Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '06

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
15757
 

Survivor'un Türk yarışmacıları; yazıklar olsun size...

Survivor'un Türk yarışmacıları; yazıklar olsun size...
 

Survivor Türkiye Yunanistan, yeni sezona oldukça hızlı giriş yaptı. Aslında bu giriş öyle beklenmedik bir şey de değildi. Yunanistan’ın bizler için her hangi bir ülke olmadığını hepimiz biliyoruz. Tıpkı bizler gibi cin fikirli yapımcılar da biliyor. Bu nedenle de taraf olma hali, yarışmanın sonuna kadar suyu çıkarılana kadar kullanılacak. Bunu o ratinglerde birinciliğe oturan ilk bölümü izleyen aklıselim herkes anlamıştır. Çünkü yarışmadan çok, yarışmacıların birbirleri için söyledikleri gözümüze gözümüze sokuldu. Hem bizim yarışmacılar hem de Yunan yarışmacılarının, kantarın topuzunu kaçırdığını düşünüyorum. Zannediyorum iki tarafta dikkat çekmek isteyenler bu yolu tercih edecekler ve yapımcılar da bunları yayınlayarak, önce taraf yaratacak sonra da bu sayede programa ilgiyi artıracaklar. Planın bu olduğu belli ancak bu tutumun pek de iyi sonuçlar doğurmayacağını düşünüyorum.

İlk bölümde; yarışmacılar yarışmanın yapılacağı adaya getirilirken, önce küçük bir köyün bulunduğu başka bir adanın açıklarında duruldu. İki tarafa da aynı miktarda para verildi ve 20 yarışmacı tekneden denize atılarak, köyün bulunduğu adaya yüzerek çıkmaları, yarım saat içerisinde de ellerindeki para kadar alışveriş yapmaları söylendi. Tabiî ki amaç, 52 gün yaşayacakları adada gerçekten ihtiyaç duyacakları; çakı, balta, branda, kibrit, çakmak gibi ihtiyaçları satın almalarıydı. Ancak paralar suyunu çekince, iki tarafın yarışmacıları köyü yağmalamaya başladılar. İnsanların özel mülklerine girip, ne var ne yoksa adeta ağızlarının suyu aka aka çaldılar. Bu sahneleri izlerken gözümün önüne; hırsızlık, gasp, kapkaç görüntüleri geldi. Bir çeşit mide bulantısı geçirdim demek daha doğru olur galiba.

Alışveriş bitince iki tarafı da ayrı ayrı adalara koydular. Buradaki yaşam koşulları hakkında herhangi bir şey anlatmayacağım çünkü orada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu, ilk Survivor’u seyredenler bilir. Değinmek istediğim her gün yapılan yarışmalar da değil, yarışmaların ardından 20 yarışmacının ağzından dökülenler. Çünkü söylenen sözler, milliyetçi duyguları kışkırtıcı nitelikteydi.

İki yarışma yapıldı. Birincisini Yunanistan gurubu kazandı. Bunun sonucunda bizimkilerden Teymüralp isimli yarışmacı "yine Yunan oyununa geldik. Bir Yunanlı ölse üzülmem" dedi. Yunanistan tarafındaki yarışmacı Pantelis, "eğer bir Yunan bir Türk’e yenilirse, utancından evine dönemez" dedi. Yoanne adlı yarışmacı ise, "Türk Halkını sevmiyorum" diyerek arkadaşına katıldı.

İkinci yarışmayı bizimkiler kazandı ve kutlamayı 10. Yıl Marşını söyleyerek yaptılar. Bunun sonucunda bir Yunan yarışmacı elenecekti. Burada Pantelis yine sazı eline aldı ve "Bu yarışmayı bir Türk kazanırsa, ikinci Kemal Atatürk olur" dedi. İsmini verdiğim yarışmacılar dışındakilerin neredeyse hepsi; yani hem Türkler, hem de Yunanlılar birbirleri hakkında hakarete varan laflar söylediler. Sadece Yunanistan tarafından bir bayan yarışmacı ki adını bilmiyorum, o gayet ılımlı ve mantıklı konuşuyordu.

Kısacası 250.000 Euro ödüllü yarışma da, iki taraf da birbirinden kötüydü. Herkes aklını medeniyette bırakmış gibiydi. Orada bizimkileri izlerken, Atatürk’ü bilmek ile onu anlamak arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu gördüm. Bizimkiler olduklarından şüphelendiğim Türk takımı, yarışmayı kazanmasa da olur. Ancak eğer bizim ülkemizi temsil ediyorlarsa, orada adapları ile yaşamaları gerektiğini birilerinin onlara hatırlatması gerekiyor. Mesela bir köyü talan etmemeleri gerektiğini, hırsızlık yapmamaları gerektiğini, bununla övünülmemesi gerektiğini… Bizlerin Kurtuluş Savaşında o işi yapanlara "eşkıya" dediğimizi hatırlatmakta fayda görüyorum. Son cümlemse şu; beni o adada Yunanistan yarışmacılarının Türkiye ve Türk insanı hakkında söyledikleri, yarışırken başvurdukları yollar zerre kadar ilgilendirmiyor ancak Türk yarışmacılarının yaptıkları benim için çok önemli. Yarışmaya herkesin bir de bu gözle bakmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yarışmayı ilk kez dün akşam izledim. Yarışma için seçilenlere baktınızmı hiç? Bunlar kim? Nasıl genç? bırakın türk olmalarını, nasıl bir beyinleri var?.. Bom boş bunlar şaşırmadım aslında , bunlar artık heryerde var. Etnik kimliklerinin de çok önemi yok Yunanlılarda aynı kategoride farklı değil... Kapitalizm Para kazanmak adına neler çeviriyor daha iyi anlamak gerek. Saygılar

Yücel EVRENN 
 08.10.2006 16:38
Cevap :
Aynı fikirdeyim... Sevgiler...  11.10.2006 16:42
 

Düşüncelerinize katılıyorum. Bu konuda ben de yazmayı düşünmüştüm. Yarışma bir milliyetçilik yarışmasına döndürüldü. En milliyetçi olan kazanacak sanki. Yunan halkının Türk halkını sevmediğini zaten biliyordum. Ancak bizde bir Yunan düşmanlığı yoktu daha önce. Takımımızın kendisine çekin düzen vermesini ve bize yakışır şekilde, centilmence mücadele etmesini istiyorum. Kaybetmek önemli değil, değerlerin kaybedilmesi önemli. Sevgiyle...

SerdarCan 
 29.09.2006 9:09
Cevap :
Aynı fikirdeyiz... Sevgiler...  11.10.2006 16:42
 

Yarışmayı izlemedim.Yarışmanın reklamı yapılırken söylenen sözlerin reyting için milliyetçilik duygularını kullanmak için olduğu anlaşılıyordu zaten.Demekki beklenen olmuş.Biz Türk'üz.Ve dünyaca bilinen bir takım örf adetlerimiz var.İzlemediğim için köyü talan etme konusuna yorum getiremiyorum.Fakat bizim için dediğiniz gibi yarışmaktan çok ödülü kazanmaktan çok Türk'lüğe zarar gelmemesi önemli.Yunanlı bir kişi bizleri sevmiyor diye yargılayamayız.Önemli olan bunun nedenini bilmek ve onun düşüncesini değiştirmek.Eğer Türk yarışmacılar bu sizin anlattığınız tutumlarına devam ederlerse olacaklar belli.Türk-Yunan arası bir kavga... İnşallah hatalarının farkına varıp bir an önce kendilerine çeki düzen verirler. Başarılar diliyorum...

Nurdan YILMAZ 
 28.09.2006 16:45
Cevap :
UMarım farkına varırlar... Sevgiler...  11.10.2006 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 327
Toplam mesaj
: 52
Ort. okunma sayısı
: 2491
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

Üniversite okurken, "ben gerçekten bu işi yapmak istiyor muyum" sorusu, içimi kemirmeye ve her geçen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster