Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
712
 

Suudi kadınlar araba kullanmak istiyorlar

Suudi kadınlar araba kullanmak istiyorlar
 

yazık!


Bugünkü Milliyet gazetesinde bir haber vardı. Ülkelerinde araba kullanmaları yasak olan Suudi kadınlar direksiyon başına geçmek için protesto başlatmışlar. 

Basit bir istek gibi görünüyor ama sırf araba ile yolculuk yapmak için bile yanlarında erkek akrabaları veya eşi olmadan arabaya binemiyorlar. Değil ki tek başlarına direksiyon başına geçip trafiğe çıkmaları mümkün değil. 

Tabii ki eşlerinin izni ile direksiyon başında yakalanıp hapse girmek pahasına da olsa bir günlüğüne protesto yapıp araba kullanmışlar trafikte. Bunun için sanal ortamlarda örgütlenmişler, sonra da nasıl araba kullandıklarını yayınlayıp facebook veya twitterde paylaşmışlar. Ne büyük başarı! 

Ne acı görüyor musunuz? Araba kullanmaları bile hapse girmelerine sebep. 

Seçimden bir gün sonra yazdığım bir blogda “demokrasiyi en çok kadınlar istemeliler” demiştim. 

Şeriatla yönetilen ülkelerde yaşayan kadınlar basit bir istek olan araba kullanmayı ya da tek başına yolculuk yapmayı dahi yerine getiremiyorlar. Sadece gözlerini açıkta bırakan çarşafları içinde sokaklarda tek başlarına yürüyemiyorlar. Tek başına yürümek zorunda olanlar ise duvar kenarlarından çevreden sakınarak korkarak yürüyebiliyorlar. Dışarıda çalışmaları yasak. 

Geçen gün bir haber daha vardı. Artık kadınlar tezgahtarlık yapabileceklermiş. Ama sadece iç çamaşırı mağazalarında. Çünkü iç çamaşırı bedenlerini öğrenmek için erkek tezgahtarlar kadınlara dikkatli bakmak zorunda kalıyorlarmış. Bunu önlemek için bu tür mağazalarda kadın çalıştırma kararı gelmiş. 

Ayrıca çok zorunda kalırlarsa bir erkek doktora görünebiliyorlar diyor aynı gazete. Ama kadın doktorun erkek hastaya bakması zinhar yasak. 

Bunun gibi daha birçok durum var İslam ülkelerinde. Kadın özgürlüğünü kısıtlayan, erkek üstünlüğünü kabul eden ve kadını ikinci sınıf vatandaş sayan sistem. 

Kadınların her şeyden çok daha fazla demokrasiye ihtiyaçları var. Ülkemizdeki laik sisteme sahip çıkmak önce biz kadınların görevi olmalı. Ve ayrıca var olan demokrasiyi azaltan sistemlere de pirim vermemeliyiz. 

 

Şükran Demirtaş 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn Şükran Hanım, çok beylik bir söz olacak ama insanlar gerçekten layik oldukları sistemle ve düzenle yönetilirler. Dünyanın hangi yönüne bakarsanız bakın bu sözün gerçekliğini bizzat görürsünüz. Bir toplum ki, kadınları erkeklerine birden çok eş seçme izni veriyorsa diyecek söz bulamıyorum. Kadın - erkek arasında eşitsizlik yansıtan diğer medeni hukuk kuralaları da cabası. Toplumumuzu sözkonusu ülkelerle mukayaese etmemiz doğru olmasa da, hak ettiğimiz yönetim ve yöneticilerle idare edildiğimiz gerçeğini inkar edemeyiz. Bizdeki olay, Cumhuriyet'i algılayış farkından kaynaklanan yer altına sinmiş geleneksel kültüre bağlı muhafazakâr kesimlerin, özgür ortamda çağdaşlaşmaya ve Cumhuriyet değerlerine tepki göstermelerine dayanmaktadır. Demokrasinin nimetlerinden yararlanıp, kocalarının boyunduruğu altına girip ram olan eğitilmişlerimiz görüşümüzü doğruluyor sanırım. Kadın erkek ayırımının yapılmadığı, eşit bireylerin yaşadığı daha demokrat bir Türkiye özlemiyle selam ve saygılar.

Hızır Kabil 
 18.06.2011 17:27
Cevap :
Yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ederim Hızır Bey. Her şey eğitimle düzelir deriz, eğitim şart deriz hep ama ülkedeki eğitimli muhafazakar kesim bile katı gelenekselleşmiş kültüründen kopup çağdaşlaşamıyor. Cumhuriyeti algı biçimlerimiz farklı. Bu kesimdeki eğitimli kadınlar bile kendilerini eşit vatandaş yerine koyamıyor. 4 eş fikri bile eğitimli bir kadından gelmedi mi. Ülkemizde de suudiler gibi çarşaflı hanımlar ne kadar çok. Algı ve bilinç farkı. Temennilerinize katılıyor saygı ve selamlarımı yolluyorum.  18.06.2011 18:21
 

Merhabalar...Sevgili ŞÜKRAN hanım...! İşte ben bu konuları orada bire ibr yaşadım... Aslında bir kadının araba kullanmasına gelinceye kadar daha neler var neler... Örneğin çarşıda tek başına alış verişe çıkan ben şahsen bir kadın göremedim. Mutlaka yanında bir aile eftradından bir kişi olacak.. Bu 5-yaşında çocuğuda olabilir.. Adamlar önce doğru dürüst medenice bir yemek yemesini öğrensinler önce... İslamiyet TEMİZLİK diyor... Peki nerede temizlikleri..? Bu VAHABİLER kendi düşünce ve kiltürleri ile İSLAMİYETE nasıl sahip çıkıyorlar, bunuda anlamış değilim hala.. Bence bu düşünce ile bunlar hala (M.S.- 622) de takılıp kalmışlar malesef.. İşte bu geriliği hala bizim ülkemizde bile özenenler mutlaka orada bir (6) ay staja gitmelidir diye düşünürüm ben şahsen... :-( Size sevgiler, selamlar ve saygılarımı sunarım... :-) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 18.06.2011 15:34
Cevap :
Merhabalar Necip Bey, maalesef islamı yanlış anlatanlar veya işlerine geldiği gibi yorumlamak isteyenler için işte gerçekler. Daha önceki yazımda demokrası en çok kadınlara gerekir demiştim. İşte bunun için. Oralarda kadın insan bile sayılmıyor. Değil ki birey olarak anılsın. Alt tarafı bir araba kullanmak için neler yapıyorlar. Ama ne yazık ki bu zihniyete primi veren var hala ülkemizde. Çok selamlar ve saygılar...  18.06.2011 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2839
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster