Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '10

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
851
 

Survivor Komedisi

Survivor Komedisi
 

Son yılların Türkiye'de en başarılı televizyon yapımcısı olan ve sıfırdan başlayarak geldiği konum itibariyle insanımızın sempatiyle baktığı Acun Ilıcalı'nın yapımcılığını üstlendiği 'Survivor Kızlar Erkekler' isimli programda işler artık iyice çığırından çıktı. Sıcak yaz günlerinde insanlar pazar günü akşamı güzel bir program izlemek amacıyla yayını yapan kanalın başına geçiyorlar fakat program kesinlikle konseptinden sapmış durumda. Bizler doğal yaşamın zorluklarına karşı mücadele veren yarışmacılar izlemek isterken, daha geçen yıl 'Var Mısın Yok Musun' stüdyosunda birbirlerini alkışlayan (sözde) arkadaşların adada ne hallere düştüklerini görüyoruz. Programla ilgili eleştirilerimi teker teker sıralamaya başlıyorum.

1- Adı Survivor olsa bile özellikle son bölümlerde yarışmanın ismine tamamen zıt bir hal aldığını söylemek mümkün. Adada geçen 2-3 günün seyircilere 1 hafta olarak gösterilmeye çalışılması ve günlerdir yemek yemediği söylenen yarışmacıların en ufak bir açlık belirtisi taşımaması programın inandırıcılığını yitirmesine sebep oldu. Özellikle internet sitelerindeki sızmalar ve çekimlerin bittiği, yarışmanın galibinin açıklandığı yazılar şahsen benim izleme isteğimi kaçırdı.

2- Acun Ilıcalı'nın en büyük hatası adaya gerçek hayatta sevgili olan iki çifti ve 55 yaş üstünde 2 iki kişiyi götürmesi oldu. Orada bulunan yaşça büyükler ve Metin gibi kilo problemi olan grubun da yarışmalarda şansı olması için yapımcılar son derece gülünç ve fiziki mücadele gerektirmeyen oyun parkurları oluşturmak zorunda kalmışlar. Güç-Zeka-Dayanıklılıktan çok şans ve denge gibi unsurların üzerine kurulmuş ödül-dokunulmazlık oyunları izledik.

3- Daha yarışma başlamadan oluşturulan ve sonradan ortaya çıkan çeşitli kulisler belki yarışmaya bir reyting ivmesi getirdi ama 3-5 bölümdür hep aynı şeylerin tekrarlanması artık insanları sıkıyor. Örneğin; Aydın-Oğuzhan-Ertan üçlüsünün en ufak bir işe el atmadan sadece kameraların önünde konuşmaları, yine bu grup içindekilerin tek bir yarışma dahi kazanmadan sadece çene yaparak güçlenmeleri ve gerçekten Survivor olabilecek tipteki yarışmacıların kuyusunu kazmaya çalışması gibi. Ertan isimli yarışmacı her hafta Hakan'ı eleceklerini kamera önünde söylüyor fakat iş mücadeleye gelince ilk pes eden o oluyor. Hakan ise iki haftadır rakiplerine resmen tur bindirerek dokunulmaz oluyor ama kazanamadığı ilk yarışmada gidecek ismin o olacağı belli gibi. Buna karşın İhsan'ın sadece bir oyun kazanarak 3 bölümdür dokunulmaz olması ve yarışmalara öylesine katılması saçmalığın en büyük örneği. Tabiki ucunda 500.000 TL olan bir yarışmada kulisler olacak, güçlü olanlar elenecektir fakat burada yaşananlar başlıkta da belirttiğim gibi tam bir komedi. Aynı şey Survivor'un ilk versiyonunda da olmuş ve 60 yaşındaki Derya sadece çenesiyle yarışmayı kazanmıştı.

4- Yarışmanın konseyleri öncesinde yaşananlar tam anlamıyla skandal. Erkeklerin kızların oyunu etkilemek için her şeyi yapması, başarılı olamayınca işin küfür ve hakarete kadar gitmesi. Kamera önünde 'Oyumu ona atmam' diyen şahısların sanki kendi iradeleri yokmuş gibi grup kararı masallarıyla oy kullanması, 10 dakika içinde fikir değiştiren ve 50 yaşında olmasına rağmen kimsenin ne olduğunu çözemediği yarışmacılar, birlikte bir adada mücadele ettiği kız arkadaşlarını tek bir kalemde satanlar ve daha niceleri..

Bu yaşananlar yapımcıların ayarladığı senaryo, yarışmacılar da bunu gerçeğe dönüştüren piyonlar mı bunu bilemem ama ben Survivor altında böyle bir komedinin yapılmasını doğru bulmuyorum. Sadece ateş yakarak iş yaptığını zanneden, geri kalan zamanda ise denizden çıkmayarak resmen tatil yapan yarışmacıların orada ne işi olduğunu da anlamakta güçlük çekiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1788
Kayıt tarihi
: 10.02.09
 
 

1990 Kadıköy Doğumluyum. Hala İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü'nde öğrenciyim. Koyu bir Beşikt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster