.2012 1:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 533
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster