Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
363
 

Sürücü kursları- Son

Sürücü kursları- Son
 

T. C. Devleti’nin verdiği sürücü belgeleri AB üyesi ülkelerde geçersiz.

Biyografisini yazmam için Almanya’ya davet eden bayan:

“- Otomobil kullanıyor musunuz?” diye sordu.

“- Evet.”

“- Ama burada Türk ehliyetini artık geçerli saymıyorlar. Kullanmak isterseniz füreşayn (Führerschein/Sürücü belgesi) almak için farşuleye(Fahrschulen/Şoför okulu) gitmeniz gerekecek. Beş-altı bin Mark’ı gözden çıkarmanız gerekiyor.”

Almanya’ya görevli gittiğim 1976 yılında, siyah, minik ehliyetimi ibraz etmiş, bir sene otomobil kullanmış ve bir senenin sonunda ehliyetimin karşılığı olan B sınıfı sürücü belgesi vermişlerdi. 

Tüm evraklarımı titizlikle sakladığımdan, gerekli olabilir düşüncesiyle giderken onu da yanıma almıştım. Çantamdan çıkarıp gösterdim. Şaşırdı ve sevinçle:

“- Aaa!. Bunlar daha makbul şimdi. Çünkü çok eskiden beri kullandığınızı gösterir.”

2003 yılından itibaren o ehliyetler, verilmekte olan elektronik belgelere çevrildi ve ben de hiç zorluk çekmedim.

Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde (Oost Vlaanderen) sürücü belgesi almak isteyenler için 2 yol var::

A- İsteklinin çok yakın birisi tarafından yetiştirilip, öğreticinin isteğiyle önce yazılı sınava, kazanırsa da direksiyon sınavına sokuluyor ve başarırsa belgeyi alabiliyor.

B- Sorumluluğu üzerine alacak bir öğretici yoksa aday yurdumuzdaki gibi driverşol’a(Driver School/Şoför Okulu) kaydoluyor.

Sorumluluk adaya her bakımdan yakın bir öğreticinin üzerinde olursa sanırım yurdumuzda yollar kan gölü olmayacaktır.

Kimse sevdiği bir insanın acemice trafiğe çıkmasını istemez. Bir sürücü adayını en iyi yetiştirecek olan şoförlüğün ne olduğunu idrak etmiş, işi bilen baba, ağabey, ana, amca, dayı, yakın akraba ya da arkadaşlardan birisidir.

Ama trilyonların döndüğü sürücü kursları sektörünü lağvetmek sanırım gerçekten toplumun canından, malından sorumlu T.B.M.M.’nin işidir.

Ve bir tek milletvekili olsun meclis kürsüsüne çıkıp da:

“- Bu yollardaki kan gölünün sebepleri nelerdir?!” dememiştir.

Bekleyelim.

Belki yarınlarda aklı kıt bir milletvekilimiz konuyu gündeme getirir. 

Yurdumuzdaki trafikten bir örnek: 

ASFALTI AĞLATAN KADIN


Onun arabası var çekinmiş fotoğrafı
Yayınlamış sitede inletmiş her tarafı
Değerini arttırmış yanıltarak sarrafı
Havalarda hanım kız herkese caka satar
Trafiği bir anda savaş içine katar.

Ağlatırmış asfaltı dolaşırken İzmir’de
Kara katran yolların gözyaşları zehir de
Kimin anası ağlar bilinmiyor kabirde
Aman ha dikkatli ol gaza gelme Esmize
Yaşamanı isterim dostluğun gerek bize.

Otosuna binince bülbül gibi şakıyor
Gözlerini süzerek etrafına bakıyor
İkiye üçe beşe vitesini takıyor
Fırlıyor bir ok gibi yarışıyor rüzgârla
Haykırıyor gürlüyor parla Esmize parla!

Ah asfaltlar acırım çektiğiniz zulmete
Değer miydi yol olmak bu çileye zahmete
Esmize heveslidir gerek yok ki nefrete
Ziftten kara sanırdım bahtı karaymış meğer
Yolların yüzü güler Kılıç değmezse eğer.

Aldırma sözlerime bin otona Perihan
Gez toz eğlen eğlendir boşa geçmesin zaman
Öttürüver kornayı yıkılsın bütün devran
Aldırma şöförlerin sana ettiği naza
Asfaltı ağlatmaya bas gaza kız bas gaza!
Afet Kırat

Perihan Tunçok Kılıç’a ( Esmize) afet kırat (Afet İnce Kırat )
 

Yüksel ÖNAÇAN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belçika´da bir Türk genci ehliyetsiz araç kullanmaktan yaklaşık 100 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Sezai U. Adlı 22 yaşındaki genç son altı yılda toplam 24 kez ehliyetsiz araç kullanırken yakalanınca çıkartıldığı Polis Mahkemesince 96 bin 250 Euro para cezasına mahkum edildi. Sezai U. ayrıca Mağdurlar Derneği´ne bin 787 bağışta bulunmak ve 260 Euro tutarındaki mahkeme masraflarını karşılamakla yükümlü kılındı. Genk şehrinden Sezai U, sadece geçtiğimiz yıl dört kez trafik ihlalinde polise yakalanırken, hiçbir zaman ehliyeti olmayan genç sürücü aracı işe gitmek için kullandığını savundu. Sezai U.´nun avukatı müvekkilinin para cezası yerine elektronik kelepçeyle gözetim altına alınmasını talep etti. Sanığa yeteri kadar hoşgörü gösterildiğini belirten hakim ise, Türk gencine 4 yıl süresince ehliyet verilmemesine de hükmetti.

Yüksel ÖNAÇAN 
 17.02.2011 11:25
 

kısa süreli ve kazanca yönelik sürücü kursları yetersiz ve niteliksizdir. Ben ehliyet almak için şehrimizin en seçkin! sayılan ehliyet kursuna yazıldım ve aksatmadan katıldım. Gördüğüm kadarıyla son derece yetersiz ve ilgisizdi, şaşırdım. Ehliyetimi aldıktan sonra kendimi hala yetişmiş görmediğimden tam 2 ay her gün cumartesi pazarda dahil direksiyon dersi aldım. Bence ehliyetini yeni almış kişi; 2 yıl acemi sayılmalı, tek başına yola çıkmasına izin verilmemeli ve aracına acemi olduğunu gösteren bir işaret konulmalı. Sayın blogdaşım, aldığı SÜRÜCÜ olabilme dersleri kadar sürücünün hayattanda dersini alabilmiş biri olması gerekiyor ki bu trafik canavarları azalsın. Saygımla.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 26.08.2010 9:59
Cevap :
Yurt dışında bilmediğim şehir içlerinde bile rahatça otomobil kullanıyorum. Maalesef yurdumuzda trafik yönlendirmesi olmayan şehir içlerinde önüme bir taksi düşürüyorum. Yurdumuzda direksiyon eğitimine paralel trafik eğitimi de verilmeli. Trafikte 2. kez hata yapma şansınız olmayabilir. Saygı öncelikli sevgiler.  27.08.2010 12:18
 

Adı trafik kazası olsa da ülkemizde bu kazaların sonuçları terörden bile daha yıkıcı ve ölümlü olmaktadır. Bu yazı dizisi bence geleceği uyaran bir nitelikte. Sorumlu eğitici sistemi de çok iyi görünse de onun da suyunu çıkarır bizim millet. eğer şoför adayının eğitim sorumlusuna ilk birkaç yıl içinde eğittiği şoförün kusurlu kazalarından dolayı ceza kesilirse ancak istismar edilmeden işleyebilir sanıyorum. Bence Türkiye'nin bir numaralı sorunu olan trafik konusuna özünden yaklaşan yazı için teşekkürler.

Muharrem Soyek 
 22.08.2010 18:58
Cevap :
Değerli arkadaşım; Trafik ölümleri yurdumuzda öylesine olağan karşılanıyor ki, gördüğünüz gibi böyle bir konu sizden başka kimsenin ilgisini çekmiyor. Herkes, T.B.M.M.'e gönderdiklerimizin bile umurunda değil. Sektör öylesine büyüdü ki sanırım Başbakanın bile bu düzeni yıkmaya gücü yetmiyor. Trilyonluk rand söz konusu. Vatandaş ölmüş, kimin umurunda ki yakınlarının dışında. AB ülkelerde tesadüfen ölür trafik kazasında vatandaş. Biz de ise tesadüfen yaşanılıyor. "-Biz aydınlar," diyen blog yazanlarına bakınız. Onlar da kapılmış parti liderlerinin peşine, sayfalarında partizanca propaganda yapıyorlar. Aydın insan taraf tutmaz. Fikir ve düşüncelere peşin hükümle yaklaşmaz. Ama sanırım kendilerine AYDIN rozeti takanlar, rozetlerini köşedeki büfeden satın almış. İlginize teşekkürler.  23.08.2010 12:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 101
Ort. okunma sayısı
: 612
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Eğitimci- Gazeteci-Yazar İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster