Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '10

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
291
 

Susamlı Hayat

Susamlı Hayat
 


Hayat, üç kaşık şeker, bir tatlı kaşığı tuz, bir yumurta sarısı, ikiyüzelli gram margarin, bir çay kaşığı kabartma tozudur aslında. Aldığı kadar unla yoğrulan, üstüne bolca susam serpilen halkalar fırından çıkarılıp servis edilir önünüze. Siz de başlarsınız hayatı yaşamaya.


Isırmaya başladığınız ve simiti bitirdiğiniz noktalar bir döngünün göstergesidir adeta. Başlar ve bitersiniz. Doğar ve ölürsünüz. Simiti hızlı yerseniz midenizi rahatsız edebilir; hayatı tadını çıkaramadan yaşayıp bitirmiş olursunuz. Yavaş yavaş, hazmederek ve keyif alarak yendiğinde varırsınız ancak hayatın tadına. “Simit kuru kuruya gitmez” diye düşünenler peynir ve çayla lezzete lezzet katarlar. Ne de olsa hayat yalnız başına, dostsuz, sevgisiz, işsiz, uğraşsız, cümlesiz geçmez boğazdan.


Simiti simit yapan üzerindeki yüzlerce susamdır. Susamsız simit; umutsuz, hayalsiz bir hayata benzer. Her bir susam birer umut, birer hayaldir. Yerken fark edersiniz ki susamların içi dolu doludur. Her umut, her hayal kendince bir şeyler yüklüdür de ondan… Ama yerken susamların hepsi simite tutunamaz, dökülür gider simiti tutan ellerinizin arasından. Mümkün değildir tüm hayalleri gerçek yapmak, tüm umutları bir sonraki güne taşımak. İlla ki aralarından dökülenler, yenemeyenler olacaktır. “Keşke yumurtasını daha fazla sürselerdi de hepsi tutunsaydı simite” diye düşünürsünüz. Bu sefer de simitin tadının bozulabileceğini düşünmeksizin… Çünkü her hayalinizin gerçekleşmesi için başkalarının sizinkiyle çelişen hayallerini görmezden gelmeniz gerekir. Bu sefer susamları dökülen onların simitleri olur. O zaman da fırıncının, malzemeleri tüm simitlere adilce dağıtmadığına dair bir şüphe gezinir susamlarını yitirenler arasında.


Yerlere saçılan ve ellerinize yapışan her bir susam tanesini gördüğünüzde, kayıp giden hayalleriniz yerine midenize doldurduğunuz hayallerin daha fazla olduğunu düşünün. Elinizde tek bir simitiniz var ve yiyebildiğiniz her bir susam sizin için değerli. Hem hayat halkanız simiti ziyan etmeyin, hem de birkaç susamın dökülüp gitmesine üzülüp hayatın asıl lezzetini ertelemeyin. Bu simitin tekrarı yok…


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 479
Kayıt tarihi
: 31.03.07
 
 

Çocukluğumdan bu yana hayal kurmak en büyük zevkim, vazgeçilmez uğraşım oldu. Onlarla büyüdüm, ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster