Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
491
 

Suskun balkonlar

Suskun balkonlar
 

Bugünlerde Ankara'da ağaçlarının bazıları çiçek açtı. Bazen serin bazen ılık bir bahar havası kendini hissettiriyor. Sabahleyin ilk işim balkonumdaki saksıların toprağını değiştirip menekşelerimi dikmek oldu. Kendi kendime bu işleri yaparken dudaklarımdan melodilerde eksik olmadı. Ne güzeldi bir baharı karşılamak. Bir yandan kedilerimin balkondan kaçmaması için çaba sarf ederken diğer yandan da bakonuma konan güvercinler için ekmek ufaladım.

Her yeni güne başlarken sağlıklı ve huzurlu bir yaşama sahip olmamın ne kadar büyük bir şans olduğunu düşünür ve bu konuda Tanrıya şükür ederim. Çevremde yaşayan tüm insanların da mutlu ve huzurlu olmasını temenni ederim.

Çoğu kez mutluluğun kendi elimizde olduğuna inanmışımdır. Hayatı güzelleştirmenin veya zehir etmenin de düşüncelerimizle aynı doğrultuda olduğuna tanık oldum yıllarca. Bu benim bunca yıl edindiğim kişisel izlenimlerim. Bilmem katılır mısınız? Bütün bunları bugün çiçeklerimi dikerken düşündüm.

Etrafımdaki balkonları izledim. Çoğunda her zaman olduğu gibi yaşam yok. Neden diye sorarım kendi kendime. Eski kullanılmayan eşyaların atıldığı hissiz ve anlamsız balkonlar. Oysa benim için yaşama zevki veren hayatı sevdiren en önemli yerdir evimin balkonu. Eşimle , kızımla ve sevdiğim dostlarımla paylaştığım en keyifli yerlerden biridir. Her çiçeklerimi suladığımda, onları izlediğmde daha mutlu hissedirim kendimi. Kısaca yaşamın ilacıdır benim için.

Havaların ısındığında çok nadir olsada çevremde balkonda oturan ailelere rastlıyorum. Ankara'da pek fazla balkonda oturma alışkanlığı yok kanaatimce. İçe kapalı bir kent. Oysa benim doğup büyüdüğüm Ege yöresinde büyük bir balkon yaşamı vardır.

Menekşeler, laleler, zambaklar . Kafeste öten kanarya ve ayaklarınızda dolanan güzel bir kedi. Sevdiklerinizle içtiğiniz bir fincan çay.

İşte size hayat..

Mutluluk uzaklarda değil yanıbaşımızda. Bir nefes kadar yakın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet, haklısınız. ankara içine kapalı bir şehir. o kadar kapalı ki, gençlik parkını ne hale getirmişler, kimsenin sesi çıkmıyor.ne zamandır gençlik parkına gitmiyordum. görünce inanamadım. aşağıdaki adreste resimler var. ziyaret ederseniz seviniri. saygılar. http://makalemuzik.blogspot.com/

Barış Türkmenoğlu 
 02.09.2007 19:10
Cevap :
Çevreyi korumadaki duyarsızlığımız maalesef hiç iç açıcı değil. Bilinçli kuşaklar yetişmeli. Teşekkürler.  08.09.2007 15:13
 

Balkonlarımız nefes almak içindir..kütahya'da balkonlara çok önem verilir..herkesin balkonu küçük de olsa bir bahçe gibidir..balkonda ince belli brdaktan çay içmenin zevki de bir başkadır.Ellerinize saglık .sevgilerimle..

sema öztürk 
 03.04.2007 10:51
Cevap :
Hayatı güzel kılmak yüreğimizde saklı. Yorumunuz için teşekkür ederim.  05.04.2007 20:22
 

Tespitleriniz doğru ve katılıyorum size. Elimizde olanı değerlendirmek ve hayattan zevk almaya çalışmak dışında, başka şeyleri dert edinmemek gerekir. Fakat insanız işte. Bilsekte ne yapılması gerektiğini, kapılıveriyoruz bazen. Şükretmenin gücüne inananlardanım bende. Bu yazı ile sizinle tanışmış oldum. Mutlu oldum. Güzel bir gün dilerim.

Ayda 
 01.04.2007 12:52
Cevap :
Hayatın anlamı sevgidir kanaatimce . Yorumunuza teşekkürler.  05.04.2007 20:25
 

Sevgili Belma Çolak, yazınızda yer alan düşünceleriniz ve Ege insanının farklılığı beni çok mutlu etti. Balkonları gözlemleyerek apartman evlerinde hayat var mı diye gözlemlemiş ve hayal kırıklığı yaşadığınızı ifade etmişsiniz. Ben de balkonumu seviyorum ve en çok temizleyip, sık sık yıkadığım yer. Balkondaki çiçekler insanın doğayı evinin eşiğine getirmesidir. Yaşama canlılık katmasıdır. Hayat felsefinize koşut mutluluklarınızın uzun erimli olmasını dilerim, esen kalınız... Sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 30.03.2007 23:52
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  05.04.2007 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1590
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Yaşamın ne kadar değerli olduğunun bilincinde, hatalarına gülebilen, İnsanlara değer veren, hayvanla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster