Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1335
 

Suriyelilere eğitim ve oryantasyon kenti

Suriyelilere eğitim ve oryantasyon kenti
 

Gürcistan, Azerbeycan, İran, Irak, Suriye vatandaşları için Türkiye çekim merkezidir.


Resimdeki haritaya bakıldığında Türkiye'nin Asya sınırındaki komşuları olan Gürcistan, (Ermenistan), Azerbeycan, İran, Irak ve Suriye vatandaşları için Türkiye bir turizm tatil merkezidir ve ülkelerinde oluşan karmaşada kaçmayı sığınmayı düşündükleri ilk ülkedir ve yanılmıyorsam 10 milyon civarında yabancı insan Türkiye'de yaşamaktadır.

En son Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle kaçan kürtçenin Türkiye'de konuşulan kürmanci lehçesini ve arapça konuşan Suriye vatandaşlarının yaşadığı sefaleti gördükçe Türkiye'de Suriye sınırına yakın bölgede (göçmen kampı yerine) iltica hakkı verilecek Suriyeliler kenti kurulması gerektiğini gözlüyorum düşünüyorum, Çünkü bunlar Türkiye'ye alıştıkça vazgeçmeyeceklerdir. 

Türkiye'de savaş kaçkını olarak yaşadıkları sürece Türkiye'deki romanlarla aynı sorunları yaşamak zorunda kalacaklardır. Sağlık, geçinme, eğitim ve şahsın hukuku problemlerini yaşamaları bunlardan kaynaklı problemler sadece onların değil Türkiye'nin de problemi olacaktır.

Üreyecek hastalıklar, eğitimsiz çocuklar, işsiz insanlar, vatandaşlık hukuku problemleriyle kendilerinden çok kamu yönetimi problemi gibi görünmektedir.

Türkiye'de fonksiyonunun gereğini tüm detaylarıyla yapacak "toplumsal problemleri belirleme ve çözüm üretim kurulu-merkezi" oluşturulmadıkça, toplumsal problemler giderek artacaktır.

www.kadrikanpak.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence savaş bitse bile ülkelerine dönmeyebilirler...

Kerim Korkut 
 18.06.2015 18:48
Cevap :
Detayları irdeleyerek yazdığınız yorumlarla yaptığınız katkılara teşekkür ediyorum. Bence de Suriyeliler artık yerleşik göçmenlerdir ve ekonomik düzenleri yerleşik hale gelmektedir.  18.06.2015 22:50
 

bu ülke gerçeklerinden uzak bir yazı..bizim insanımız çok zor durumda...üstelik sahipsiz.. bir de bunlar eklendi..bence hiç iyiye gitmiyoruz..

Oğuz Akdeniz 
 11.10.2013 4:01
Cevap :
Göçmende olsalar bu ülke gerçeğinin ta kendisi, giderek artacak sahipsiz kontrolsüz sağlıksız insan kitlesi sadece kendilerine değil yaşadıkları ortamada sorundur ANCAK hiç iyiye gitmiyoruz da haklısınız...  11.10.2013 9:17
 

Merhaba, sözde turist olarak gelen, ancak kaçak işçi olarak çalışan bir çok komşu vatandaşının yaşadığı il olan Antalya'da her zaman komşu insanı ile karşılaşmak mümkün. Selamlar...

Mesut KARİP 
 10.10.2013 14:40
Cevap :
Aynen, selmalar.  10.10.2013 19:21
 

Özellikle son cümlenin üzerinde çok duruyorum. Devlet bu konuda harekete geçmeli.

Kerim Korkut 
 10.10.2013 10:28
Cevap :
Geçmeli de, okuyan sorumluluk duyan olursa...  10.10.2013 11:37
 
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1174
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster