Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
183
 

Suriyeli sığınmacılara sizi istemiyoruz diyemeyiz

Suriyeli sığınmacılara sizi istemiyoruz diyemeyiz
 

Belli kesimlerde dillendirilen “Suriyeli sığınmacıları istemiyoruz” şeklindeki hoş olmayan söylemler bizleri üzüyor. “Ülkemizden gitsinler, onları mı besleyeceğiz” sözleri eminim onlara da ulaşıyordur. Ve bu insanlar verdiğimiz bir lokma ekmek için buna katlanıyorlar. Ortada savaş var. Onlar da istemezdi bu duruma düşmeyi, evinden yurdundan olup ta buralarda sürünmeyi. Orada kalsalardı öleceklerdi; ne yapsınlar.

Elbette şöyle bir şey var, dün Irak, bugün Suriye, belki yarın İran; bulunduğumuz coğrafyada sorunlu komşularımız nedeniyle bitmeyen savaşlar yüzünden hem de yüz binlercesi kaçabilecekleri tek yer olan ülkemize sığınıyorlar. Ve zaten ekonomik sorunlarla boğuşan Türkiye bunlara aylarca bakmak zorunda kalıyor. Bugün sığınmacıların sayısı 200 bini aştı ve devletimiz ayda bir milyar lira harcıyormuş; düşünün artık.

Bu elbette ağır bir yük. Suriyeli sığınmacılar yalnız Türkiye’nin değil bütün dünyanın sorunu ve aslında bu yükü kaldırabilmesi için Türkiye’ye destek verilip yardım edilmeli. Çoluk çocuk kapına gelmiş insanları kovamazsın. Arkalarında bomba yağıyor, nereye gitsinler. Yalnız bu misafirlik uzun sürerse sığınmacıların iş verilerek çalıştırılmaları sürekli böyle kaldıramayacağımız yükün biraz olsun azalmasını sağlayabilir. Türkiye başkalarına yardım edebilecek durumda  değil. Zaten kendisi ekonomik zorluklarla boğuşuyor. Dünyalı dostlarımız da sağ olsunlar para yardımı yerine silah yolluyorlar. Memurların mesailerinin sığınmacılar nedeniyle kaldırıldığı söyleniyor.

“Ne işi var bunların ülkemizde. Hep bizi buluyorlar. Sorunları da hiç bitmiyor. Bugüne kadar Türkiye’de savaş oldu da insanlar bir ülkeye sığındı mı?” gibi hoşnutsuzluk ifadelerinde haklılık payı var şüphesiz. Yani bugün yılda neredeyse 6–7 milyar dolar. İşsizliğin korkunç boyutlarda olduğu ülkemizde bu parayla ne kadar yatırım yapılır ve iş imkânı sağlanırdı. Böyle sahipsiz bebeklere bakılır gibi sığınmacı beslenmesi olmaz; sığınmacılara mutlaka iş verilmeli, kendi ekmeklerini kazanmaları sağlanmalı.

Biz halk olarak misafir perveriz, yapımız böyle; kapımıza gelene git diyemeyiz. Ancak zaten var olan AKP’ye karşı muhalefet üzerinden Suriyeli sığınmacılara gösterilen tepkiler  hoş değil. AKP bu sığınmacılar üzerinden siyaset yapıyor, söylenildiği gibi sığınmacı maskesi altında Esat’a karşı terörist besliyorsa bu onun suçu. Ayrıca AKP’ nin sığınmacılara vatandaşlık verdiği ve seçimlerde kendi partisi lehine oy kullandırtacağı söyleniyor. Yine sığınmacıların sığınmacı gibi davranmadıkları çoğunun silahlı olduğu ve zorbaca davrandıkları ( ki bir polisimizi öldürdüler zaten) öte yandan Esat karşıtlarının mücadelelerinde haklı olamayabilecekleri, gerçi Esat’ın eli kanlı diktatör olduğu ama muhaliflerin de pek masum olmadıkları, bazılarının El Kaide militanı olduğu, kimyasal madde kullandıkları… İşte bütün bunlar elbette Türkiye halkının sığınmacılara karşı tavrını etkiliyor.

Malum daha önce de peşmergeler bize sığınmışlardı. Yani zaten terörün belini büktüğü ülkemiz bazılarının aptalca savaşlarının yükünü yüklenip faturasını ödemek zorunda bırakılıyor. Doğrusu bu biraz insaniyet sınırlarını aşıyor. Ama ne olursa olsun ben annesinin kucağındaki bir çocuğu bombaların altına yollayamam.

Ülkemizdeki sığınmacı sorunları biraz da AKP’nin yarattığı sorunlar. Bir yandan bu insanlara bakarken öte yandan onlardan siyasi çıkar sağlamaya çalışılıyor. Türkiye’yi terörist besleyen (bazılarının iddialarına göre) ülke konumuna düşürüyor. Ne demek sığınmacıların vatandaş yapılması,  ne demek silahlı dolaşmaları, oraya buraya saldırmaları, polis öldürmeleri… Ve muhalefet… Yani her gün yüzlerce kişinin öldüğü, insanların başına bombaların yağdığı cehennemden kaçıp sana sığınmış insana “Ülkemden git” demek nasıl bir insaniyet mantığı… Bırak AKP’yi onu biz biliyoruz zaten; ama hani siz insancıldınız… Akşamlara kadar barış türküleri söyleyip güvercin uçuruyordunuz… Çocukları bombaların altına yollamak mı sizin insanlığınız! Yazıklar olsun gerçekten! Hani şairleriniz özgürlük ve barış şiirleri yazıyorlardı. Hani Uğur Mumcularınız bu yolda öldü. Savaştan kaçmış bize sığınmış insanları AKP’yi yıpratmak için malzeme olarak kullanmanıza inanamıyorum gerçekten!

AKP’yi bu millet öğrenemedi… İnsanların acısını bile siyaset için kullanıyor. Sana ne Esat’tan! Esat kötü de karşısındakiler pek mi iyi! Sığınmacıların da bir şeyi bilmeleri lazım, burada misafirsin sen. Gelip benim ülkemde zorbalık yapıp polisimi öldüremezsin. Eli silahlı dolaşamazsın. Reyhanlı olayları ile de sığınmacılar arasında bağlantı kuruluyor. Noluyor, kumpasa mı geliyoruz!

AKP’nin bölgede liderlik (ağabeylik) saçmalığı yüzünden bilerek ya da bilmeyerek Türkiye’yi savaşa sürüklemeye çalıştığı, sığınmacıları gizli amaçlar için kullandığı, her şeyi halktan sakladığı, Esat’a kafa tutuşların aslında Suriye’nin mevcut durumundan yararlanıp bu ülkeye girilmeye çalışıldığı, bu konuda Amerika ile işbirliği içinde olunduğu… Bütün bunlar sanki oluyor gibi. 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

suriye sevdalılarına söylenecek çok söz var ama,hangisinden başlasak.bizim ülkemiz çok mu zengin..bizim yöneticilerimiz çok mu demokrat.onlar yöneticilerine isyanda gerçekten çok mu haklılar.bizim yöneticilerimiz isyanı hak etmiyor mu..bizin koyun muyuz,onlar asil soylu isyankar mı..geçekten mağdurlar mı..katillere sofrada yer açalım öylemi..başkalarının oyununa gelenlerde akıl var mıdır ki,onlara merhamet gösterelim..aptallara acımakla ancak aptallara yarar sağlanır..buda kimsenin hayrına olmaz..kısaca onlara acıyanlar sözüm size kişisel malınızı onlara ikram etmenize sözüm yok..tercih sizin.çaresiz halkı rahat bırakın

NECATI KAYA 
 26.05.2013 9:51
Cevap :
Ülkemde insanlar arsında ne kadar farklı fikirler var...Burada bir yorumda da göreceğiniz gibi bir yazar arkadaş ta sizin tersinize Esad'ı desteklediğimi söylüyor...Ben bir dava adamıyım. Türkiye'nin yeniden yapılanması için yazılar yazıyorum.Objektif olmak zorundayım.Hiçbir siyasi görüşü destekliyor görünemem. Biz Türkiye'nin üzerine bir şemsiye tuttuk.76 milyondan bir kişi bile bu şemsiyenin dışında kalamaz.Aynı yazımız her iki taraftan da eleştirildiğine göre ben doğru yoldayım. Ülkemde hiç kimseyi karşıma alamam .76 milyon insanla yan yana geleceğe doğru yürüyorum.5 yıldır yazdığım 70'i aşkın yazının bulunduğu sayfalarıma göz atarsanız bunu görürsünüz.Ben insanlar okusun diye yazı yazmıyorum.Bu yazılar Türkiye'nin yeniden yapılanması için hazırlık bildirileridir.İnşallah yakın zamanda halkın karşısına çıkacağız.Tepkinize yürekten katılıyorum ve böylesine duyarlı bir vatansever olduğunuz için yorumunuzu gururla okudum. Selam ve saygılar beyefendi.  28.05.2013 19:33
 

Korkusuz Kerim :Bizim iç sığınmacılar kime gitsin.Elin sığınmacıları'na gelmeyin demeyelim.Onlar babaları evinde görmediklerini burada görüyorlar kadir kıymetini bilip rahat dursunlar diyelim.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 25.05.2013 6:30
Cevap :
Şairimiz durgunlaşmış gibi...  25.05.2013 20:40
 

Sizin de vurguladığınız gibi,kumpasa geliyoruz.Onca ülkenin ajanları bölgede ve muhalliflere her türlü desteğin sağlanmasıyla uğraşıyorlar.Yarın birgün yine bombalar patlatılabilir,amaç ülkemizi savaşa sokmak;zayıflatarak daha çok bağımlı hale getirmek...Bu planlar yapılmamış olsaydı,birleşmiş milletler sığınmacıların giderlerine ortak olurlardı.Elinize sağlık,Kerim bey dostum.Sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 23.05.2013 23:11
Cevap :
Düşünceleriniz çok keskin ve uslubunuz etkileyici.  25.05.2013 11:54
 

merhaba Korkut, olaylar hakkinda derin bir bilgim yok dogal olarak buradan gorunen eninde sonunda siyasal emeller ugruna ulke zarar gorecek!!!

Newyorker 
 23.05.2013 22:30
Cevap :
Sağ olun yazarım,Newyork'a selamlar.  25.05.2013 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6178
Toplam yorum
: 15177
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster