Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
446
 

Suya Hasret, İthal Cep Telefonuna Sevdalı Toplumlar

Suya Hasret, İthal Cep Telefonuna Sevdalı Toplumlar
 

Suya hasret insanlar kuyu suyuna kavuşmayı bekliyorlar


Bir kuş canlıyken karıncaları yer. Kuş öldüğü zaman karıncalar onu yer.

Tatlı ve güzel olanlar paylaşılmalı. Acılar ve çirkin olanlar paylaşılmamalı.

Dünyanın yaklaşık dörtte 3 ü sularla kaplıdır. Bu suların çoğu okyanuslardan oluşur. Dünyadaki donmuş suların miktarı çok azdır.  Bu suların sadece yüzde biri içilir.

Yani Dünya yüzeyinin yüzde 80'i sudur. Su kıtlığının ve bolluğunun insan nüfusu üzerindeki etkisini ölçer. Bu endeks 0-100 arası sayılardan oluşur ve sayı sıfıra ne kadar yakınsa o kadar su kıtlığı var demektir.

Dünyada en çok su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında Nijerya ve Etiyopya gelirken, suyu en bol olan ülkeler arasında ise Finlandiya ve Kanada gelmektedir.

Dünyanın süper güçleri! Silah üretip, savaşlara neden olup, dünyanın huzurunu bozacağınıza suya para yatırın, içilir su yüzdesini çoğaltın.

Türkiye’de ithal cep telefonu için ne kadar para harcanmıştır.  

Türkiye 2000-2015 yılları arasında ithal edilen cep telefonu için 23,4 milyar dolar harcamış.

Adamın insanca yaşayacak evi yok. Lakin adamın son motel otomobili ve en son model cep telefonu var.

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyona ulaşmaktadır:   

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'de temmuz sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 21 milyon 763 bin 103 taşıt bulunuyor. Bunlardan yüzde 53,9'unu otomobiller oluşturuyor.

İller bazında bakıldığında, otomobil sayısının 11 milyon 740 bin 823 olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de en fazla otomobil 2 milyon 755 bin 250 ile İstanbul'da kullanılıyor.

Bu rakam Türkiye'deki toplam otomobil sayısının yüzde 24'üne tekabül ediyor.

İstanbul'u, 1 milyon 343 bin 514 otomobil sayısıyla Ankara izliyor. Başkent'i, 720 bin 824 otomobille İzmir, 464 bin 445 otomobille Antalya ve 457 bin 945 otomobille Bursa takip ediyor.  

İllerde kişilere düşen otomobil sayısına bakıldığında, nüfusa göre otomobil yoğunluğunun en fazla olduğu il Ankara olarak belirlendi. Nüfusu 5,3 milyonu bulan Başkent'te kayıtlı 1 milyon 343 bin 514 otomobil bulunuyor. Ankara'da yaklaşık her 4 kişiye bir otomobil düşüyor.

Otomobil sayısının en fazla olduğu İstanbul'da ise kentin 14,8 milyonluk nüfusu dikkate alındığında ortalama yaklaşık her 5,4 kişiden birine otomobil denk geliyor. Mega şehirde her 100 kişiden 19'u araç sahibi.

Öte yandan Hakkâri, nüfusa oranla otomobil sayısında listenin en altında yer alıyor. Nüfusu 267 bin 813 olan şehirde yaklaşık her 130,8 kişiye bir otomobil düşüyor.

İşte onun için Apartmanların önlerinde ve müştemilatında park edilecek yer bulunmuyor. Sokaklar ve caddeler de yetmemiş ki artık kaldırımlar işgal edilmektedir.

İthal son madel cep telefonlarımız, lüks otomobilimiz olsun, lakin suya hasret insanların da var olduğu aklımızda bulunsun. 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Otomobillerin bilhassa son model otomobillerin çokluğu ve satılan sıfır model otoların sayıları gelişmişliğimizin göstergesi olarak medyaya yansıtılıyor oysa onların bir çoğu kredilerle borçlanarak alınıyor. Evi yok ama altında son model araba, hani derler ya, ayranı yok içmeye tahterevalli ile gider şey etmeye. Cep telefonları da aynı, ah şu hava atma hastalığı, insanları bitirecek tedavisi de yok, selamlar kardeşime, sağlıklar diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 13.02.2018 20:26
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Evet yazdığınız gibi ithal cep telefonları birde arka ceplerinde hava gösterimi yaparlar.Bilseler, kadir kıymetini bilseler suya hasret toplumlarda var deseler insanın zoruna gitmez.Son model araçların müzik sesi cadddelerde insanları rahatsız ediyor. Bakıyorsunuz çoğu genç kuşak.Allah kimseyi ekmek, su hasretile yaşatmasın.Zahmet, zaman ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınızı sağlık ve mutluluk diliyorum.   14.02.2018 19:50
 

Sayın Buragazi Değerli Dostum! Bu sene bölgelere ne çok kar nede yağmur yağmadı susuzluk çekeceğiz, ama su israfı had safhada. Lüks tüketime gelince: Bir ailenin her ferdinde ayrı ayrı lüks arabalar son model cep telefonları var. Çöplerden ekmek toplayanların elinde bile son model cep telefonları var. Güzel paylaşımınız da günceli dile getirdiniz sağ olunuz.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.02.2018 16:09
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi; Hayat böyle işte, Kimi içilir suya hasret kalır, kimi de ithal telefon ve son model otomobil kullanır. İki tarafta canlı insanlardır.Yce Allah insanı ekmeğe, suya, hasret bırakmasın.Elbette öte yanda israfın hakkı, hukuku sorululacaktır.Bu dünyadaki zevk sefa o dünyanın zevki sefası olur.Zevkte, sefada olanlar bari suya hasret olanları unutmasın. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   14.02.2018 19:44
 

Ülkemizde günde 12 milyon ekmek çöpe atılırken, dünyada her 4 saniyede bir kişi açlıktan ölüyor sayın Burakgazi. İsraf almış başını gidiyor. Dikkat ediyorum da çöp toplayan insanların elindeki cep telefonları benim kullandığımdan kat kat pahalı. İşte böyle bir dünyada yaşıyoruz ne yazık ki. Bu istatistikler gerçek ama, insanlarımızın aklı havada. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 13.02.2018 12:10
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Ülkemizde israfın tarifi mümkün değil.Ekmek ve hatta yemek dahi çöplere kötülüyor.Su boşuna akıp gidiyor. Sanki mecburiyet, sanki medeniyet böyleymiş gibi nedamet duymuyoruz. Yediğimizin, içtiğimizin kadir kıymetini bilmiyoruz. Çok önemli bir beyanda bulundunuz. Gerçekten çöp toplayanın elindeki cep telefonu benim telefonumdan daha değerli ve daha yeni. Var olunca kadiri kıymet bilinmez, olmayınca hasreti çekilir.Evimizde musluktan akan suyu içmeyiz, doğal kaynak suyu içeriz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   13.02.2018 17:20
 

Dilinize sağlık sevgigli Mehmet Burakgazi...Okunmaya değer bir deneme. Yüreğinize sağlık. Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 13.02.2018 4:23
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler;Zamanın en değerli varlığı ithal cep telefonları ve son model arabaların zamanıdır.İthal cep telefonları için 23 milyar dolar harcanmış.Öte yandan sabahtan akşama kadar bir kova suya ulaşmak için sıra bekleyen insanlar var.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  13.02.2018 11:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2071
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster