Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

05 Haziran '11

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
8856
 

Suudi Arabistan'da hayvanlar alemi

Suudi Arabistan'da hayvanlar alemi
 

* SUUDİ ARABİSTAN KRALLIĞI HATIRASI * (2011- Nisan)


Merhabalar, sevgili dostlar ve arkadaşlar..! 

Sizlere şimdi de Suudi Arabistan'da görmüş olduğum ve bana birazcık enteresan gelmiş olan bu canlı varlıkları yazıdan çok görsel olarak fotoğraflarla belgesel olarak tanıtmak istedim. Ve çoğunuzunda ilgilenip beğeneceğinizi ümit ederek, " HAYDİ RASTGELE " diyerek, hep beraberce bir göz gezdirelim, ne dersiniz..? 

TEK HÖRGÜÇLÜ DEVELER 

Malum bu develer ile ilgili daha öncede bir yazımda sizlere yazmıştım. (İsterseniz onu bir hatırlıyalım) 

 

 

 

SUUDİ ARABİSTAN' da ÖYLE KOMİK KANUNLAR VAR Kİ ; 
 

MESELA ; (Örnek)
KARAYOLUNDA GİDERKEN, BİR DEVEYE GÜNDÜZ ÇARPAN ŞÖFÖR KABAHATLI, GECE ÇARPARSA DEVE KABAHATLI OLUYORMUŞ... 
 

Tabii bu işin birazcık espiri tarafı, gelelim TEK HÖRGÜÇLÜ Arabistan devesine ;
* Cüsse olarak çift hörgüçlü ASYA DEVESİNE göre daha küçük ve daha hafif ağırlıkta olan bu develer, üsütndeki tek hörgüçe (SU DEPOSU) rağmen çöllerde (7-Gün) evet yanlış okumadınız, yedi gün su içmeden dolaşabiliyormuş. Eski dönemlerde bir şehirden bir şehire süren DEVE ile yapılan KERVAN yolculukları bir haftadan az olmazmış. 
 

M A Y M U N L A R 

Arkadaşlar, gerçekten çok enteresan, HİNDİSTAN'da, İÇ AFRİKA ÜLKELERİNDE maymunların, fillerin caddelerde gezindiğini duyup, mecmualarda resimlerini görmüştüm. Ancak canlı gözle bu maymun maskaralarını küçük bir ordu halinde Suudi Arabistan caddelerinde bizzat izleyip gördüm. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar (ehli olmadıkları) vahşi oldukları için çok yırtıcı ve aç kaldıkları zamanda gözleri dönüp, her türlü cesurlukla avlarına saldırıyorlarmış. Bu nedenlede bu durmda bunlara müdahale ettiğinizde aç oldukları zaman yalnız bir insana dahi saldırıp, tehlike yaratabiliyorlarmış. 

 

 

 


Genelde bu maymunlar, topluca bir koloni kumuş olup, sanki küçük bir ordu gibi etrafa (Aç oldukları zaman) saldırmaya hazır vaziyetde beklemektedirler. (Üstedeki fotoğrafda bir kamyonete, altdaki fotoğrafda ise şantiye konteynırlarına (Barakalarına) saldırı halindeler... 

 

H Ö R G Ü Ç L Ü İ N E K L E R 

Suudi Arabistan Krallığında bulunan ineklerin özellikleri HÖRGÜÇLÜ olmasıdır. 


Bu hörgüç nedeni ile bunlarda DEVELER gibi çöl iklimine göre yaşam sürdürmektedir. (3-Gün) susuz yaşama durumlarının olduğunu bir Suudi - Bedo (Bedevi çiftçi) söylemektedir... Ancak bu inekler ve boğalar daha çok ülkenin dağlık ve vadi olan bölgelrerinde yaşamlarını sürdürmektedir. 

 

Hörgüçlü İNEKLERİN hem sütünden, hem de etinden faydalanılmaktadır... Bakımlı ve iyi beslenmiş inekler günde 20-30 - Kg süt verebilmektedir. Hayvanın ağırlığı ise yaklaşık olarak 200 - 250 -Kg civarındadır. 

 

 

 

 

 

 

K E Ç İ L E R 

Suudi Arabistan keçileri çok sempatik ve tipik inatçı hayvanlardır.  

Sanki bu keçiler, ceylan - keçi karışımı gibi çok sempatik olup, ah bir de inatçılıkları olmasa herhalde kuzu statüsüne rahatlıkla girebilirler bence...  

Bu hayvanların etlerinden ve sütlerinden faydalanılmakta olup, 3- Adet keçi 1- İnek fiyatına eşitmiş.. Düşünün artık siz bu keçilerin kıymetini... Ortalama bir keçinin ağırlığı 60-70-Kg olup, günlük süt verimi ise 3- 5 Kg' dır. 

 

 

 

 

 

K Ö P E K L E R 

Suudi Arabistan köpeklerinin kulakları aynen KEDİ gibi dik ve çok enteresan geldi bana 

 

K E D İ 

Gariban KEDİ' yi Suudi Arabistan'da her nedense çok az görebildim... Bunlardan bir taneside her zamanki gib hazır ve nazır balıkçı halinin içindeydi... 


 


K I Z I L D E N İ Z B A L I K L A R I 

Hatırlıyorsunuzdur herhalde, daha önceki yazılarımda, Kızıldeniz'in Dünya'nın en tuzlu ve sıcak denizlerinden biri olduğunu, burada çok zengin deniz ürünlerinin ve çeşitlerinin bulunduğunu bahsetmiştim. 

 

Bu balıkların....... Kilogram Fiyatı = 10- SAR yani 4-TL 

 

Bu balığın ağırlığı yaklaşık (5-Kg) olup tamamını Fiyatı = 100- SAR yani 40-TL Bu balıkların.......Kilogram Fiyatı = 10- SAR yani 4-TL
 

Bu balıkların Kilogram Fiyatı = 20 - 30 SAR yani 8 - 12-TL Bu balıkların Kilogram Fiyatı = 15 SAR yani 6-TL 

Evet sevgili dostlar ve arkadaşlar, bilmem ne derece sizlere bu konuyu bilgi ve görsel olarak aktarabildim..?
Şayet sürçü lisan ettiysem AF OLA...! 

Sizlere çok uzaklardan sevgiler, selamlar ve saygılar yollarım bu çok sıcak ÇÖL RÜZGARLARI ile... 

NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A (Suudi Arabistan Krallığı) 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten ansiklopadik bilgiler veriyorsunuz. zahmetleriniz için teşekkür ederim. Geçen günlerde televizyonda izlediğim proğramda maymun çeteleri kendi bölgelerini oluşturmuşlar, o bölgede yiyecek kalmadığında, diğer çetelerin bölgesine savaş acıyorlar ve onları kaçırdıklarında oraya yerleşiyorlar. Ve oradaki yiyeceklere sahip çıkıyorlar. Siz bunları yerinde çıplak gözle görme olanağı bulduğunuzdan şanslı sayılırsınız. Zaman ayırıp bu bilgileri paylaştınız. Sağlıklı ve başarılı bir şekilde işlerinizi tamamlamanız dileğimle. Sevgi Ve saygılarımla. İst. P.Bahçe H.G.

Hasan Göksu PBahçe 
 09.06.2011 15:30
Cevap :
Merhabalar...Sevgili üstadım HASAN beyciğim.. İlgi ve alakanızdan dolayı çok çok teşekkür ederim... Gerçekten enteresan olduğu için sizlerle paylaşmak istedim... Bunları ve olayları TÜRKİYE'de görme imkanlarımız yok... Bu nedenle bana çok enteresan geldi... Sizlere çok uzaklardan sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım... NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  09.06.2011 15:40
 

Sayın Köni, Bu maymunlar ne ile besleniyorlar. Ağaç yok, muz yok,yaprak yok. Zira maymun deyince aklımıza yemyeşil ekvator ormanları gelir. Velhasıl çok enteresan. Paylaşımınız için tekrar teşekkürler. Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 07.06.2011 19:07
Cevap :
Tekrar Merhabalar...Sevgili YILMAZ beyciğim..! Çok güzel bir noktayı yakalamışsınız.. :-) Bunlar tamamen (Tabii benim gördüklerim ve duyduklarımla) çöplüklerden ve boş buldukları (depo ve evlere) mekanlara girerek, hırsızlık yaparak besleniyorlar... Ve de çok vahşi ve yırtıcı hayvanlar... Aç kalırlarsa arabalara dahi saldırabiliyorlarmış (Bu da duyduklarımın arasında) Tabi birde Arabistan yarım adasının Batı kıyıları (Yani Kızıldeniz tarafı) tamamen dağlık ve vadilerden oluşuyor.. Çöl tarafı ise iç ve Doğu kıyıları... Tahmin ediyorum bir nebzede olsa biraz daha fazla açıklama yaptım tahmin ederim... :-)) Yine de sorularınız olursa seve seve cevaplıyabilirim.. :-) Size çok uzaklardan sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım... :-)) NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  08.06.2011 10:08
 

bloglarınızı okumaktan Necip bey. Her biri ayrı bir ansiklopedi sayfası adeta. Emekleriniz için, biz MB arkadaşlarınıza gösterdiğiniz özen ve ayırdığınız zaman için teşekkür ederim. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 06.06.2011 14:38
Cevap :
Merhabalar...Sevgili DOST ATA KEMAL beyciğim...! Çok çok teşekkür ederim... Biliyorum sizn bu tip belgesel yazıları beğeneceğinizi (Daha doğrusu umuyorum :-)) Yalnız malesef demin (biraz önce) sevgili YILMAZ beyede açıkladığım gibi, ne yazık ki malesef bir teknik arızadan dolayı yazım ilk yayında FOTOĞRAFSIZ çıktı. Ancak durumu sonradan çok geç fark ettim.. (Malum biliyorsunuz her an internete giremiyorum burada)... Bu nedenle sizlerden ÖZÜR DİLERİM...Fakat geçde olsa durumu kurtardım herhalde..:-)) Size sonsuz sevgiler ve selamlar çok uzaklardan NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A  07.06.2011 13:57
 

Sayın üstadım, Arap ülkelerini biraz olsun tanıdığımı zannederdim meğer hiç tanımıyormuşum. Coğrafya derslerinde lüzumsuz şeyler öğretmişler. Örneğin maymunların durumu hakkında, örgüçlü ineklerden hiç haberim yokmuş.Teşekkürler.Fotoğraflar yoktu. Bilahara yayınlaycaksınız herhalde. Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 06.06.2011 10:14
Cevap :
Merhabalar...Sevgili YILMAZ beyciğim...! Hayır hayır...Fotoğraflar vardı, ancak teknik bir arızadan dolayı, malesef ilk anda yayına çıkamadı... (Malum ben her zaman internete giremediğim için, durumu çok geç fark ettim.) Sonra fotoğrafları yeniden sayfaya montajladım... Herhalde şimdi konu daha iyi anlaşılacaktır umudundayım... Malum bu tür yazılar biraz da olsa belgesel olduğu için, mutlaka fotoğraflar ve resimlerle desteklemek lazımdır diye düşüşündüm... O nedenlede ilk safhada malesef yazım eksik kaldı üzülerek...Herhalde şu anda durumu kurtardım.. :-)) Bu güzel ilgi ve alakanız için çok çok teşekkür eder, sizlere çok uzaklardan sevgiler, selamlar ve saygılarımı sunarım..! :-)) NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  07.06.2011 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8333
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster