Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
882
 

Suriyeli mülteciler krizi ve BM'nin islamofobik yaklaşımı

Suriyeli mülteciler krizi ve BM'nin islamofobik yaklaşımı
 

İslamofobi Adına Çİzilmiş Anlamlı Bir Karikatür.


Türk kültürü ile Avrupa kültürü arasındaki kültürel fark her iki farklı kültürün uluslararası ilişkiler disiplinindeki tavır ve tutumlarınada yansımıştır.

Türk kültüründeki misafirperverlik değeri uluslararası ilişkiler disiplininde " Suriyeli Mülteciler Krizine " bakışıda etkileyen bir unsur haline gelmiştir. Avrupa'nın yani BM'yi oluşturan ülkelerin verdiği tepki ile Türkiye'nin verdiği tepki arasında önemli ölçüde fark bulunmaktadır.

İç savaştan kaçan Suriyeli Mültecilere Türkiye'nin kapılarını açması bunun bir unsuru olmakta ve artan bu mülteci kotasının Türkiye'ye bindirdiği yükten dolayı bu kotayı BM gündemine taşıması ile BM'yi oluşturan ülkelerin tepkisel yaklaşımı nedeniyle ve tarihsel süreçten beri oluşan islamofobi nedeniyle " Suriyeli Mültecileri " ülkelerine kabul etmemektedirler.

Bunun sonucunda kaçak olarak Suriyeli göçmenler Ege ve Akdeniz kıyıları üzerinden Avrupa ülkelerine göçün aynı zamanda savaştan kaçmanın mücadelesini vermektedir. Bu mücadeleyi verirken geçtiğimiz yaz aylarında Suriyeli bir çocuk Ege kıyılarına denizde boğulma sonucunda Bodrum kıyılarına adeta insanlık dramı olarak nitelendirilen bir durumda kıyıya vurmıştur.

Avrupa devletlerinin söylemlerinden birisi olan " evrensel insan hakları " söylemi ile çelişen bu durum karşısında Avrupalı ülkelerin Suriye'deki iç savaş son bulana mülteci kotası açmaması insan hakları söylemlerinin tam tersi yönde davranış sergilemekte aynı zamanda aynı zamanda islamofobi nedeniyle Suriyeli Mültecilere bakış açısıda önemli Avrupalı devletlerin Asyalı devletlere bakış açısının önemli bir göstergesi olarak nitelendirilmektedir. 

BM'nin dünya üzerinde  sorunları çözmede yetersiz kaldığı bir durum olmuştur.

Başbakan Yarıdımcısı Numan Kurtulmuş'un ifadelerinin belirttiği üzere  " İsterlerse duvar örsünler mülteciler Avrupa'ya gitmeye devam edecektir."  

Avrupalı devletlerin Suriyeli Mültecilere açacağı kota bu konuda Türkiye'nin üzerindeki yükü hafifleteceği gibi aynı zamanda  "Şark Sorunu" olarak nitelendirilen bakış açısının tarihin derinliklerine gömüleceğinin aynı zamanda uluslararası ilişkiler disiplininde yeni bir dünya düzenini oluşturacağının adımı olacaktır.

Mülteciler konusundaki bu olumsuz tutumu Avrupa'nın siyasi tarihteki yerini ve algısını korumaktadır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 265
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster