Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
5970
 

Sürükleyici ve duygusal bir roman

Sürükleyici ve duygusal bir roman
 

Havalar hala güzel ve akşamüstleri en keyifli saatlerim balkonda kitabımı okuduğum saatler. Macera kitaplarını bazen ama duygusal kitapları her zaman severim, sürükleyici bir romansa dolmuşta bile okumak için yanıma alırım. Bu günlerde sürükleyici romanım “Dokunuş” isimli bir kitap.

İlk sayfasından itibaren karakterlere ne olacak merakı sarıyor insanı. Kitabın konusunun geçtiği 1800’lü yıllara dair film ve kitaplar zaten hep ilgimi çekmiştir .Bize çok doğal gelen normal yaşam standart’ı kabul ettiğimiz koşulların o dönemlerde nasıl sıkıntı yarattığını okumak bazen hüzünlendiriyor insanı. Örneğin günümüzde çok önemli bir sorun olmadıkça anne ve bebek için güvenli bir yöntem olan sezeryan o dönemde annelerin ölümü ile sonlanabiliyormuş. Hoş şimdi ciddi bir ölüm nedeni olan kanser de yüzyıllar sonra tedavi olanaklı bir hastalık olacak belki de.

Yine kahramanlar başlarına gelen her olayı ciddi olgunlukla karşılayabilen kişiler olarak tanıtılmışlar, bu kadar anlayışlı insanı bir arada bulabilmek ancak bir romanda olabiliyor sanırım. Önyargısız ve tümüyle içinde kaybolmak adına zevkle okunacak bir kitap. Daha önceki duygusal kitap ve film tanıtımlarımda yinelediğim gibi, hanım arkadaşlara hararetle tavsiye ediyorum, sevgilerimle.

"GAZAP KUŞLARI"NIN YAZARINDAN DUYGUSAL BİR ROMAN: DOKUNUŞ

Yazar:

COLLEEN MCCULLOUGH

Çevirmen:

MERAL GASPIRALI

Collen McCullough, en çok satan romanı Gazap Kuşları’nın ardından Dokunuş isimli romanı ile yeniden Türk okuruyla buluşuyor. Yazarlığa Tim adlı romanıyla başlayan yazar The Thorn Birds (Gazap Kuşları) ve aralarında Masters of Rome (Roma’nın Efendileri) serisinin de bulunduğu başka on roman yazdı. McCullough, Dokunuş’ta genç kahramanı Alexander Kinross’un fakir bir çocukluktan zengin bir yatırımcıya dönüşünü dönemin siyasal ve ekonomik gelişmeleriyle birlikte anlatıyor.

Altına hucum

McCullough, yine hafızalardan uzun yıllar silinmeyecek bir romanla çıkıyor okurlarının karşısına: Dokunuş. 1872 – 1893 yılları arasında geçen roman asi bir genç olan Alexander’ın İskoçya’dan kaçışı ile başlıyor. Babasının kim olduğunu bilmeyen genç adam, dini baskılar sonucu eğitimi yarıda bırakmak zorunda kalır. Ancak niyeti asla sevmediği bir din adamının isteklerini gerçekleştirmek değildir. Büyük İskender’i kendine yol gösterici olarak seçen Alexander, İskoçya’da bir buhar kazanı ustasının yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Her geçen gün yaptığı işte ustalaşan Alexander dünyayı gezmek ve hayallerini gerçekleştirmek için artık hazırdır.

McCullough, Alexander Kinroos’un yaşamıyla birlikte ‘altına hucum’ dönemini de anlatır. Kinross’un zengin olmasını sağlayan da ‘altın’dır. Ama genç adamın zekası ve öğrenme tutkusu da onu zenginliğinin yanında kültürlü bir adam yapacaktır. Roman, Kinross’la birlikte karısı Elizabeth Drummond ve Ruby Costevan’ın da hayat hikayesini anlatır.

Kinross, altın külçelerinin sağladığı gelirle Avustralya’ya yerleşir. Ve kendisini hor gören akrabalarına mektup yazarak, evlenebileceği uygun bir kız göndermelerini ister. Zorlu bir yolculuktan sonra Sydney’e ayak basan on altı yaşındaki Elizabeth Drummond, kocası olacak adamla tanışınca onu çok itici bulur ve korkar. Ailesinden uzakta kalan Elizabeth, kocasının konağında yalnızlık çekerken, Alexander da tüm vaktini cesur, güzel ve güçlü bir kadın olan metresi Ruby Costevan ile geçirmektedir.

Altın yayınları 12/2006

Isbn: 975210780X 590 sayfa Dil: Türkçe

Türü: Roman Öykü

Kaynaklar

http://www.pandora.com.tr/urun.asp?id=144628

http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=O1W1N8W8O5VKJGVJCFEY

http://www.altinkitaplar.com.tr/haberler.asp?HaberID=83

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

söyledim eşime yarın  listedeki ilk alacağı,  önerdiğiniz kitap sizinle aynı kitabı okuyup, paylaşmak mutlu edecek beni..paylaşımınıza teşekkürler..sevgi eksilemesin yüreğinizden..

Yaşam Çiçeklerim 
 20.09.2007 0:18
 

yeni yayına girmiş ve ilk okuyan benim.. şimdi geldim bloga baktım anasayfada tıkladım kitap tavsiyesi ilgimi çekti çok severim kitap okumayı... tavsiyenizi değerlendireceğim ve okuyacağım..

Teşekkürler...iyi akşamlar

Belgin Uğrayan 
 19.09.2007 22:17
Cevap :
Çok teşekkürler:) ilk okuyan olmanız beni sevindirdi. Bu tarzı seviyorsanız çok beğenirsiniz, sevgilerimle  19.09.2007 22:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 5895
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster