Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2195
 

Suyun Rengi - James Mc Bride

Suyun Rengi - James Mc Bride
 

Resim alıntıdır


Bugün mutlaka okunması gereken kitaplar arasında olmasını düşündüğüm bir kitaptan bahsetmek istiyorum. O yıllarda çok satılan kitaplardan biriydi. Kitapları okumaya başladığımda ajandama bazı bilgileri yazarım. Aşağıdaki gibi ve değerlendirme yaparım kendimce...

Okuduğum Tarih:9-13 Haziran 2001
Kitabın Adı:Suyun Rengi
Yazarı:James Mc Bride
Epsilon Yayınları...Çeviren:Eren İnci
1.Baskı İst.2001

Kitaptan Alıntılar:

"Hiçbir şeysen ne renk olduğunun ne önemi var?"

"Ölü olmakla diri olmak arasında ne büyük bir fark var. Bir insanın diğerine verebileceği en büyük şey yaşamdır. En büyük günahsa bir başkasının hayatını elinden almaktır. Bunun dışında, dünyada insanların inanmayı ve bu inanca dayanarak öldürmeyi ve nefret etmeyi seçtiği ne kadar kural ve din varsa, hiç birinin önemi yoktur, hepsi boş sözlerdir." (sayfa214)

(Okuduktan sonra ajandama düştüğüm not:)

Konusu çok ilginç gelmişti :

Birbirini seven iki genç biri siyah, biri beyaz. Sanki bu yetmiyormuş gibi, biri yahudi, biri hıristiyan. Her iki toplum tarafından da kabul görmüyor aşkları. Güç bela evleniyorlar. Beyaz annenin 12 tane simsiyah çocuğu oluyor, kimse inanmıyor o çocukları o kadının doğurduğuna. Koca erken yaşta ölüyor.

12 tane zenci çocuğu olan beyaz yahudi bir annenin, hem kendi ağzından hem de oğlunun gözlemlediği anıları yer buluyor kitapta.

Ne zenci mahallesinde ne de yahudi mahallesinde kendilerine yer bulamayan geniş bir aile. Ezilen ve acı çeken insanların önlenemez yükselişi. Çocuklarını tekbaşına okutuyor ve meslek sahibi yapıyor. Herşeye rağmen ilişkileri kopmamış ve annenin etrafında toplanmışlar.

Okunması gereken bir kitap...

SUYUN RENGİ (THE COLOR OF WATER)- JAMES Mc BRIDE

Yayınevi Notu:

Siyah James McBride, küçük bir çocukken, beyaz annesinin kendisinden farklı olduğunun farkındadır. kafasını karıştıran bu konuyu annesine açtığında, "Ben biraz açık tenliyim, " cevabını alır. Daha sonra kendisinin başka insanlardan değişik olduğunu fark edip "Ben beyaz mıyım, yoksa siyah mı?" sorusunu sorduğunda, annesi,

"Sen bir insansın, " der. "Buna inan ve kendini eğit yoksa hiçbir şey olmazsın!"

"Siyah hiçbir şey mi? Yoksa yalnızca hiçbir şey mi?"

"Hiçbir şeysen ne renk olduğunun ne önemi var?"

Suyun Rengi, on iki siyah çocuğunu dünyadaki önyargıları gözardı ederek, birer "insan" olarak yetiştiren ve hepsini üniversiteye göndermeyi başaran, yoksul, beyaz bir Yahudi annesinin hikayesi.

James Mc Bride

Yukarıda önerdiğim kitabı 1001 kitap listesinde var mı, yok mu diye ararken bir şeyi fark ettim. Bu listede 4 Türk yazardan sadece Emine Özdamar'ın adı geçiyor. Oysa ki bize verilen haberlere göre " O.Pamuk / Beyaz Kale, Y.Kemal / İnce Memed ve Latife.Tekin / Kristin Çöp Masalları" da vardı.

Şimdi kafam karıştı. Yine bizi kandırıyorlar mı acaba?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cidden ilgi çekici bir hikaye, fakir bir yahudi anne ve on iki siyah çocuk. Neredeyse hayata eksiden başlayan insanların hikayesi. Ama kitaba damgasını vuran cümle daha da vurucu. Rengin bir faydası olsa, su hiçbirşey olurdu ancak, ama ne mutlu ki, o renksizde olsa hayatın olmazsa olamazı,

Bibliyofil 
 13.04.2007 15:51
Cevap :
Evet,ilginç olan 12 çocuk ve hepsi siyahi, anne beyaz, dinler farklı,her iki cemaatte kabul etmiyor onları...bence mutlaka okunmalı..Teşekkürler  13.04.2007 20:48
 

düşülen not hoşuma gitti konu olarakda güzele benziyor en azından öneriyorsunuz... pamuk kounsunda ise olabilir neden olmasın, hangi bilğiye doğru diye yaklaşabiliyoruz ki:)

erol aslan 
 12.04.2007 23:30
Cevap :
Teşekkür ederim.  13.04.2007 10:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster