Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '13

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Sütünüz bebeğinize yetiyor mu?

Sütünüz bebeğinize yetiyor mu?
 

Hep süt üretiminin arz-talep meselesi olduğunu, ne kadar sık emzirilirse sütün de o kadar bol olacağını söylüyoruz. Emzirme Kampının sütün yetmemesi durumunda ya da sütü arttırmak için mutlaka çözüm olacağını söylüyoruz. Çoğu zaman doğrudur bu ancak istisnalar da vardır. Bu istisnai durumlardan birini Cincinnati Children's Hospital Medical Center yaptığı bir çalışmayla ortaya koymuş.

Bu çalışma, süt üretimi sırasında süt bezlerinin insüline karşı geliştirdiği hassasiyeti ortaya koyan ve bir takım genlerin bu esnada rollerini nasıl meydana çıkardıklarını gösteren ilk çalışma. Araştırmacılardan Laurie Nommsen-Rivers daha önceki bir çalışmasında optimal olmayan glukoz metabolizmasına sahip olan annelerin süt üretiminde diğerlerine kıyasla daha büyük zorluklar yaşadıklarını ortaya koymuştu. Aşırı kilolu, düşük kilolu, 40 yaş üstü annelerin ve iri bebekler dünyaya getiren annelerin sütlerinin artması zaman alabilir sonucuna ulaşmıştı. Bu çalışma süt üretimi sırasında süt bezlerinin insülin seviyelerine karşı nasıl bir hassasiyet geliştirdiklerini ortaya koyuyor.

Daha önce bu derece kritik bir rol oynadığı düşünülmüyordu. Bu rolün sanılandan büyük olduğunun anlaşılmasya beraber bir klinik çalışma safhasına geçildi. Şeker hastası annelerin kan şekerini düznleyecek bir ilaçla yapılacak olan çalışma ile insülinin süt bezlerine ne derece etki ettiğine ve dolayısıyla süt üretiminin nasıl değiştiğine bakılacak.

Ancak Dr. Nommsen-Rivers ilaç kullanımının optimal olmayan glukoz metabolizmasını etkileyerek süt üretimini sağlamak için ideal bir yol olmadığını vurguluyor. Bu klinik araştırmanın amacı söz konusu çalışmayı desteklemek, kanıt sağlamak. İdeal olan yöntem ¨önleyici¨ olan çözümlere yoğunlaşmak diye ekliyor. Yani anneler/anne adayları beslenmelerine dikkat etmeliler, sağlıklı yaşamaya gayret etmeliler ve egzersiz yapmalılar. Bu yöntem her türlü ilaçtan çok daha etkili ve kalıcıdır.

Ülkemizdeki şeker hastası olmaya aday annelerin nüfusunun her geçen sene daha da artıyor olmasına bakılırsa insülün düzensizliği nedeniyle süt üretme problemi yaşayan ya da yaşayacak olan annelerin sayısının da artması beklenebilir. Çocuk sağlığı açısından kritik bir önem taşıyan anne sütünün bu nedenle üretilemeyecek olmasını endişe verici buluyorum.

Anneler/Anne adayları kendinize iyi bakmak, sağlıklı yaşamak zorundasınız. Yaşam tarzınız sadece sizin değil doğacak çocuğunuzun sağlığını da direkt olarak etkiliyor.

Eren Kaya

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5787
Kayıt tarihi
: 24.04.12
 
 

Bir Mart ayında doğdum ve cocukluğumun ilk yıllarını Türkiye'de geçirdim. Sonra biraz Almanya, bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster