Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
539
 

Susmak

Susmak
 

Bazen karşımızdakinin sessiz olmasını anlayamayız her nedense. Sanki konuşmaya mecali yokmuş duygusu hissi oluşuruz bizde. Hiç birimiz Mevlana ve şems olamayız bu da mümkün değil ki.

Mevlana sustuğu yerde açıldı kapılar, önüne serildi ışıltılı kelimeler, kalbi duygular. Hamuş! Dedi ve sustu Mevlana. Sustu ve kapandı karanlıklara. Karanlıklarda Şems doğdu sonra. Baktı. Gördü. Adına Aşk dedi. Candan özge candan öte olana. Yaprakta tohumu, damlada okyanusu gördü sonra Mevlana gönül dostu ve Şems.

Aslında derin düşünen susan her zaman gerektiğinden fazla konuşmayanı anlamak kolay değil. Alışmışız her önümüze gelen uygun olan olmayan sözlerle konuşmayı. Susmak dinlemek gerekir hayatı, doğayı kendimizi. Susmak çaresizlik değildir, güzel olanı bulmak ve gerektiğinde söylemektir.

'Ya söyleyecek sözü olmalı insanın, ya da susacak edebi .'Hz. Ebubekir ( r.a )?

Çok düşünen insan, kafasındaki düşüncelere oranla çok az konuşur. Çünkü fikirlerini en açık şekilde, doğrudan iletebileceği kelimeleri özenle seçer… Washington Irving

İnsanoğlu, konuşma kapasitesi kadar susma yetisine de sahip olsaydı dünya çok daha güzel bir yer olurdu… Baruch Spinoza

Bazen dilin konuşmaya eşdeğer sayıldığını belirten Prof. Dr. D. Aksan şöyle

Bir tanımlama yapar: “Gerçekten dil, insanı öteki yaratıklardan ayıran konuşma yeteneğinin, düşünüleni, duyulanı ayrıntılı bir biçimde açığa vurabilme gücünün adıdır” (Aksan, 2003: 10).

Sessizlik durumunun, aracının bulunmadığı bir ortamın insanları neden tedirgin ettiği belli oluyor: Toplumsal bir varlık olan insanın tek başına var olma korkusudur bu.(a.g.e)

Bazen kadın kocasının susması için yalvarır içten içe, bazen de erkek içten yalvarır kadınının susması için ve maalesef susulmaz gönüller yıkılır araya küsmeler veya boşanmalar girer.

Bazen susmak en iyi cevaptır karşımızdakine tabi anlaya biliyorsa. Güzelliğin tadına varmak için susmak, anlaşılmak için susmak, anlamak için susmak en güzelidir, tabi becerebilir isek. Selam ve dua ile

Mehmet Aluç

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 959
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 184
Kayıt tarihi
: 04.06.13
 
 

Ben Mehmet Aluç 1962 Malatya Doğumlu. Ortaokul mezunuyum. Çocukluğumda okuma hevesim Tarkan çizgi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster